Zašpinili jste elektrickou peřinku či deku? Můžete ji vyprat, pokud dodržíte následující postup!

0

Elektrická zařízení do pračky většinou nepatří. Aledíky postupu doby a izolačních technologií se dají v poslední době v pračce prát i trika s LED diodami nebo právě elektrické peřinky a přikrývky, které zahřívají, kdykoliv potřebujete trochu více tepla na konkrétní místo nebo se prostě nechat prohřát. Pojďme se podívat, jak je vyprat správně!

Nejdříve zjistěte, zda je peřinka vhodná k mokrému čištění

Zda můžete peřinku či přikrývku vyprat, to musí být uvedeno jednak na štítku, jednak na obalu od výrobku nebo v návodu k němu. Takže vaše první kroky musejí směřovat k těmto informacím. Jestliže je možné použít vodu, máte vyhráno.

Jak postupovat při praní elektrické peřinky nebo přikrývky v pračce?

Krok 1

Nejprve odpojte všechny konektory, aby se peřinka zbavila všeho, co z ní lze sundat. Povlak budete prát zvlášť a klasicky, samotnou elektrickou peřinku či deku budete prát také zvlášť. Vyprašte ji, zbavte maxima nečistot ještě před samotným praním.

Dá se prát? To poznáte i podle štítku!
Dá se prát? To poznáte i podle štítku!

Krok 2

Největším náporem na elektroniku, respektive na její izolaci, jsou změny teploty a tlaku. Voda samotná, pokud je podobně teplá jako okolní vzduch, a pokud se do ní peřinka nestrčí příliš rychle, už izolaci tak moc nevadí.

Nejdříve je proto nutné namořit elektrickou peřinku do vodní lázně s pracím gelem, a to nejlépe v umyvadle. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 stupňů. Peřinku tu nechte cirka 15 minut odmočit a pak ji přemístěte do pračky.

Elektrické deky jsou celkem oblíbené. Pořídíte je třeba v Electronic-Star.cz nebo u Tipa.eu.

Krok 3

V pračce nastavte praní jemného prádla a teplou jen na 30 stupňů. Spusťte program a nechte jej běžet cirka 2 – 3 minuty po napuštění vody.

Krok 4

Pak přeskočte na odstřeďování, ale nechte nejprve pouze odčerpat vodu. Pak teprve spusťte ty nejnižší otáčky odstřeďování, ale pouze na dvě až tři minuty.

Zašpinili jste si elektrickou deku?
Zašpinili jste si elektrickou deku?

Krok 5

Jestliže máte sušičku prádla, přemístěte do ní elektrickou peřinku nebo deku, ale s maximem opatrnosti, nemačkejte ji příliš. Spusťte program toho nejjemnějšího sušení, ale pouze na deset minut, ne déle.

Krok 6

Poté elektrickou peřinku nebo deku vyndejte a pokuste se ji na rovném a čistém povrchu co nejjemněji narovnat, aby se drátky vrátily do původní rovné polohy, ale abyste nenarušili jejich izolaci nebo je dokonce nepřelomili. Pak nechejte volně doschnout třeba na rozkládacím sušáku.

Krok 7

Teprve po dokonalém vyschnutí připojte elektrické zpět. Nechte peřinku či deku schnout raději déle než naopak. Klidně i více dní, aby se opravdu všechna vlhkost dostala ven. Schnutí pomůže zavěšení venku na vzduchu, ale ve stínu.

Dá se prát? To poznáte i podle štítku!
Dá se prát? To poznáte i podle štítku!

Tipy pro úspěšné vyprání elektrické peřinky či deky

Nikdy elektrickou peřinku ani deku po vyprání nežehlete! Vysoká teplota žehličky by poškodila izolaci na drátcích vevnitř deky. Narovnat je můžete opatrně v rukách, převléct se přes ně pak dá vyžehlený povlak.

Nikdy je neperte v příliš teplé vodě. Nikdy nepoužívejte bělidla nebo jiné agresivní čističe. Pokud vám na dece uvízly skvrny, raději jen vyměňte povlak nebo použijte čističe na přírodní bázi. Nikdy chlorové.

Prací, odstřeďovací i sušicí program musejí být vždy nastaveny na tu nejjemnější variantu. Vysoká teplota a tlak a jejich rychlé změny udělají větší škodu než voda samotná.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/electronic-star-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/tipa-eu

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.