Vánoční hvězda si zaslouží víc než jen Vánoce

0

Už po mnoho let jsme zvyklí na výrazný zeleno-červený symbol Vánoce, kterým je vánoční hvězda. Ale spousta z nás ji má doma jen během Vánoc a pak ji vyhodí coby již nepotřebnou a nadále nepoužitelnou vánoční dekoraci. Ovšem pozor, vánoční hvězda, neboli pryšec vznešený, neboli poinsecie je keř. A jako takový žije mnoho let.

V podmínkách pěstování doma a v nádobě je jeho život samozřejmě o dost kratší, ale rozhodně vám může domácnost zdobit několik let. Pokud tedy víte, jak s ním zacházet.

Něco víc o vánoční hvězdě

Už jsme naznačili, že jde o keř. Pochází z Mexika a dokáže dorůst do 3 – 4 metrů. Však si prohlédněte stonek vaší vánoční hvězdy a hned vám bude jasné, že o jednoletou bylinu se nejedná. Keř pryšce nádherného bývá doširoka rozvětvený a spodní část větví mívá holou. Listy mívají různý tvar a rostou střídavě. Opadávají, pokud je období sucha.

Důležitá je informace, že během krátkých dní, kdy je tma delší než světlo, tvoří zbarvené listeny V horních částech výhonů. A úplně na konci výhonů se potom vytvoří i velmi složitá květenství. Ale nejsou nijak zdobná, pryšce si kupujeme kvůli barevným listenům, ne květům.

Pozor, je jedovatá

Vánoční hvězda je jedovatou rostlinou a nebezpečí hrozí zejména od latexu, který vytéká po poranění rostliny. Nejde sice běžně o žádné drama, smrtelný jed to není, ale pro alergiky může nastat při potřísnění kůže problém.

Ale hlavně: latex nadělá velké škody na sliznicích a zejména v očích, kdy může poškodit zrak. Takže do dětského pokoje tuto kytku raději nedávejte a držte ji z dosahu menších ratolestí.

Avšak zpět k listenům

Pryšce, tedy vánoční hvězdy, jsou díky svým listenům neskutečně dekorativní. Dokáží je zbarvit do pestrých tónů, počínaje karmínovou, přes bordó, růžovou, lososovou, krémovou, žlutou, bílou anebo různě žíhanou. Ke zbarvování dochází v období, kdy jsou dny krátké a noci dlouhé.

Listy se zabarví během 8 – 10 týdnů od doby, kdy začne být den výrazně kratší než noc. V podmínkách České republiky je to však až druhá polovina října, takže přirozenou cestou se vánoční hvězda do Vánoc vybarvit nedá. Je k tomu potřeba zatemňování – již asi od poloviny září.

Vezměme pěstování vánoční hvězdy popořádku – nejdříve si ji přinesete domů

A je nutné ji nechat alespoň jeden den v chladnější části domu, aby se aklimatizovala z venkovní nižší teploty na teplotu vyšší. Pak teprve ji doneste až do bytu. Vánoční hvězda je teplomilnou rostlinou a ocení teploty nad 20 stupňů.

Pryšec je nutno pravidelně zalévat, ale nepřelévat. Z tohoto pohledu se jedná o náročnější rostlinu, která potřebuje dost vody, ale nesmí zůstat přemokřená. Když je sucho, shodí listy. Když je mokro, uhnívají kořeny.

Nejhorší je situace tehdy, když ji máte v ozdobném obalu. Tady se množství zálivky odhaduje opravdu nesnadno. A hlavně: v dekorativním obalu zůstává voda mnohem déle a také mají kořeny téměř nemožný přístup ke vzduchu. Daleko vhodnější jsou klasické podmisky. Anebo obaly z přírodních metriálů.

Po Vánocích stále krásná

Ano, vánoční hvězda umí být krásná dlouhou dobu, v každém ročním období zcela jinak. Po Vánocích rostlina postupně přestane kvést a tvořit barevné listeny. Díky tomu poznáte, že nastal čas k zakrácení výhonů čtvrtinu a také k přesazení do kvalitního substrátu pro pokojové rostliny.

Substrát musí být založen na rašelině. A musí být lehký, výživný a nejlépe ještě odlehčený perlitem či podobným materiálem. Po Vánocích tedy sestřihneme rostlině hodní čtvrtinu. Sestřihnuté výhony je možno dát zakořenit a tak si rostliny namnožit.

Po přesazení a po té, co se den prodlouží, nastartuje rostlina svůj klasický vegetativní růst. Bude tvořit nové, zelené výhony. A to až do té doby, než bude zase více tmy než světla. Během sezóny je nutné pryšce přihnojovat komplexním hnojivem, aby dobře rostly a tvořily krásné listy.

Průvan a slunce vánoční hvězdě nesvědčí

Pryšec nemá rád ani přímé slunce a ani průvan. Na to je potřeba myslet, když jí vybíráte letní stanoviště. Ani v zimě nestavějte rostlinu na jižní okno.

Barevné listeny zase až na Vánoce

Během léta je vánoční hvězda zelená. Ale jakmile ji zatemňujete od 17 do 8 hodiny, začnou listy chytat barvu. Přemění se na listeny a budou opět tak zdobné, jako byly před rokem, když jste hvězdu koupili v zahradnictví či květinářství.

A jak zatemnit? Stačí přiklopit kyblíkem nebo barelem z neprůhledného plastu – podle toho, jak je vaše hvězda letos už velká. Po asi 8 týdnech od prvního zatemnění začnete pozorovat postupnou změnu barvy listenů. A máte vyhráno!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/oriondomacipotreby-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/ageo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/artedio-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.