Víte, v čem je rozdíl mezi LCD a OLED, případně AMOLED obrazovkou?

1

Displej telefonu je jednou z nejdůležitějších vlastností našich smartphonů. I podle něj se při nákupu rozhodujeme. Bereme v úvahu pozorovací úhly, jemnost rozlišení, samozřejmě také úhlopříčku. Ale víme, co znamená, když výrobce uvedl, že displej je LCD, IPS LCD nebo OLED, AMOLED, Super AMOLED? V čem je mezi nimi rozdíl a proč se postupně přechází k OLED technologii? Pojďme se podívat, o co v otázkách technologie displeje jde.

LCD displej

Liquid Crystal Display. Jinými slovy displej s tekutými krystaly. Ten je tvořen v podstatě vyzařujícím světlem z tekutého krystalu, a tak nutně potřebuje podsvícení, dokonce i pro černou barvu. Je tedy energeticky poměrně náročný a nikdy nebude možné dovést jeho jemnost zobrazení do dokonalosti.

Většinou potkáme jeden ze tří základních typů LCD, a to TN, VA nebo IPS. Dnes se většinou používá nejlepší typ LCD, tedy IPS LCD s nejlepšími pozorovacími úhly a nejjemnějším zobrazením.

AMOLED
AMOLED

OLED displej

OLED displej (Organic light-emitting diode) je jiná technologie. Jednoduše řečeno jde o diody emitující organické světlo. Ty jsou schopné emitovat (vydávat) světlo, pokud jsou elektrifikované. Černá místa nepotřebují žádnou energii, jiná zobrazení ano, ale pouze na elektrifikaci, nikoliv na podsvícení. OLED displej si dokáže světlo produkovat sám.

I díky dalším vlastnostem této technologie jsou OLED displeje jednodušší, lehčí a samozřejmě úspornější. Proto se rozmáhají větší a větší displeje mobilních telefonů při zachování stejně velkého, nebo spíše ještě kompaktnějšího (s menší hloubkou) těla přístrojů. i baterie mohou při větších obrazovkách zůstávat stejné.

AMOLED
AMOLED

Typy OLED displejů

I OLED displeje mají rozdělení na jednotlivé typy. V základu jde o aktivní typ AM a pasivní typ PM. Od toho se vžilo i označení AMOLED displej. A teď už víte, že jde o displej aktivní.

Všechny typy displejů se vyplatí chránit ochranným tvrzeným sklem.

I AMOLED má slabiny

Přestože jde o obecně lepší displej než v případě LCD, je i AMOLED stižen slabinami. Například matice PenTile. O co jde? PenTile matice obsahuje o jeden subpixel méně než displej s rozložením pixelů RGB, tedy Red (červená), Green (zelená) a Blue (modrá).

AMOLED
AMOLED

PenTile tedy má rozložení RGBG (red, green, blue, green). Nedostatkem je sdílený subpixel, což ve výsledku vede k malé ostrosti. Neduhy PenTile pole se schovají až při velmi jemném rozlišení. A tak je vhodné si pamatovat, že RGB matice stačí při hrubším rozlišení, ale PenTile matice, která nabídne delší životnost, je lepší u jemnějších displejů.

LCD nebo AMOLED?

Vývoj jde směrem k OLED, respektive AMOLED displejům. Má to energetické i zobrazovací opodstatnění. Zatím je možné potkat spousty nových smartphonů s IPS LCD obrazovkou, ale do budoucna počítejme s tím, že jejich podíl na trhu bude klesat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/nej-ceny-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vsechnonamobil-cz

 

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.