Útulné bydlení? Zkuste skandinávský styl

0

Skandinávský styl není jen nábytek a dekorace ze švédské Ikei. Skandinávský styl, to je oficiální pojem pro v poslední době velmi populární design interiérů, který svůj původ nese v zemích jako Island, Norsko, Švédsko, Finsko a Dánsko. Lidé zde si dávají velmi záležet na úpravě interiéru, aby se zde cítili vždy příjemně. Ať už jde o kuchyň, obývací prostor, ložnici či dokonce koupelnu, zde všude si můžete i vy zútulnit své bydlení pomocí několika triků, které právě skandinávský styl často využívá. Postačí vám k tomu pár věcí a úprav.

Skandinávský nebo také severský styl je oblíbený především pro svou jednoduchost, čistotu a minimalismus. Základní barvou je bílá nebo jiná světlá barva. To je především kvůli zachování světla, jelikož severské země jsou nechvalně proslulé pro své dny, kdy slunce zachází velmi brzy, nebo ani vůbec nevychází. Ve většině případech se setkáte s bílými zdmi, na kterých jsou pověšené větší obrazy, laděné opět do světlých tónů. S tím se potom velmi snadno ladí nábytek, který už může být černý, šedivý či béžový. Výjimečné nejsou ale ani barevné kreace do světle modré či červené.

Podlaha je vždy dřevěná a opět ve světlém odstínů. Nikdy se nesetkáte s kobercem, dovolen je jen malý kobereček například ke stolku, barva už záleží na tom, do jakého odstínů je celý byt laděný. Dřevo je celkově důležitý prvek skandinávského bydlení. Nábytek často kombinuje prvky dřeva s jinými materiály, ale dřevo by mělo zůstat v převaze, nemusí ale být vůbec v přírodní barvě, jako například jídelní stoly, které jsou pýchou každé skandinávské kuchyně, protože právě zde se schází celá rodina.

Skandinávský styl má snahu působit otevřeně a čistě, proto se zde nesetkáme s žádnými velkými skříněmi přes celé stěny, ani obývacími stěnami s televizory. Ty jsou většinou přidělané na zeď, a nebo na menší stolek. Celkově jsou nízké stolky či komody velmi oblíbeným prvkem, stejně jako originálně designově řešené židle.

Co se týče dekorací, jde o jeden z nejdůležitějších prvků, který vytvoří celkový útulný dojem. Již jsme zmínili obrazy, které jsou většinou zarámované a na jedné zdi jich je i několik vedle sebe či pod sebou. Každý je jinak velký. Dalším prvkem jsou polštáře, ať už na posteli nebo sedací soupravě. Může jich být více a neměli by být stejného vzoru. Důležitá jsou i zrcadla a to pro zachování světlého prostoru. A když mluvíme o světle, samozřejmostí jsou i originální lampičky a světla, která jsou rozmístěna různě po celém domě.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/butlers-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bonami-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.