Váháte, zda investovat do videokamery?

0

Natáčíte kde co, i v terénu? Nebo čekáte miminko a říkáte si, jestli ho budete natáčet mobilem nebo si pořídíte videokameru? Váháte, jestli má videokamera v dnešním světě smartphonů vůbec ještě nějaký smysl? Smartphony jsou přece vybaveny iks ypsilon megapixelovými kamerami. Tak v čem je problém?

V podstatě v tom, že ani sebelepší mobil nenatočí video tak dobré jako průměrná videokamera. Pro kvalitní natáčení se mobil prostě použít nedá. Takže jestli čekáte od svých nahrávek něco víc, chcete si s nimi jednoduše pohrát, upravit si je, případně snímat důležité události z několika zařízení najednou a výsledně to kompletovat do jednoho záznamu, na plné čáře musí zvítězit videokamera.

Videokamera umí o mnoho víc

Mobil je univerzálním zařízením, které umí od všeho trochu, ale nic pořádně. Takže i pro kvalitní natáčení nebo terénní záznamy jsou víceméně k ničemu. Mobilem si nouzově můžete zachytit nějakou nečekanou situaci. Ale rozhodně s ním nemá smysl točit předem očekávanou významnou událost. Profi kameraman také nenatáčí na mobil.

Prostě ať chcete nebo nechcete, videokamera je prostě tím nejlepším záznamovým zařízením, které si můžete pořídit. Mobily jsou malé, navíc plné dalších technologií, takže pro kvalitní optiku, snímač, stabilizátor v nich prostě není dostatek místa.

Objektiv nelze udělat dost velký a boj s nepříznivým světlem v interiéru nebo v šeru lesa, případně s ostrým sluníčkem. Sice můžete dokoupit mody (mods), které situaci mobilního natáčení zlepší, ovšem ty jsou za cenu, za kterou se již vyplatí doinvestovat na videokameru.

Náročnější sáhnou po videokameře

Z výše jmenovaných i dalších důvodů sáhnou lidé toužící po kvalitním záznamu raději po videokameře. Dnešní modely jsou již docela cenově přístupné, ale hlavně kompaktní i lehké. Takže splňují tu základní podmínku pro to, abyste je mohli kdykoliv vzít kamkoliv s sebou.

Kamery váží něco přes 200g, outdoorové kamery dokonce jen okolo 50g. I když zrovna outdoorová s kvalitou záznamu mírně pokulhává.

Velkou výhodou je i nahrávání na paměťovou kartu anebo dokonce živé streamování. Takže s sebou nemusíte tahat žádné zbytečné disky a další média. Prostě jen videokameru, která váží o pár gramů víc než mobil.

Full HD dnes již patří do kategorie pro méně náročné

Ano, i když to může znít snobsky, je to holý fakt. Režimem natáčení ve Full HD jsou již vybaveny téměř všechny digitální videokamery, včetně těch outdoorových. K tomu si připočtěte výklopný a poměrně velký dotykový (a dokonce kapacitní) LCD displej.

Tím nejenže kameru ovládáte, ale také si hned můžete zobrazit, co jste natočili, případně vyfotili, protože i fotoaparát je součástí každé digitální videokamery. A můžete se spolehnout, že na rozdíl od mobilních záběrů, tu nebude téměř žádný šum. A to ani tehdy, když budete točit nebo fotit v přítmí.

Své nahrávky můžete ihned pořizovat v tzv. kreativních režimech, díky kterým můžete svá videa natáčet nebo později doplňovat o zajímavé efekty. Jde například o režim zpomaleného nebo zrychleného natáčení, případně třeba natáčení ve filmovém stylu.

I běžná videokamera vám poskytne optický zoom v řádu desetinásobků. A digitální zoom dokonce v násobcích tisíců. Když k tomu přidáte výkonné a vychytané optické stabilizátory, je výsledek jasný. Protože ani při natáčení v terénu nebudou přes celou obrazovku jen roztřesené barevné šmouhy.

Obyčejné full HD kamery lze pořídit již za několik málo tisíc, nahlédněte například k Foto Škoda, na Mall nebo do obchoďáku Patro. Když nákup proženete přes Plnou peněženku, budou ceny ještě o kousek nižší.

Ti náročnější jdou do 4K

Jestliže chcete mít ohromující výsledek natáčení a vidět vše do posledního mikrodetailu, zainvestujte do 4K videokamer. A ani nemusíte sáhnout až tak hluboko do kapsy, stačí okolo 15 tisíc. Plné vychutnání záznamu ve 4K je možné však jen ve 4K televizi, případně při velkoplošném promítání (což některé kamery umějí). I tisk výřezů fotografií půjde se záznamy ze 4K kamer jako po másle.

V čem je kouzlo 4K rozlišení? V tom, že je dvakrát tak jemné než Full HD. Někdy je označováno jako ultra HD rozlišení. Zatímco Full HD má rozlišení 1920 x 1080 bodů, 4K zvládne až 3840×2160 bodů. Kvalita videa i fotek bude tedy vyšší, záznamy budou variabilněji použitelné. Název 4K je odvozen od počtu bodů v řádku, kterých jsou téměř 4 tisíce.

Pokud ještě nemáte 4K televizi, nemusíte pořizovat jen Full HD kameru. Kliodně pořiďte tu se 4K, protože ona dokáže záznam při promítání do Full HD televize převzorkovat. Tedy přepočítat ze 4K na Full HD. Díky tomu vaši současnou Full HD televizi nezahltí daty a vy si budete moci video v pohodě prohlédnout.

Dalším plusem 4K videokamer je NFC technologie, která do počítače vybaveného stejnou technologií přenese videozáznam bezdrátově a hlavně rychle. Jestli vás 4K videokamery zaujaly, prohlédněte si je třeba ve Foto Škoda či na Mall nebo do obchoďáku Patro. Když nákup proženete přes Plnou peněženku, budou ceny ještě o kousek nižší.

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/fotoskoda-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/plnapenezenka-cz

 

 

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.