Chodidla máme všeobecně vybavena velkým množstvím potních žláz. Stejně jako dlaně. Jenže dlaně máme neustále venku, několikrát denně je myjeme. Takže jsou pravidelně čisté a stále větrají. Jenže to o chodidlech říci nejde. Mytí zvládáme večer a možná ráno, přes den je zavřeme do obuvi, na podzim a v zimě do poněkud těsných a málo větrajících kousků. Dá se tedy nějak zabránit vzniku nežádoucího pocení a následnému zápachu chodidel?
Začíná to péčí o nohy
Pokud máte problémy se zvýšeným pocením a následně s nepříjemným zápachem nohou, je potřeba udělat několik opatření k tomu, aby se situace vylepšila. Když začnete pravidelně a s rozumem pečovat o svá chodidla, je to první krok k úspěchu.
Ale nepřehánějte to. Nohy jen pravidelně vykoupejte v koupelích s bylinkami, večer mažte krémem, který vám bude vyhovovat, a pravidelně se starejte o pokožku chodidel. Čím více staré kůže na chodidlech máte, tím intenzivnější může následný zápach být.
Přípravky proti zápachu ano, ale jen zlehka
Používat přípravky proti zápachu nohou, určené k aplikaci přímo na nohy, není nic špatného. Jednak vám nohy provoní, jednak můžete zvolit i ty s antibakteriální složkou, která zápach opravdu minimalizuje (bakterie a jimi tvořené plyny jsou původci zápachu, ne nohy samotné). Ale nástřik provádějte jen zlehka, větší množství spreje vyšší efekt neposkytne.
Můžete stříkat přípravky i přímo do obuvi. Ty mívají pohodlné aplikátory a bývají i v menším balení, tak je lze brávat s sebou třeba do práce.
Správná obuv je základ
Ekokůže a koženka jsou vám v zimě spíš na obtíž než ku prospěchu. Jedině kůži. A pokud chcete obuv sportovní, jistě sledujte schopnost materiálu „dýchat“. Pokud je to možné, pokuste se během dne přezouvat – jiné boty mějte doma, jiné na ven a jiné v práci.
Boty také skladujte tak, aby mohly po nošení dobře větrat. Takže pracovní boty ne ve skříni, ale někde ve volném prostoru. A pokud je nutné je mít ve skříňce, tak alespoň v takové, která má větrací otvory. A do obuvi můžete vkládat osvěžovače (crep protect pilulky).
Jednorázové vložky do bot
Na trhu jsou k sehnání vložky do bot v podobě slimek. Jedná se o tzv. jednorázové hygienické plátky, které absorbují velkou část potu a po jednom či více dnech je vyhodíte. Můžete ale používat i vložky s aktivním uhlím. Ty vám vydrží déle a potu se bude koncentrovat právě v uhlí, které je ve vysoušení a uzamykání zápachu přeborníkem.