Už jste slyšeli o intuitivním stravování? Lze s ním zhubnout?

0

Intuitivní stravování je oblíbenou novinkou, na kterou se jistě bude snažit přejít většina z nás. Podporuje totiž současný trend pohodlí, užívání si života, ale také možnosti hubnout trochu jinak… Pojďme si o intuitivním stravování povědět něco víc.

Stop dietám, intuitivní stravování je lepší?

Netřeba počítat kalorie, stačí udělat jen jedno: poslouchat vlastní tělo, vlastní žaludek. Hubnutí pomocí intuitivního stravování je přirozené a příjemné, navíc se díky němu mnohé naučíte. Takže abychom zhubli, na to se někdy prostě musíme vzdát diet!

Intuitivní stravování
Intuitivní stravování

Většina žen, které zkoušejí různé přísné diety, sice zhubne, často i opravdu výrazně, ale po ukončení diety nabere ještě více. Ano, všem známý jo-jo efekt. Někdy k řešení takové nepříjemnosti stačí zcela jednoduchá změna: nechat promluvit vlastní tělo a vykašlat se na všechno, co funguje u někoho jiného. Ale hlavně: nepodlehnout pokynům k vynechávání některé z hlavních složek potravy.

Co je to vlastně intuitivní stravování?

Je to styl stravování, který nás učí důvěřovat signálům vlastního těla. Většina diet přitom stojí na opačné straně spektra, proti signálům těla bojuje. Místo toho, abyste se snažili potlačit chuť k jídlu nebo se snažili stimulovat metabolismus, soustředíte se jen na to, co vám vaše tělo řekne.

Intuitivní stravování
Intuitivní stravování

Nepodceňujte své tělo a jeho signály. Naučte se ho poslouchat. Pokud to zvládnete, samo vám řekne, kdy a co potřebuje. Důležité je také poslouchat a respektovat, kdy je žaludek plný, kdy je tělo právě syté a nic dál už v tom momentu nekonzumovat.

To nejlepší z intuitivního stravování

Pro mnohé největší výhodou intuitivního stravování je, že nemusíte vynechávat žádné potraviny. Jíte to, co chcete a tehdy když si to „vaše tělo ptá“. Není to však tak jednoduché, jak to vypadá na první pohled.

Co třeba dodržovat, pokud chcete intuitivním stravováním zhubnout?

Pár drobností musíte zařídit vždy. Jinak své tělo neuslyšíte.

Odstraňte rušivé vlivy

Na to, abyste porozuměli svému tělu, se potřebujete soustředit, nerozptylovat se, také používat všechny smysly. Vždy, když se chystáte jíst, odstraňte všechny rušivé vlivy – televizi, mobil, knihy, časopisy a soustřeďte se jen a jen na to, co jíte.

Vychutnávejte si jídlo všemi smysly. Pokud totiž při jídle čtete, díváte, povídáte si, neuvědomujete si pak, kolik jste snědli. A často sníte více, než je nutné. Schopnost a možnost jíst v klidu je totiž největším problémem současné doby.

Intuitivní stravování
Intuitivní stravování

Můžete si jídlo cíleně nazdobit a servírovat na krásném nádobí. o to více si ho pak užijete.

Jezte jen tehdy, když máte hlad

Základem úspěchu je jíst pouze tehdy, když pociťujete hlad. Mnohokrát jídlem zajídáme stres, smutek či bolest. Nebo jíme, jen proto, že jedí i ostatní, či jídlem řešíme momentální nudu. Případně jen chceme zaměstnat ruce a ústa při sledování nudných televizních pořadů.

Nerozdělujte potraviny na špatné a dobré

Pokud si vaše tělo řekne o čokoládu, nezakazujte si ji a nemyslete na ni jako na něco špatného. Neříkejte si, že hřešíte. Samozřejmě, že ji nemusíte sníst celou najednou, stačí po kouskách, tělo vám řekne, kdy stačí. Jen ho poslouchat.

Zbavte se rozdělování potravin na „nevinné“ a „vinné“. Je to zbytečná zátěž pro vaši psychiku, která vás může dostat do stresu a jiných negativních pocitů. Samozřejmě, vyžaduje to praxi. A hlavně umění poslouchat tělo, ne pouze svá ústa, která už jsou na čokoládě často závislá.

Zpomalte

Místo toho, abyste oběd či večeři spolkli za pár minut, dopřejte si čas. Na každé jídlo bychom si měli vyhradit alespoň 20 minut, hezky jej i naservírovat. Při pomalejším jezení si nejen lépe vychutnáte jídlo, ale také snadněji vnímáte signály těla, kdy už je syté.

Intuitivní stravování
Intuitivní stravování

Studie zveřejněná v magazínu Journal of American dietetici Association dokázala, že se budeme cítit plnější, jestliže mezi jednotlivými kousky, které si vložíme do úst, odložíme příbor a každé sousto rozkoušeme 20 krát až 30krát.

Zajímavý paradox

Pokud se přestanete soustředit na omezování jídla a budete poslouchat vlastní tělo, budete jíst automaticky méně. Navíc, tento způsob stravování má dlouhodobý efekt a neútočí na psychiku těch, kdo chtějí zhubnout.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/tescoma-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.