Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci! (1)

0

Správný výběr sedací soupravy, to není samo sebou. Mají totiž mnoha tvarů, velikostí, funkcí, materiálů, poloh nebo koster a výplní, kterými jsou tak funkční, jak potřebujeme. Jen musíme vědět, co je co, jakou mají různé části sedaček funkci a co můžeme od kterého materiálu, tvaru nebo funkce čekat. Tak se pojďme podívat, jak správě vybírat sedací soupravu právě do vaší domácnosti.

Celková harmonie

Když přijdeme do pokoje, kde už je sedací souprava, většinou nám na ni padne oko jako první. Hned se díváme, jak ladí s interiérem, jak do něj zapadne velikostně, jaké jsou k ní doplňky, ale také jak asi může být pohodlná a jak ji mohou její majitelé využít – zda jen k sezení nebo zda se na ní dá i pohodlně relaxovat ve více lidech.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Půjde na ní i pracovat s notebookem nebo trávit žhavé chvilky s partnerem či partnerkou?  Nebude z delšího zimního sezení na sedačce u televize bolet za krkem nebo v zádech, netlačí sedačka do kostrče, dají se na ní pohodlně natáhnout nohy nebo je spíše jen pro občasné posezení? A co nám proběhne hlavou při posuzování sedačky, jakou vidíme u známých, to samé bychom měli aplikovat i na výběr sedačky pro nás samotné.

Nejdříve funkčnost

Když se díváme na nové sedačky, nejprve si musíme ujasnit, k čemu budeme chtít nový kousek využívat. Podle funkčnosti se totiž sedačky dělí na:

  • klasické – bez dalších doplňků a funkcí, jde o sofa, rohové, do U atd.
  • rozkládací – ty můžeme několika snadnými pohyby rozložit a vytvořit jedno nebo více lůžek, tedy dobré zázemí pro návštěvy
  • s úložným prostorem – z pod sedačky vytahujeme šuplík, co kterého se dají uložit velké věci, například náhradní peřiny, ložní prádlo a podobné objemnější záležitosti
  • s polohovacími komponenty – jedny z nejkomplexnějších sedaček, které mají polohovací opěrky, výsuvy a další části, které se dají různě nastavit podle naší aktuální potřeby nebo podle velikosti toho, kdo na sedačce zrovna je.
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

No a podle toho volíme skupiny sedaček, ze kterých budeme nadále vybírat. Tím se velmi zjednoduší pozdější výběr, protože odpadnou tři ze čtyř kategorií. A to není zrovna málo. Zejména u polohovacích nebo rozkládacích pak máme celkem zúžený výběr, což ve výsledku příjemně usnadní situaci.

Poté prostor

Když už víme, co od sedačky asi budeme chtít, musíme si zjistit, kolik pro ni máme prostoru. A to nejen ve složené poloze, ale také kam ji můžeme roztáhnout nebo polohovat, pokud budeme vybírat z těchto kategorií.

Je dobré se zaměřit i na sedačky s různou šířkou sedáku. Běžná je okolo 70 cm. Ale lze pořídit i jen 60 cm, což je sice méně pohodlné, ale pokud potřebujete uspořit místo, i se 60 cm se spokojíte (zejména pokud jste spíše štíhlé postavy nebo jsou vaše děti ještě hodně malé). Pohodlné sedáky mají okolo 80 cm, ale samozřejmě vyžadují větší nároky na prostor.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Čím užší područky, tím méně prostoru je zabráno i okolo sedačky. Takže když bydlíte v menších místnostech, volte nejen užší sedáky, ale i úzké područky, které ponechají okolo sedaček více místa. Bude to vypadat dobře, ale omezení pohodlí nebude nijak markantní.

Počet členů domácnosti

Dále si musíme ujasnit, pro kolik lidí, případně i domácích mazlíčků, bude sedačka sloužit. Zsa míváme častější návštěvy a chceme větší sedačku, než kolik nás doma je, nebo zda chceme větší sedačku také proto, že máme děti a chceme jim dopřát prostor při dovádění.

Frekvence použití

To, jak budete sedačku vytěžovat, zda se na ní bude častěji přespávat (máte hodně známých, kteří k vám často jezdí na noc), zda po sedačce budou děti skákat, zda jste štíhlejší nebo plnější postavy, zda trávíte na sedačce několik hodin denně nebo jen pár okamžiků, to všechno jsou otázky, které směřují k zásadní odpovědi – jakou konstrukci sedačky zvolit.

Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!
Vybíráte sedací soupravu? Nezapomeňte na tyto důležité věci!

Nejméně kvalitní jsou dřevěné v kombinaci s plastem. Ty se hodí na chalupu, chatu, prostě na občasné využití, případně i přespání. Lépe jsou na tom dřevotřískové konstrukce s kombinací smrkového dřeva. Ještě lepší jsou však masivní konstrukce z buku, které vydrží desítky let. No a na výsuvné systémy vždy volíme kovové mechanismy.

Další kroky pro výběr sedačky se dozvíte v navazujícím textu. Zatím si můžete sedačky prohlédnout u jejich prodejců:

Sconto nábytek.cz

Sedačky-nábytek.cz


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sconto-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sedacky-nabytek-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.