Zima a popraskané rty, to je věčný boj. Těchto pět kroků vám s ním pomůže!

0

Všichni máme vyzkoušeno, jak moc mohou rty v zimě trpět. Nejen vlivem klesajících teplot i kvůli nevhodným, vysušujícím produktům. Rtům je potřeba i v zimě věnovat tu správnou péči, aby byly hebké, pružné a taky třeba sladké!

Mráz není zrovna přátelský

Mráz našim rtům rozhodně nesvědčí. Ani smog, kterého je v zimě všude kolem mnohem víc, než v jiných rotních obdobích. Mráz totiž ovlivňuje kvalitu nejen pleti, ale také našich rtů, které mohou být popraskanější, sušší a bolavější. Rty mají jemnou pokožku, která je však protkána mnohem více nervovými zakončeními než ostatní části těla.

Takže rty častěji pálí, bolí, v mraze nám dávají nepříjemné pocity. Navíc se jemná kůžička může trhat a odlupovat, což vede k ještě větší bolestivosti a horším stavů. Na náladě to nikomu nepřidá, na vzhledu už vůbec ne.

A tak, vzhledem k tomu, že jsou neustále rty vystavovány změnám teplot a počasí, máme je obnažené, ať mrzne sebevíc, měly bychom jim věnovat tolik péče, kolik věnujeme i ostatním částem obličeje nebo třeba rukám.

Péče o rty se vejde do pěti kroků

Rty budou v dobrém stavu i v zimě. Ale jen tehdy, když dodržíte základních pět kroků k péči o ně. Jsou to kroky, které musíte dělat dlouhodobě a pravidelně. Ale na druhou stranu, vedou i ke zlepšení kondice dalších částí pokožky, nejen rtů.

1. krok – buď fit

Lidé nemocní a ti, kdo se o tělesnou schránku příliš nestarají, nemohou, logicky, mít ani zdravé rty. Je tedy na vás, jak se k životu postavíte, co budete jíst, kdy a jak budete cvičit. Obecná pravidla dobré životosprávy známe všichni. A aby i naše rty vypadaly k světu, musíme jim poskytnout dobré podmínky.

Potřebují dost živin, minerálů a vitamínů, aby mohly být v kondici. A také pohyb, který umožní jejich řádné prokrvení. Pokud chcete selektivně přidat složky potravy, které rtům pomáhají nejvíce, zaměřte se na přísun zinku, hořčíku a vitamínu B. Třeba v pivu, pečivu, dýňových semínkách nebo minerální vodě.

2. krok – buď (na)mazaná

Rty potřebují častý přísun mazání. Nesmějí se nechat vysušit. Jakmile přeschnou, trvá léčba vyschlé a odumírající pokožky dlouhých 10 – 14 dní. Zejména v zimě potřebují rty extra péči, být neustále vyživované a vrstvou tuku také izolované od přímého vlivu okolí.

Při výběru se vždy dívejte na složení a volte takový balzám, který obsahuje vitamíny, panthenol a nějaký z přírodních olejů, samozřejmě může být i tzv. bambucké máslo. Rtům velmi pomáhá i med nebo kokosový olej. Ale co si budeme povídat, lidskému tuku nejpodobnější je sádlo. Takže pokud vám jeho chuť a vůně není protivná, mažte si rty doma i s ním.

Sledujte novinky v balzámech na rty. Horkou novinkou této zimy jsou balzámy EOS. Jestli je ještě neznáte, tak se poptejte ve svém okolí. Anebo je rovnou vyzkoušejte. Nepatří k nejlevnějším, ale jejich účinky za tu investici stojí.

Balzám eos prošel velkou inovací. Zvýšil podíl bio bambuckého másla a bio olejů v řadě Organic a přidal kakaové máslo v řadě Visible Soft. Stejně jako předtím balzámy neobsahují parabeny ani minerální oleje.

3. buď vypilovaná

Na mysli máme samozřejmě pomocí peelingu. Na ten nezapomínejte a jednou týdně dopřejte rtům důkladnou masáž a odstranění odumřelých buněk. Díky tomu, že peelingem budete odumřelé buňky pravidelně odstraňovat, budete mít rty vždy krásně jemné a hladké.

Peeling na rty můžete koupit v lepších drogeriích nebo parfumeriích. Ale můžete si je i vyrobit doma. Směsí na internetu najdete spousty, tahle patří k těm nejsnadněji vyrobitelným:

  • lžíce cukru (vhodný je třtinový)
  • lžíce medu
  • může být i citronová šťáva

Ingredience prostě nahřejte na vodní páře, pak smíchejte v misce a nakonec aplikujte na rty. Jemně masírujte a poté opláchněte vlažnou vodou. Hned po peelingu můžete rty natřít jemným balzámem na rty. Anebo právě již zmiňovaným vepřovým sádlem.

Když chcete peeling ozvláštnit a rty si i navonět, stačí do výše uvedené směsi přidat oblíbený éterický olej. A také trochu kokosového oleje nebo rozpuštěného sádla. Takže voňavá směs bude ze:

  • lžíce cukru (vhodný je třtinový)
  • lžíce medu
  • 3 kapek éterického oleje
  • lžíce kokosového oleje nebo rozpuštěného sádla

A aplikujte stejným postupem.

4. Buď správně nartěnkovaná

Není rtěnka jako rtěnka. V zimě se musíte vyhýbat rtěnkám vysušujícím, tedy matným. A najet na ty, co vyživují nebo zvláčňují. Dobrou volbou jsou tzv. balzámy, resp. hydratační rtěnky v tužce (chubby stick).

5. Večer buď odlíčená

Když nechcete používat jen balzámy, ale také klasické rtěnky, nikdy se nezapomínejte důkladně odlíčit a dát rtům (i celé pleti) oddech. Na noc použijte regenerační balzámy a ráno budou rty zase připravené na zimní výzvy!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/ageo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/krasa-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.