Vycucaly vás vánoční přípravy a není čím zaplatit inkaso nebo zálohu na zimní dovolenou? Tak s půjčkami pomalu!

0

Stát se to může kdykoliv. Nakoupíte vánoční dárky, suroviny na pečení, pak ještě věci na vaření, protože s obyčejným kuřecím se během svátků nikdo nespokojí. Takže se poohlížíte po telecím nebo po divočině, k tomu věci na sushi, dražší víno, nějaký ten likér – a v peněžence i na účtu máte vybíleno, aniž se nadějete. Jenže hned po Vánocích jsme měli v plánu platit spoustu dalších věcí. Co teď?

Peníze pod stromečkem?

Máte ve zvyku se nechat od rodičů nebo od příbuzných obdarovat penězi? Tak tento zvyk nerušte a možná se vše vyřeší během Štědrého večera a následných dní, kdy vám v obálkách přistane dost financí k přežití ledna. Ale jestliže u vás pod stromečkem peníze nebývají, musíte na to jinak.

Malá záloha zcela nebo skoro zdarma?

Na finančním trhu se dají získat peníze až na tři měsíce úplně zdarma, jen musíte vědět, jak na to. Způsobů, jak se k nim dostat, je několik.

Kreditka dá peníze na více než měsíc zdarma
Kreditka dá peníze na více než měsíc zdarma

Kreditka

Můžete si půjčit ze své kreditní karty, pokud ji máte zřízenou. Na kreditce vždy máte předschválenou půjčku a určené tzv. bezúročné období, které trvá 40 – 55 dní, podle toho, kde máte kreditní kartu zřízenou. Například u mBank je to až 54 dní. Takže když stihnete peníze vrátit během bezúročného období, máte je naprosto zdarma, můžete s nimi zaplatit vánoční dárky a zůstanou vám peníze na účtu, které pak použijete na jiné platby.

Z kreditní karty ovšem nevybírejte v bankomatu. Jde o velmi drahou službu. Kreditka slouží k platbám. Takže s ní plaťte v obchodě či na internetu, ale hotovost s ní nevybírejte. Na to použijte klasickou debetní kartu, kterou máte ke svému běžnému účtu.

První půjčka zdarma

Zajímavé jsou nabídky prvních půjček zdarma. Opravdu se jedná o úvěr, který není spojen s žádnými náklady. Doba splatnosti se liší opět podle poskytovatele, ale bývá od jednoho do tří měsíců a půjčit se dá do 20 tisíc korun.

Ovšem pozor na půjčky nabízené jako bezúročné, protože ty zdarma nejsou! Úroky se u nich sice neúčtují, ale vysoké poplatky ano! Takže když zdarma, tak jedině spotřebitelská půjčka s názvem „první půjčka zdarma“. Je v podstatě nepřímou konkurencí bankovních kreditních karet, ale vzít si ji lze u každého poskytovatele pouze jednou.

Budete však mít k dispozici volné peníze. Takže pokud jste dárky už nakoupili a vánoční nákupy také už z velké míry realizovali

Odložená platba také nemusí nic stát
Odložená platba také nemusí nic stát

Opožděná platba

Zajímavými novinkami posledních měsíců jsou různé formy opožděných plateb, kdy zákazník nakoupí v kamenném obchodě nebo online, ale platí až později. Většinou až po uplynutí 14 denní lhůty na vrácení zboží při nákupu online.

Potkat se však můžete i s velkorysejší nabídkou, kdy je opožděná platba zdarma dokonce do 45 dní. Tohle umí třeba Twisto, platba se zpožděním se inicializuje přes tlačítko Twisto Pay. A samozřejmě pozor, pokud byste nestihli lhůtu 45 dní, bude vám za každý další den účtován poplatek. V kamenném obchodě lze nakupovat na tzv. Twisto kartu, která funguje stejně jako karta kreditní od banky. Jen toto je společnost nebankovní.

Vánoce jsou finančně náročné
Vánoce jsou finančně náročné

Půjčky za poplatek?

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nedostanete ani k jedné z výše zmíněných forem financování, budete muset využít placených půjček. Ale tady vždy pozor na celkovou cenu půjčky (RPSN nebo celkovou částku splatnou spotřebitelem), na datum splatnosti, respektive na splátkový kalendář nebo na možnost předčasného splacení, případně zda je možné splátku odložit.

Všechno to jsou důležité parametry, které je potřeba znát, než se do půjčky vrhnete. Na nich totiž záleží, jak se vám další život s půjčkou bude dařit. Spadnout do dluhů je snadné. Cesta z nich je ale velmi trnitá.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/twisto-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mbank-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.