Vypěstujte si domácí bylinkovou zahrádku

0

Krásně voní, vypadají esteticky, prospívají našemu zdraví a dodávají tu správnou chuť všem pokrmům. Čerstvým bylinkám se zkrátka nic nevyrovná. Dobrá zpráva je, že si je můžete vypěstovat sami doma a nebudete k tomu skoro nic potřebovat, Zvládne to opravdu každý, stačí se držet pár jednoduchých pravidel a vy se pak můžete pochlubit svojí vlastní bylinkovou zahrádkou přímo ve vaší kuchyni.

Čerstvé bylinky můžete dnes již běžně sehnat i v supermarketech, tak proč se trápit s vlastním pěstováním? Jakmile jednou vypěstujete vlastní bylinku, ihned pochopíte. Nejenže budou mnohem více vonět, i chuť bude pestřejší. Navíc vám rozhodně vydrží déle. Nejlepší na tom všem je ale pocit z dobře odvedené práce, kterou se můžete chlubit před každou návštěvou.

Pěstování doma je náročnější než na záhonku na zahradě. Nicméně to není nemožné. Bylinky uvnitř ale časem začnou strádat. Nejlepším možným způsobem je dát bylinky na parapet za okno. Myslet bychom přitom měli na kvalitní výběr květináče a nezapomínejte ani na drenážní vrstvu na dně květináče z květináčových střepů, drobných úlomků cihel nebo kamínků. Ať už jsou bylinky uvnitř nebo venku, je potřeba je pravidelně zalévat, ovšem pozor ale na přelití. Nevyklíčená semínka stačí pravidelně postřikovat, vyklíčená už můžeme normálně zalévat. Dalším důležitým faktorem je světlo. Bylinky se rádi sluní, vyberte pro ně parapet, na který během dne nejvíce svítí slunce.

Semínka nezasazujte příliš hluboko. Bylinky jsou velmi slabé a neměly by sílu prodrat se ven. Co se týče substrátu, v obchodech najdeme spoustu přímo namíchaných pro bylinky.Pozor ovšem na rašelinu, která se pro pěstování příliš nedoporučuje. S hnojením bychom to neměli zbytečně přehánět, protože by poté ztratily na své aromatické vůni a chuti. A jelikož  bylinky budeme později konzumovat, je lepší zvolit organická hnojiva.

A které bylinky patří mezi nejoblíbenější?

  • Bazalka
  • Majoránka
  • Meduňka
  • Pažitka
  • Pelyněk
  • Kopr
  • Oregano
  • Máta
  • Šalvěj

Bylinky můžete pravidelně sbírat a rovnou je přidávat do různých pokrmů. Pokud se vám ale podaří vypěstovat větší množství, bylinky můžete nasušit, ani tak neztratí své kouzlo a vy je budeme mít kdykoli k dispozici. A poslední rada na závěr, ne vždy se zadaří a bylinka opravdu vyroste, někdy vám také nevydrží moc dlouho. Chce to trpělivost a vyzkoušet různé substráty či místa. Časem vám to ale určitě vyjde. Tak hodně štěstí!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/butlers-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vltava-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.