Žehlím, žehlíš, žehlíme? Jak se do toho pouštět správně

0

Do které skupiny žehlících tvorů patříte – k těm, co vyžehlí snad i ponožky, k těm, co žehlí jen dámské spodní prádlo, blůzy, košile a možná džíny? Anebo k těm, co na žehličku nesáhnou, jak je rok dlouhý? Občas je žehlení nutné, i když k milovníkům této činnosti nepatříme. A jak se doma jednak hodí nějaká žehlička, jednak je dobré vědět, jak se k žehlení správně postavit. Tak se to všechno pojďme podívat.

Jak si žehlení ulehčit?

Hlavně tím, že si budeme k žehlení připravovat co nejméně práce. Takže prádlo pověsíme hned po vyždímání (pokud nemáme sušičku), ždímáme spíše na méně otáček (okolo 1000). Prádlo hned po sundání ze šňůry složíme do požadovaného tvaru. Pokud jsme ho sklízeli v rychlovce před deštěm a je ještě vlhké, tak ho pečlivě rozvěsíme na domácím sušáku.

Když si dáme trochu práce s věšením a skládáním prádla, vyhneme se téměř všemu žehlení. Dalším předpokladem minimalizace žehlení je nákup těch materiálů, které žehlení prostě nepotřebují. Nejvíce vám to pomůže u trik, košil, blůz a dalších jindy tak choulostivých kousků.

Žehlení se však nevyhýbejte tehdy, když patříte mezi ženy se zvýšenou citlivostí na mykotické infekce. V tom případě pořizujte jen bavlněné spodní prádlo a pravidelně jej žehlete na vysokou teplotu. Také omezte konzumaci cukrů. Změna se brzy dostaví.

Snazší žehlení není utopie, ale dosažitelná realita

Pokud cítíte, že byste uvítali snazší žehlení, tak je potřeba udělat změnu od základu, počínaje lepší žehličkou. Je dobré se nejdříve informovat, načíst si o žehličkách, co jde. Pak se vydat na obchůzku a v obchodech si žehličky osahat, vyzkoušet, jak se drží a jak se s nimi manipuluje. Doma si vše v klidu rozmyslet a teprve podle toho nakupovat.

Pokud žehlíme častěji, přednost dáme těžším a vymakanějším žehličkám, které jsou samozřejmě i dražší. Na občasné žehlení však stačí přístroj za pár stovek. I ty nejlevnější modely od kvalitních značek totiž fungují velmi dobře.

Těžší žehlička = lehčí žehlení

Proč těžší žehličku? Protože čím je žehlička těžší, tím více tlačí na látku sama. A my díky tomu vydáváme méně síly při práci s ní. Že je náročnější manipulovat s těžší žehličkou? Pro zdravého dospělého člověka ne. Žehličky se nedělají až tak těžké, aby se s nimi pracovalo s obtížemi. Potíž bude jinde než ve váze žehličky.

Těžkosti si způsobujeme spíše my sami nesprávnou výškou žehlicího prkna. Pokud totiž nemáme vyloženě zdravotní problémy s rukou (zápěstím), nemůže na nás manipulace s necelými dvěma kily nechat velké následky. A jak na to správně nastavené prkno? Mezi prknem a loktem bychom měly mít – jak při žehlení vestoje, tak vsedě – prostor okolo 27 centimetrů.

Základem úspěchu je čistá žehlička s nepoškozenou žehlicí plochou

Takže před každým žehlením (ještě lépe v průběhu žehlení) kontrolujeme, zda je žehlicí plocha čistá. Pokud na ní objevíme napálené nečistoty, je třeba je odstranit. K tomu se dobře hodí stará bavlněná plena nebo tomu podobný materiál a do maxima rozpálená žehlička.

Plenu namočíte a budete po ní žehličkou přejíždět, hodně tlačit. Připálenina se napaří a měla by se nechat dát odstranit. Pokud ne, bude to chtít speciální čisticí pastu nebo tyčinku.

Třídit prádlo je nutné!

Prádlo si vytřídíte podle materiálů, tedy podle toho, při jaké teplotě je nutné jej žehlit. Jestli začnete nejvyšší nebo nejnižší teplotou, je celkem fuk. Jen si ji prostě musíte hlídat. A myslete na to, že žehlička se mnohem rychleji ohřívá, než stydne.

Když potřebujete žehličku rychleji ochladit, dobře k tomu poslouží parní ráz. Pára ochlazuje rychleji než vzduch. Choulostivé materiály žehlete vždy s napařováním, některé přes jinou mokrou látku – aby se neleskly. Typické je to pro manšestr anebo viskózu.

Ozdobičky? Pozor na žehlící plochu žehličky!

Mnohdy se bojíme, že žehličkou poničíme trička nebo košile zdobená korálky, flitry či výšivkami. Občas ale bývá opak pravdou – zdobení zůstane celé, ale poškrábeme si žehličku. A tak zdobené oblečení nežehlíme buď vůbec, anebo přes vlhké froté ručníky. Ty jsou totiž dost vysoké na to, aby se ozdoby nepoškodily žehlicí plochu.

Co vyžehlíme, necháme vyvětrat

Vyžehlené věci nedáváme do skříně ještě horké, to by se znovu pomačkaly a ještě načichly. Takže je necháme nejprve vychladnout. A pak buď uložíme správně poskládané, nebo pověsíme na vhodná ramínka. Ramínka by měla mát správnou délku i šířku. A Kalhotám nejvíce prospějí klipsy.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/luxusnipradlo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/euronics-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alpinepro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.