Vánoce se blíží a vám už trne hrůzou z přibraných kilogramů? Poradíme, kterým dietám se po Vánocích vyhnout!

0

Ano, Vánoce jsou tak trochu na hlavu. Celý rok hubneme, snažíme se žít tím správným fitness stylem, omezujeme se, kde to jen jde, běháme, cvičíme, doplňujeme vitamíny a minerály. Pak se začnou blížit Vánoce, my sami sebe dostaneme do stresu, najednou není čas na zdravé jídlo a životní styl. Pak celou zkázu završíme pečením cukroví, kdy si každou chvilku strčíme nějakou tu dobrotu do pusy. Jsme přeplácaní sladkým, na zdravé jídlo pak už není ani čas, ani chuť.

Dobroty o Vánocích, potom dieta...

Dobroty o Vánocích, potom dieta…

No a během samotných svátků tomu nasadíme korunu, protože se vrhneme na všechny ty tradiční dobroty, co jsme si připravili doma, co nám připravila maminka, tchýně, babička, teta, kamarádky, pak i kolegyně z práce a tak dál. Sedíme na zadku, odpočíváme po náročném podzimu a kyneme na všechny světové strany. Po svátcích ještě dojíždíme pohodičku a dobroty, koncem ledna však začneme vyšilovat s hubnutím – nejdříve do jarních sukýnek, později do plavek. Také se u vás tento scénář rok co rok opakuje?

Dobroty o Vánocích, potom dieta...

Dobroty o Vánocích, potom dieta…

My vám teď prozradíme, čemu se vyhnout, až budete zase v hubnoucí fázi. A když si poradit necháte, možná se o příštích Vánocích tohle kolečko už nezopakuje. Příjemná vyhlídka, že ano?!?

Vyhýbat se sacharidům? To je život ohrožující rozhodnutí!

Ano, sacharidy ve svém jídelníčku potřebujeme. A když se jim začneme vyhýbat, dostaneme tělo do stavu, kdy mu chybí veledůležité látky nutné pro správnou činnost kardiovaskulárního systému nebo pro obranu těla proti působení volných radikálů, které často stojí za spuštěním rakovinného bujení.

I sacharidy potřebujeme

I sacharidy potřebujeme

A co jsou sacharidy? nejde samozřejmě jen o klasický řepný cukr, jeho přítomnost v jídelníčku bychom měli minimalizovat. Ale jde o všechny typy cukrů, a to jak jednoduchých, tak těch s dlouhým řetězcem.

Dukan? Atkinson? Zapomeňte na ně!

Sacharidy se nacházejí jak v ovoci a zelenině, tak také v pečivu, luštěninách, rýži nebo v bramborách. Lidé, kteří se pustí do speciální bezsacharidových diet typu Dukanova dieta nebo Atkinsova dieta, si odepírají všechnu stravu obsahující sacharidy ve větším množstvím. Tu nahrazují vyšším přísunem masa a tuků, tedy bílkovinami a lipidy. I to může vést k dalšímu zdravotnímu poškození.

Dukanova a Atkinsonova dieta (a i další z diet bez sacharidů) nabádají lidi k tomu, aby ze stravy vypustili pečivo a přílohy, naopak aby se více krmili masem a speciálními proteinovými přípravky. Na proteinových přípravcích tedy není nic špatného – naopak. Špatný je ten zbytek – úplné vytlačení sacharidů ze stravy.

I sacharidy potřebujeme

I sacharidy potřebujeme

Tukové zásoby rozpouštějme pomalu a systematicky

Dukan a Atkinson slibují rychlý nástup účinku diety, tedy rychlé shození přebytečných kil. To je samozřejmě pravda. pokud tělo nedostane energii, bude pro ni muset sáhnout do tukových zásob. Po tomhle sice toužíme, ale pozor, tukové zásoby je nutné pouštět z těla pomalinku, bez šokových stavů.

Nastolením diety, která neobsahuje sacharidy, dostaneme tělo do velkého šoku a ještě větších problémů s dalším fungováním. Mozek si uloží do paměti, že byla krize s energií. Sacharidy jsou totiž zdrojem energie pro fungování celého těla i mozku. A když je sacharidů málo, mozek musí nastolit úsporný režim.

Dobroty o Vánocích, potom dieta...

Dobroty o Vánocích, potom dieta…

Bílkoviny jsou pak stavebním kamenem pro celé tělo. Tuky jsou jinou formou energie než sacharidy, nesou v sobě jiné sloučeniny, které pohánějí jiné funkce organismu.

Šoky se nezapomínají

My tedy bezsacharidovou dietou uvedeme tělo i mozek do šoku. Jakmile nás ale dieta omrzí, začneme jíst zase „normálně“. Mozek dostane novou energii do žil. Ale na předchozí šok jen tak nezapomene. A nastaví tělo do úsporného režimu číslo dva, ve kterém se schraňuje vše do zásoby.

A tukové polštářky nám po takové Dukanově nebo Atkinsonově dietě rostou ještě rychleji, než rostly doposud. To je nejen k vzteku a pláči, ale také k brzké návštěvě lékaře, který může po několika kolech tohoto šílenství a šoků nalézt nemilá překvapení v podobě vysokého cholesterolu nebo snížené schopnosti slinivky poradit si s metabolismem cukrů (diabetes).

I sacharidy potřebujeme

I sacharidy potřebujeme

Proto se na diety vykašlete a jezte všechno. Jen v malých porcích a častěji. Za tři měsíce zkonstatujete, že je vám dobře. A že se k předchozímu životnímu stylu rozhodně vracet nechcete. Jestliže si sami netroufáte, nechte si poradit od obdorníků.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/protein-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/dietazdrave-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.