Ubrusům stále neodzvonilo!

0

Přestože dnes vládne trend nechávat stoly v takové podobě, v jaké byly vyrobeny, a to zejména u těch z masivu nebo s dýhou, je mnoho hospodyněk, které na ubrus nedají dopustit. A vědí, proč!

Zejména ochrana, potom dekorace

Základní funkcí ubrusu je ochrana. Materiály, ze kterých bývají stoly vyrobeny, jsou citlivé na vlivy okolí. A při stolování je těch vlivů přehršel – teplo, vlhko, někdy i zcela mokro, k tomu mastnota, občas rána od upuštěného příboru, no prostě docela nářez. A ubrus slouží jako filtr těchto vlivů, kdy chrání povrch stolu před většinou z nich. Alespoň trochu. Ubrus vyměníme hned, poškozený stůl asi těžko…

Dekorativní funkci samozřejmě nelze vynechat, ta je na první pohled tou nejvýraznější. Ubrus dokáže doladit celý interiér kuchyně, jídelny či obyváku, ale i sezení venku. K tomu můžete mít dokoupené i malé ubrousky ze stejného materiálu, případně nakoupit ubrousky papírové přesně ve stylu ubrusu.

Podle čeho vybírat ubrus?

Faktorů je mnoho. Zajímat vás musí zejména tvar, velikost, materiál, lemování, barva, design. A taky možnost dokoupit k němu doplňky, pokud je vyžadujete. U velikosti a tvaru není o čem diskutovat. Je ale fajn vědět něco o barvách, designu a materiálech.

Materiály

Než začnete s výběrem konkrétního ubrusu, je nutno si nejdříve promyslet, co od ubrusu čekáte, a proto i jeho materiál. Látkové ubrusy jsou nejpěknější, mají nejvíce vzorů a možností. Musejí se ale často prát a celkově je péče o ně dost náročná – bez přežehlení je totiž na stůl nedáte. A stačí jedna kapka omáčky a je po efektu, znovu směr pračka.

Ubrusy teflonové či polyesterové nejsou sice tak pěkné, jsou tvrdší (textil je opatřen povrchovou úpravou) a zatím nabízené v relativně omezeném sortimentu barev a vzorů, ale zase jsou pohodlnější (pro hospodyňku). Tekutiny ani mastnota se nevsáknou do látky hned, máte čas je bez následků otřít. Nemusíte je tak často prát, po uschnutí jsou rovné a stále budí dojem látkového ubrusu.

PVC ubrusy jsou prostě igelit. Sice dnes již dobře vypadající, ale stále igelit. Na druhou stranu, co si budeme povídat, v domácnostech s malými dětmi jsou k nezaplacení. Tak až ho budete vybírat, posaďte si děti k počítači také!

Barva a design

Pokud chcete ubrus, co podpoří chuť k jídlu, odvažte se a jděte do barev s červenými tóny, nejlépe červenou oranžovou, ale i lehce do růžova. Naopak modrá barva svým chladem ochlazuje i chuť k jídlu. Modrá je dobrá k relaxacím, ale ne k hodování. Pokud si potrpíte na modré tóny, zkombinujte modrou s prvky bílé či béžové, anebo krémové.

Až si vyberete hlavní barvu, proberte se i možnými doplňky, ale v kontrastních barvách. Mít všechno v jedné barvě, to také není zcela žádoucí. Pokud si vyberete ubrus se vzorem, tak musíte brát ohled na velikost místnosti. Čím větší místnost, tím větší vzor si můžete dovolit.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bonatex-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/dekortextil-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.