Základní chyby začínajících fotografů

0

Zrcadlovky už dávnou nejsou výsadou pouze profesionálních fotografů a čím dál častěji si je pořizují i obyčejní smrtelníci. Bohužel ale neplatí, že čím dražší a větší fotoaparát si pořídíte, tím lepší fotky budete mít. Stejnou parádu už dnes uděláte i s pokročilými kompaktními fotoaparáty. Ať už ale hodláte fotit třeba telefonem, nebylo by od věci připomenout si základní rady a chyby, které si většina z nás většinou neuvědomuje.

Objekt ve středu fotografie
Velmi často, tak nějak intuitivně, umisťují začínající fotografové svůj hlavní objekt (babička, květina, pes…) přesně doprostřed fotografie. Někdy to samozřejmě situace vyžaduje, především u portrétů, většinou se ale dodržuje pravidlo zlatého řezu. Nemusíte být znalci geometrických proporcí, stačí si na internetu najít náhled. Hlavní focený objekt by měl být umístěný spíše k jedné straně. Snažte se o rozložení snímku tak, aby nad hlavou vašich dětí nebylo několik metrů prázdna, zatímco jejich ruce budou uříznuty přesně v lokti.

Rušivé předměty
Než zmáčknete spoušť, pořádně se podívejte na všechny rušivé předměty na fotografii, abyste se doma nedivili, proč z hlavy vašeho manžela čouhá jakýsi komín či proč mají vaše děti parohy z větví vzdáleného stromu. Uvědomte si, že k pořízení nové fotky na stejném místě už třeba nebude příležitost, proto je nutné přemýšlet o rozložení včas. Ujistěte se, že vaši fotografii nebudou zdobit odpadky, popelnice, cedule či jiní lidé.

Světlo
Zde se setkáváme s několika typy fotografů, jedni fotí proti sluníčku a diví se, že na fotce jsou jen černé obrysy. Ti druzí zase vystavují své objekty přímému světlu, a to už se pak všichni jen baví nad vtipnými obličeji, které se na výsledné fotografii kření, jak kdyby zrovna snědli citron. Oboje je samozřejmě špatně. Dalším problémem jsou stíny, například polovina obličeje ve stínu stromu či větví. A v neposlední řadě blesk. Vestavěný blesk ve fotoaparátu je bohužel katastrofa. Ve ztížených podmínkách nám ale většinou nezbývá nic jiného. Zkušenější fotografové používají pouze externí blesky. Pro ty méně zkušené platí, při špatném světle vždy použít stativ, ať už pro zrcadlovky nebo praktický malý stativ do tašky, který se hodí mít vždy po ruce.

Ušpiněný objektiv
Objektiv je velmi náchylný nejen na nepřízeň počasí, ale i na nešikovné ruce a prsty, které ho dost často různě upatlají. Automaticky poté sháníme kdejaký kus látky či ještě hůř nasliněný kapesník, abychom ho „očistili“. Na fotkách poté vidíme různé duhové efekty, které možné někdy vypadají velmi zajímavě, většinou jsou ale spíše rušivé. Právě kvůli těmto problémům je dobré mít po ruce čistící pero na optiku, který zajistí dokonalé očištění od prachu či otisků.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vltava-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.