Základy finanční gramotnosti pro děti? Může pomoci dětské konto

0

Máte děti a chcete je učit hospodařit s vlastními penězi? Chcete jim předat základy finanční gramotnosti tak, aby se v budoucnosti nemusely stát další z mnoha obětí moderních lichvářů? Aby si byly schopné zodpovědně naplánovat své útraty a zvykly si i na to, že dluhy nejsou samozřejmostí a že už vůbec nemusejí být levné? Nebo chcete svým potomkům spořit tak, aby jejich peníze byly odděleny od vašich? Využijte na pomoc i dětské konto!

Umět hospodařit s penězi je důležité po celý život

Umět hospodařit s penězi je důležité po celý život

Není třeba čekat ani do 18 ani do 15 let

Banky nám v tomto vycházejí vstříc formou takzvaných dětských účtů, které lze založit dokonce již od té doby, co dostaneme do ruky rodný list dítěte. Ten budeme potřebovat k založení dětského konta, přidat k tomu musíme i naše doklady, náš podpis a návštěvu pobočky banky nebo alespoň jejího „kiosku“.

Pouze na platební kartu si dítě počká do 8 let

Na kartu si děti počkají do osmi let

Na kartu si děti počkají do osmi let

Jediné čekání, které je s dětskými konty spojeno, je čekání na platební kartu, kterou banky dětem k jejich účtům vydávají většinou po dovršení osmi let. A samozřejmě na základě žádosti rodiče.

Platební karty mají omezené funkce. Nelze s nimi platit na internetu. Lze na nich nastavit, zda budou určeny jen k výběru v bankomatu nebo zda s nimi půjde i platit u obchodníků. Lze samozřejmě také nastavit limit plateb, většinou se jedná o limit pro jednu platbu, o maximální možný objem plateb či výběrů za týden, případně za měsíc.

Internetové bankovnictví z počátku jen pasivně

Internetové bankovnictví je samozřejmou součástí dětských kont, ovšem pouze jeho pasivní podoba, kdy můžeme sledovat pohyby na účtu, nelze jeho pomocí zadávat platby. Platby můžeme zadat pouze na pobočce banky.

Peníze z dětského konta jsou dítěte

Skrývat před dětmi peněženku není řešením

Skrývat před dětmi peněženku není řešením

Pokud má dítě uloženy peníze na účtu vedeném na jeho jméno, náleží pouze dítěti. Žádost zákonného zástupce o výběr většího obnosu může být ze strany banky podmíněna souhlasem opatrovnického soudu. Takže pokud chcete dítěti spořit například na školné na střední škole nebo na dětský pokoj, není dětské konto tou nejlepší volbou.

Rozmysleme si účel dětského konta

Jestliže chceme dětské konto využít spíše ke spoření, zvolme variantu spořicího účtu. Tam jsou úroky o něco málo vyšší než na účtech běžných. Možná bude dostačující spoření jako součást našeho spořicího účtu, kde můžeme odkládat peníze na oddělené místo. Případně můžeme peníze ukládat na spořicí účet založený na naše jméno a v určitém věku je dítěti přeposlat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mbank-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.