Založit si vlastní webovky? Proč ne?!?

0

Mít vlastní webovku není v dnešní době žádný problém. Stačí mít nápad, chuť a trochu času nazbyt. O ostatní se postarají poskytovatelé hostingových služeb.

Hostingové služby???

Pod anglickým názvem hosting se neskrývá nic jiného než služba, která vám poskytne část místa ne serveru hostingové společnosti, a dále služba, která vaše webovky umístěné na daném serveru zpřístupní světu.

To jsou dvě základní služby, bez kterých se webovky neobejdou. Hostingové společnosti poskytují i další, mnohem náročnější služby – a podle jejich náročnosti se pak odvíjí výše poplatku za hostingovou službu.

Co si před založením vlastního webu rozmyslet?

Stačí si hned na začátku udělat jasno v tom, proč chceme webovku založit, co díky ní chceme veřejnosti sdělit, zda webovkou chceme podpořit svoji ekonomickou činnost nebo je chceme založit jen proto, abychom realizovali nějaký svůj koníček, sen či touhu informovat, bavit sebe a ostatní, prostě dobře naladit návštěvníky našeho webu.

Vždy si rozmyslíme, jestli budou webovky jen pro zábavu, nebo i na "kšeft"

Vždy si rozmyslíme, jestli budou webovky jen pro zábavu, nebo i na „kšeft“

Před realizací samotného webu si jej napřed zkuste nanečisto, bez jejich prezentace navenek. Můžete si stáhnout free editory internetových stránek – pro všechny začátečníky jsou k dispozici tzv. WYSIWYG editory. V nich lze poskládat stránku v grafickém prostředí bez nejmenší znalosti programového zázemí.

Nástroje pro editování webovek jsou ve free verzích

Nástroje pro editování webovek jsou ve free verzích

Pokud máme v okolí někoho, kdo provozuje vlastní větší web, nebo chceme využít za mírný poplatek serverový prostor nějakého poskytovatele internetu, stačí se s nimi prostě dohodnout a nemusíme ani kontaktovat hostingovou firmu. Ovšem pokud chceme adresu bez lomítka (tedy na jejím začátku úplně něco jiného, než je název našich webovek), na hostingovou firmu se obrátíme.

Bezplatné hostingy – takzvané freeweby

Jestliže chceme jen jednoduché webovky, jejich účelem budou informace, komunikace či dobrá zábava, většinou nám postačí obrátit se poskytovatele freewebových služeb. Ti slibují vytvoření webových stránek v jejich šablonách třeba i do pěti minut.

Freeweby nám poskytnou i své šablony

Freeweby nám poskytnou i své šablony

No, během pěti minut se dá stihnout leccos, ale počítejte s tím, že tvorba webovek přece jen zabere více času. A hlavně: bude potřeba je aktualizovat, aby lidé měli důvod se na ně vracet – a to je cíl, se kterým by měl webovky zakládat úplně každý.

Součástí některých freewebů je i email.

Freeweby samozřejmě až tak free nejsou. Neplatíme za ně sice penězi, naše platba probíhá tak, že na své stránky dovolíme umístit reklamní bannery. A příjem z reklamy je příjmem freewebů.

Placené hostingy – takzvané webhostingy

Freeweby jsou lákavé, ale mnohdy zrádné v tom, že neposkytují širší podporu a nezaručují úplnou funkčnost stránek. Pokud tedy chcete provozovat náročnější stránky nebo chcete mít webovku jako podporu nějaké ekonomické činnosti, je lepší využít služeb placeného webhostingu.

Placený hosting vždy zajistí bezpečnost - pokud vybareme spolehlivou firmu s dobrou pověstí

Placený hosting vždy zajistí bezpečnost – pokud vybareme spolehlivou firmu s dobrou pověstí

V čem tkví výhody placeného hostingu? Právě v podpoře, která je uživateli k dispozici mnohdy i 24 hodin denně, v bezpečném umístění serverů (například v atomovém krytu), v ostraze prostoru, kde jsou servery umístěny.

Pokud se tedy na vašich stránkách vyskytnou potíže, je provozovatel tím, kdo vám s nimi pomůže. A takové služby logicky nemohou být zadarmo nebo jen za nestabilní výnosy z reklam.

Webhostingové firmy nabízejí mnoho tarifů a úrovní služeb, mimo jiné i vlastné doménu a několik emailových adres, stačí si vybrat. A pokud si nevíme rady, prostě využijeme jejich poradnu.

Stránky zaregistrujte

Aby nový web někdo našel, je potřeba ho zaregistrovat do katalogů, nejen českých, ale třeba i zahraničních. Bez registrace bude sice web k nalezení například pře Google, ale to už o něm musí někdo vědět. A většinou se nechceme spokojit jen s návštěvou přátel. Pokud neděláme web pro komerční účely, je registrace zdarma.

Bez registrace budou webovky k nalezení přes Google, ale jen pro ty, kdo o nich budou vědět.

Bez registrace budou webovky k nalezení přes Google, ale jen pro ty, kdo o nich budou vědět.

Můžeme také spolupracovat s weby s podobným obsahem, začít s výměnou odkazů, později třeba rozšířit i na výměnu obsahu.

Takže, jestli máte světu co sdělit, jděte do toho!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/wedos-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/websupport-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/cesky-hosting-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.