Už jste si vyzkoušeli platbu mobilem? Nebo tomu nedůvěřujete?

0

Ať chceme nebo ne, technologický pokrok jde dopředu i v oblasti financí, bank a trhu v oblasti plateb. Teprve nedávno jsme si zvykali na platby kartou u pokladen, ale i v eshopech. A stále ještě potkáme spoustu obchodů kamenných i internetových, kde s kartou zatím nic nezmůžeme. A už je tu další krok v oblasti plateb – platba přímo mobilem. Bez karty. Ale s bankovním účtem, samozřejmě.

Každý mobil to nedá

Pokud se těšíte, že si platbu mobilem také otestujete, tak vězte, že musí mít splněny dvě základní podmínky: Musí fungovat na operačním systému Android a musí mít technologii NFC. Takže, musí být z alespoň nižší střední třídy. Ale pozor, i mezi modely z vyšší střední třídy potkáte takové, které NFC postrádají. Proto, pokud pokukujete po novém mobilu a chtěli byste s ním zároveň i platit, najděte si NFC ve specifikacích.

Platit jde samozřejmě i tabletem, pokud má odpovídající technologické vybavení, tedy operační systém Android a také NFC propojení.

NFC najdete třeba u těchto kousků:
Huawei P9 Lite
Sony Xperia Z5 E6653
Lenovo Moto G5 Plus

A jen mobil to nezvládne

Platby mobilem musejí také být podporovány bankou. V současnosti jde platit mobilem, pokud jste klienty mBank, Monety, J&T Bank. Komerční banka se přidá během několika týdnů, během příštího roku to bude i Fio a Equa Bank.

Co se týká obchodů, je v České republice již více než 144 tisíc obchodních míst, kde můžete platbu mobilem nebo tabletem provést. A týká se to i případů, kdy si v eshopu objednáte a na kamenné pobočce vyzvednete. Případně v úložném místě, kde se platí za dopravu nižší taxa.

Než budete platit mobilem poprvé…

… tak si musíte naistalovat aplikaci Android Pay a nastavit si v ní svůj účet, respektive propojit Android Pay s vaší platební kartou. Aplikaci stáhnete klasicky z Google Play. A její nastavení není nic složitého, jen musíte mít trochu trpělivosti. Jaký je postup?

Po nainstalování aplikace musíte začít tím, že do ní zadáte číslo vaší platební karty (musí jít o kartu MasterCard anebo Visa). Karta musí být od účtu některé z bank, co službu už podporují (teď mBank, Moneta, J&T Bank, později Komerční banka, Fio a Equa Bank). Doplnit ještě musíte platnost karty a CVC kód ze zadní strany – tedy stejný postup jako na platbách kartou přes internet.

Následuje fáze komunikace aplikace s programem a zaměstnanci v bance. Chvíli na to dostanete na mobil SMS zprávu s kódem a také obdržíte odkaz, na který kliknete. Poté musíte odsouhlasit podmínky banky, které si nastavila pro používání Android Pay.

Jakmile dokončíte tuto fázi, vyzve vás aplikace, abyste si nastavili zamykání, tedy spíše odemykání telefonu (pokud to ještě nemáte). Je nutné, protože odemknutím budete potvrzovat platby nad 500 Kč. Způsob odemknutí záleží na vás: gesto, číselný PIN, otisk prstu nebo obličeje. Otisk prstu se jeví jako nejpohodlnější. A dnešní čtečky otisků v mobilech pracují precizně a rychle.

Výsledkem procesu je virtuální platební karta

Ta má jiné číslo a je propojená v bance s vaší fyzickou platební kartou a samozřejmě s vaším účtem.

Jak probíhá samotná platba? Překvapivě jednoduše!

Když pak chcete zaplatit mobilem, stačí jej jen probudit zmáčknutím tlačítka hlavního ovladače – musí se rozsvítit displej. Odemykat nemusíte. A přiložíte k terminálu. Pokud je platba do 500 Kč, je tohle všechno, co musíte pro zaplacení udělat.

Při vyšších objemech plateb ještě (musíte místo zadání PIN do terminálu) odemknout váš telefon. Právě odemykání telefonu slouží jako náhrada PIN.

Že se novinek bojíte? Tak vězte, že tohle novinka není!

V Americe tohle totiž běží už dva roky. Takže si můžete být jistí, že systém už je vyzkoušený. Bylo opravdu dost času na to, aby se vše vyzkoušelo a ověřilo v praxi. A navíc v praxi opravdu velké ekonomiky. My, tedy Česká republika, jsme ve Střední Evropě druhou zemí, která se k platbám mobilem přidává. Co se týká celosvětového srovnání, tak jsme se vešli do první dvacítky zemí s NFC platbami mobilem. Slovensko nás bude brzy následovat.

Vaše opravdová platební karta do transakce nevstupuje

Metoda totiž neodesílá při platbě mobilem číslo vaší platební karty, dokonce ho ani neukládá do vašeho telefonu. Při platbě se totiž pouze vytvoří virtuální kód, který si banka přiřadí k odpovídající transakci. A tu provede.

Když telefon ztratíte…

Tak ho prostě na dálku zablokujete. Anebo v něm vrátíte tovární nastavení. Takže jeho novému majiteli zruší možnost platit i nezaheslované nákupy do 500 Kč. Deaktivace platební karty nebude v tomto případě vůbec potřeba. Informace o ní v telefonu jednak nejsou a jednak můžete telefon prostě vygumovat

Kde půjde platit mobilem?

Tam, kde najdete následující symboly:

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/expert-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.