Velikonoce za našimi hranicemi

0

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, dokonce důležitějším než Vánoce, oslavovaným po celém světě. Každá země dodržuje své tradice, proto není divu, že klasickou českou pomlázku a koledování téměř nikde jinde nenajdeme. Jak to tedy vypadá v jiných částech světa?

Německo 
Naši sousedé si Velikonoce neumí představit bez ozdobených vajíček. Zdobí jimi dokonce i stromy. Den před velikonočním pondělím děti vyrobí slaměná hnízda, kam pak druhý den velikonoční zajíček přinese barevná vajíčka. Rodiče je schovají a děti je pak musí najít. Stejně tak se vyměňují dárečky zabalené do tvaru vajíčka. V Německu se pořádají i tradiční velikonoční trhy. Ochutnat zde můžete oblíbenou štolu.

Anglie 
Anglie podobně jako ostatní anglicky hovořící země považují za symbol Velikonoc velikonočního zajíčka. V úterý se oslavuje palačinkový den, kdy hospodyňky napečou spousty palačinek. Na velikonoční pondělí děti vyráží na hon za čokoládovými vajíčky, které jsou poschovávané po domě i zahradě.

Irsko 
Tradice jsou podobné jako v Anglii, nicméně se liší Velkým pátkem, který je v Irsku považován za významný den klidu a míru, kdy se nesmí zabíjet žádná zvířata, nesmí se rybařit ani se například stěhovat. Oblíbená událost je kutálení vajíček z kopce.

Španělsko 
Španělské oslavy se velmi liší. V ulicích se během velikonočního týdne setkáme s průvody lidí, oblečených v kápích a pláštích. Na ramenou nesou křesťanské sochy svatých, někdy jde o významná umělecká díla. Každá oblast má své vlastní tradice, ale jedno mají společné, během Velikonoc se ve Španělsku rozproudí velká náboženská horečka. V posledních letech jde také o oblíbenou turistickou atrakci, například ve městě Malaga.

Rusko
Stejně jako Vánoce, i Velikonoce se slaví v Rusku později. Největší událostí je slavností oběd, při kterém se kromě jiného konzumují i požehnaná vajíčka. Zdobená jsou většinou červenou barvu, skořápka se rozbíjí hřebíky, jako symbol ukřižování Ježíše.

Další zajímavosti 

  • V Kanadě se jedí vajíčka politá čím jiným než javorovým sirupem.
  • Na Filipínách se lidé nechávají na krátkou chvíli přibít na kříž po vzoru Ježíše, církev to ale kritizuje. Jde o symbol pokání, dnes je to ale spíše turistická atrakce.
  • V Norsku se vysílají kriminální a detektivní seriály a filmy. Noviny otiskují články, ze kterých by lidé měli odvodit pachatele. Zkrátka se řeší vraždy na každém kroku.
  • V USA se zpřístupní zahrada Bílého domu, kde děti soutěží v různých disciplínách s vajíčky.

Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/rohlik-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/booking-com
www.kuponovnik.cz/obchod/tchibo-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.