Velikonoční dekorace každý rok trochu jinak

0

Těšíte se na jaro a jsou právě Velikonoce vaším symbolem jara? Letos to sice zatím tak nevypadá, ale jaro už tu opravdu je (alespoň časově) a Velikonoce se kvapem blíží. Takže je nejvyšší čas pustit se buď do nákupu velikonočních dekorací anebo do jejich výroby. I k DIY výrobě si můžete pořídit spousty drobností a doplňků, díky kterým uděláte zcela originální výzdobu určenou jen pro vaše hnízdečko. Anebo třeba pro nejužší rodinu a kamarády, které svými výrobky podarujete.

Když se totiž člověk pustí do výroby dekorací, málokdy se mu chce přestat. Je přece tolik způsobů, jak si byt vyzdobit jarně a velikonočně! A zrovna po letošní dlouhé, temné a nepříjemné zimě už to potřebujeme jako sůl!

Bez osení to asi nepůjde. Anebo je nahraďte pomocí hyacintů či narcisů

Pokud chcete dělat domácí dekorace na Velikonoce, bude to chtít něco zeleného. Báječně se k tomu hodí tradiční osení, které vypěstujete ani ne za týden. Ale lze ho dobře nahradit anebo doplnit i pomocí hyacintů. A to hlavně když děláte menší výzdobu, třeba hyacinty jakoby vyrůstající z vaječných skořápek.

Když se pro osení rozhodnete, jak na něj? Stačí miska nebo ošatka, ošatku vyložte igelitem. Pak dejte trochu substrátu a prolijte ho. Poté zasejte obilí (pšenice klíčí o něco rychleji než ječmen), zasypte tenkou vrstvičkou substrátu, přimáčkněte a horní substrát zavlhčete střičkou. Pravidelně vlhčete jednou za dva až tři dny, po třech dnech byste měli vidět první zelené výhonky.

DIY velikonoční dekorace do vázy

Do váz můžete dát jednoduché dekorace, které však budou právě díky tomu, že jsou ve váze, vypadat skvěle. Do váz můžete dát hyacinty, ale i jiné jarní kytičky, třeba narcisy, tulipánky nebo petrklíče. Anebo právě to předpěstované osení. Samozřejmě i se zeminou, do větších váz kytičky i s květníkem. Jinak by totiž Velikonoc nedočkaly.

Potom stačí kytičky nebo osení ve váze ukotvit mechem. Ten totiž nejen krásně doplní zelenou dekoraci, ale i udrží potřebnou vláhu u cibulek a kořínků. A co s tím potom? Stačí doplnit jarní a velikonoční drobnosti, jakou jsou malá vajíčka, miniaturní pomlázky, kuřátka, slepičky, pírka, mašličky, prostě co vás napadne.

Do širších vát anebo do skleněné mísy můžete stočit i větvičky břízy a udělat jakoby ptačí hnízdo. Pokud máte v okolí hodně kočiček a pokud budou ještě kvést, také je sem přidejte. Kočičky jsou sice spíše symbolem odcházející zimy než přišedšího jara, ale i tak budou ve výzdobě vypadat krásně.

DIY velikonoční dekorace na stůl

Rovné nebo kulaté, ploché nebo prostorové, to je zcela na vás. Možností je nepřeberné množství, stačí se porozhlédnout po obchodech s dekoracemi a dovymyslet, co k nim ještě přidáte. V květinářství jde koupit spousta tvarovacích hmot nebo drobností k dozdobení, jsou i obchody přímo zaměřené na DIY doplňky pro domácí tvorbu. Jen je potřeba se trochu dívat okolo sebe.

Zkuste vzít třeba menší tác a na něj dát mech. A pak kytičky, větvičky a drobné velikonoční doplňky. Anebo vezměte květník, kupte březovou kůru na zdobení a oblepte ho kousky kůry. Mezi ně dejte i mech a nahoru stočte březové větvičky. A pak už je to na vás, jestli dekoraci doladíte ptačího hnízdečka anebo do záhonu s jarními kytičkami.

DIY velikonoční dekorace na dveře

Můžete koupit polystyrenové kolečko anebo předchystány tvar z proutí. Případně třeba hranol z floristické hmoty anebo něco úplně jiného. A pak už stačí zapíchávat drátkovat nebo lepit tavnou pistolí. Výsledek může být velmi pestrý anebo naopak střídmý. Ale vždy by na něm mělo být něco zeleného. Anebo žlutého, oranžového. Jarní barvy prostě na Velikonoce nesmějí chybět.

Velikonoční věnce můžeme pojmout i jako oslavu celého jara, takže nám mohou zdobit dveře až do konce května, možná i déle. Stačí vynechat vajíčka a pomlázky anebo je po Velikonocích z věnců sundat.

Kraslice být musejí

U čeho jsme se ještě nezastavili, jsou velikonoční kraslice. Stačí je jednoduše nabarvit akrylovými barvami, polepit kytičkami z flísu, použít vosk a barvy. Anebo na to jít moderně, snadněji, ale s dokonalými výsledky. Stačí použít třeba pěnu na holení anebo lak na nehty.

Pěnu na holení nastříkněte na plastový talířek, kápněte do ní dva různě barevné inkousty a smíchejte barvy do mramorova. Pak v tom obalte kraslici, nechte pěnu s inkoustem tři nebo čtyři minuty působit a pak jemně setřete papírovou utěrkou. Mramorování na vajíčku zůstane.

Pokud máte doma hodně starších laků na nehty, slijte jich několik do menší nádobky, kterou pak můžete vyhodit. Ale nepřehánějte to s promícháváním. Kraslice v lacích vytočte a získáte unikátní lakované mozaiky. Laky můžete nalít i na vodu, tím ušetříte jejich množství. Jde to ale třeba i s temperami.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/dekorhome-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.