Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci! (2)

0

Správný výběr sedací soupravy, jak jsme si již minule říkali, to není samo sebou. Mají totiž mnoha tvarů, velikostí, funkcí, materiálů, poloh nebo koster a výplní, kterými jsou tak funkční, jak potřebujeme. Jen musíme vědět, co je co, jakou mají různé části sedaček funkci a co můžeme od kterého materiálu, tvaru nebo funkce čekat. Tak se pojďme podívat na pokračování tipů, jak správě vybírat sedací soupravu právě do vaší domácnosti.

Kostra sedačky

Minule jsme naznačili, že kostra sedačky je to, co určuje jednak nosnost sedačky a jednak rychlost jejího opotřebení. A tak podle frekvence použití nebo i podle postav, které mají členové domácnosti, vybíráme materiál kostry sedačky.

Smrkové dřevo, borové dřevo a dřevotříska

Tohle jsou materiály, které se využívají do sedaček střední třídy a střední cenové kategorie. Mají životnost okolo deseti let při běžném rodinném využití. Musíme počítat s tím, že na nich nepovolíme dětem divoké skákání a že bychom měli být útlé nebo normální postavy, pokud chceme sedačku s touto kostrou.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Bukový masiv a překližka

Jedny z nejdražších sedaček jsou konstruovány z bukového masivu a na boční stěny se použije překližka. Takové sedačky zvládnou nosit i mohutné postavy, a to po několik desetiletí. Jen musíme počítat s jejich poměrně vysokou cenou, která se však oplatí, protože nebudeme nuceni kupovat každé tři roky sedačku novou.

Kov

Jestliže bereme sedačku rozkládací nebo s výsuvy a změnami poloh, měla by na nich být pohyblivá konstrukce z kovu, aby vydržela delší dobu. Tak budete moci se sedačkou manipulovat opakovaně, ale výsuvné systémy a úložné prostory se neochodí nijak extrémně rychle.

Plast

Výsuvné systémy z plastu jsou na pováženou. Nevydrží téměř nic, takže jejich koupě se nedá doporučit v podstatě vůbec, případně jen na chalupu, chatu, kde budete výsuv používat pouze několikrát za rok, snad ani to ne.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Výplně sedačky

Co také nesmíme podcenit, je výběr výplně sedačky. Základem je pružinový vlnovec nebo dřevěné lamely. Těm dávejme přednost. Existují tedy i nosné pásy ze speciálních látek, ale na ty moc nespoléhejme, protože se časem vytahují.

Pak je tu jádro, které může být z pružin nebo ze studené pěny. Pružiny určují kvalitu sedačky také. Studená pěna by měla mít dva stupně tvrdosti. Základní nosná pěna je tvrdší, tím je prodloužena životnost sedací části z měkčí pěny, která dodá pohodlí a komfort.

Kdo chce opravdu měkké sezení pro delší pobyt na sedačce, volí výplně, kde je i peří nebo líná pěna. Tyto materiály kopírují sed, ale hůře se z nich vstává. Takže kdo má pohybové problémy, sáhne spíše po tvrdší a vyšší sedačce.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Nejlevněji vyjde molitan, drcený textil. Ale jsou to materiály, které mnoho nevydrží, drcený textil navíc opravdu není příliš pohodlný. Ovšem na chatu, chalupu nebo na chvíli do dětského pokoje by stačit mohl.

Nakonec potahové materiály

I potah sedačky dělá divy. Klasikou je ten látkový, který je z nejvděčnějších materiálů. Navíc se dá pořídit minimálně ve čtyřech úrovních kvality a vždy byste od výrobce měli mít k dispozici údaje o testované otěruvzdornosti látky.

Zajímavé jsou celosnímatelné potahy, které jsou vlastně dvojitým čalouněním. Poprvé je čalouněná samotná sedačka, podruhé pak onen potah, který pak sundáváte a dáváte do pračky. Jen pozor na volné sedací polštáře, brzy mění tvar a poddajnost, takže musíte počítat s tím, že je budete cirka každý třetí až pátý rok opravovat u čalouníka.

Běžné látkové potahy se snadno čistí vysavači na vodu, ještě snadněji prostřednictvím firmy, která přijede, profesionálně vyčistí a odjede.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Další možností je kůže, ovšem zase pozor, zase dostanete na výběr několik kategorií kvality. Ta nejvyšší je nejpříjemnější na dotyk a hlavně prodyšná. Středně kvalitní kůže prochází úpravou, při níž se póry ucpou, takže pak se na ní potíme. Nejméně kvalitní kůže nevydrží ani dva roky, a s tím je nutné počítat.

Co se koženky a ekokůže týká, jde o materiál, na kterém se zpotíte okamžitě, takže ten spíše jen jako odpočívadlo do kanceláře. A vysoce kvalitní ekokůže, které mají prodyšnou vrstvu, se vyšplhají na cenu středně kvalitní kůže. Hodí se proto spíše pro zaryté vegany, kteří si nepřejí mít živočišný materiál ani na nábytku.

Specialitou jsou samočistící materiály, alcantary atd. Jsou to drahé záležitosti, ještě dražší než kůže. A rozhodně se nehodí k dětem, protože jsou sice samočistící, ale jogurt, čokoládu a podobné pochutiny nesnesou. Tohle samy nevyčistí. A při kontaktu s vodou a hadrem dopadnou mizerně.

Sconto nábytek.cz
Sedačky-nábytek.cz


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sconto-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sedacky-nabytek-cz

 

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.