Z chytrých hodinek se stávají diagnostické přístroje, které využívají i lékaři

0

Módní záležitost posledních několik let se postupně mění v přístroj, který ocení nejen sportovní nadšenci, ale i běžní lidé, dokonce i z řad seniorů a zdravotnického personálu. Měření tepů, saturace krve kyslíkem nebo EKG se stále zdokonaluje, a tak se na výsledky, které chytré hodinky naměřily, mohou brzy spolehnout i lékaři. Dokládá to nedávno dokončený dvouletý výzkum, který se dělal s pomocí hodinek Apple. Google dokonce vyvíjí speciální model hodinek s označením Verily, které budou k mání pouze na předpis, protože budou propojeny s přístroji v té ordinaci, která nutnost sledování srdeční činnosti indikovala.

Proč se mohly chytré hodinky tak rozšířit?

Miniaturizace zařízení a také bezdrátové technologie. To je to, co umožnilo vznik chytrých hodinek a jejich postupné rozšíření na běžný trh s chytrými věcmi. V podstatě je jedno, zda si spotřebitel pořídí chytré hodinky nebo chytrý náramek, výsledná služba přinesena hodinkami svému majiteli je v oblasti fitness zcela stejná.

Hodinky nabídnou více informací a funkcí přímo na displeji, respektive v zařízení, z chytrého náramku se častěji musí jít do statistik v telefonu, protože na malinkatý displej fitness náramků se tolik dat zkrátka nevejde. Fitness náramky jsou však menší a lehčí, chytré hodinky jsou robustnější záležitostí.

Z chytrých hodinek se stávají diagnostické přístroje
Z nabídky Smartuj.cz

I tak jsou hodinky mnohem pohodlnější a flexibilnější než starší hrudní a nánožní pásy, které se používaly k monitorování srdeční činnosti (a nadále využívají, zejména v profesionálním sportu a při detailní diagnostice). U běžných chytrých hodinek se ještě musí hodně doladit přesnost měření. I tak se ovšem ukazuje, že mají velký potenciál právě v oblasti zdraví a zdravotnictví jako takovém.

Do výzkumu byly zapojeny hodinky Apple Watch Series 1, 2 a 3

Dvouletý výzkum diagnostiky hodinek, respektive užitečnosti diagnostiky hodinek pro své nositele, nese název Apple’s Heart Study, na podzim roku 2019 byly publikovány její výsledky. Hlavním výsledkem je, že studie jasně prokázala, že sledování srdečních funkcí pomocí chytrých hodinek má smysl již nyní. A jeho význam poroste právě se zdokonalujícími se metodami měření.

Proč vědci nezapojili i Apple Watch Series 4 a 5? Protože tou dobou ještě hodinky nebyly na trhu. A v průběhu testování nechtěli vědci pouštět do výzkumu novější modely. Chtěli dva roky sledovat stále stejných 400 tisíc hodinek u stále stených 400 tisíc uživatelů.

Nejen čas…

Co objevila studie Apple’s Heart Study?

Výsledky publikované na podzim roku 2019 jasně ukazují, že hodinky ještě nejsou dokonalým přístrojem. Ale i tak objevily nepravidelnost srdečního rytmu neboli arytmii neboli fibrilaci srdečních síní u dvou tisíc lidí. Skutečné zdravotní potíže pak byly identifikovány u 34 % z těchto lidí. Sice to je cirka třetinová úspěšnost, ale i tento výsledek předčil očekávání vědců.

Když vezmeme v potaz fakt, že se monitorovací senzory v hodinkách stále zlepšují, dá se předpokládat, že u současných nejnovějších modelů (nejen Apple Watch) se dostali výrobci alespoň na 40% přesnost. A to už je statisticky významný počin.

U cirka 700 lidí z původně zkoumaných 400 tisíc byly opravdu prokázány poruchy srdečního rytmu. A proč je to tak důležité? Protože právě srdeční arytmie stojí za velkým množstvím zdravotních potíží, i těch vyloženě fatálních. Arytmie je totiž spouštěčem infarktu, mrtvice, embolií, vysokého tlaku a mnoha dalších neduhů.

Z nabídky Smartuj.cz

Jsou chytré hodinky jen pro sportovce?

Spousta lidí se dívá na chytré hodinky skrz prsty, protože v nich vnímají jen toho sledovače sportovních výkonů. Ano, statistiky každodenního pohybu v nich najdete, ale to zdaleka není vše. Skvělá je možnost poslouchání hudby v bezdrátových sluchátkách, když si zrovna vyrazíte ven na procházku a když se vám bez hudby nechce ani chodit, natož běhat.

Ale jestliže jste odpůrci sportovního vyžití a jeho sledování, jistě oceníte chytré hodinky coby prodlouženou ruku telefonu. Komunikace mezi hodinkami a telefonem je totiž poměrně bohatá, přímo na zápěstí vidíte, co se děje v mobilu, a to aniž byste mobil museli vyndávat z kabelky nebo z kapsy. Telefonovat lze přímo s některými hodinkami, takže máte volné ruce a není nutné držet telefon u ucha. Do některých modelů dokonce nadiktujete odpověď, kterou systém převede na text.

Díky kancelářskému a business využití hodinek se tak toto budoucí zdravotnické zařízení dostává i k lidem, kteří sportovní aktivity nevyhledávají. Jen dodejme, že dnešní modely hodinek mívají i EKG nebo měření saturace krve kyslíkem. Lékaři tak můžete na kontrolu přinést podrobné statistiky o svém stavu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/smartuj-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.