Třetina života probíhá v posteli. I proto se vyplatí výběru postele a vybavení ložnice věnovat dostatek pozornosti

0

Chystáte se na výběr nové matrace, nové postele nebo rovnou celé nové ložnice? Rozhodně to neházejte nijak za hlavu a neberte to, co se nabízí hned na prvním kroku po vstoupení do obchodu s vybavením ložnice nebo do studia zdravého spánku. Výběr vybavení do ložnice si opravdu zaslouží hodně naší pozornosti. Mnohem víc, než výběr svrchního oblečení nebo letní dovolené. Nevěříte?

Třetina života je prostě třetina života

A nejen to. V posteli jednak trávíme mnoho času, jednak jsme většinou zcela mimo sebe a rozhodně tedy to poslední, co bychom dělali, je kontrola správné polohy těla. Právě tohle totiž musíme svěřit matraci a roštu. Dostatečné odsávání potu zase zajistí dobré pyžamo a povlečení, minimalizace výskytu breberek v matraci je zase v moci právě vnitřního složení, ale i povlaku matrace.

Tohle vše nám pomůže zajistit kvalitní spánek, který je důležitý nejen pro naše zdraví. To, jak se v noci vyspíme, se totiž pak odrazí na zbytku našeho dne. Na náladě, produktivitě v práci, ovšem i na celkové kondici. A dokonce pak i na následujícím spánku.

Důležité je však i ostatní vybavení ložnice, barva stěn, množství a velikost skříní, polic, vybrané osvětlení, přítomnost případných elektrospotřebičů – zde tedy nejen věž, televize či počítač, ale třeba i klimatizace nebo čistička vzduchu.

Když vybíráte postel

Pokud vybíráte postel, je nutno vzít v úvahu všechny její technické parametry, ale také třeba vaše specifické potřeby. Není od věci navštívit studio zdravého spánku a nechat se informovat o možnostech, které vám moderní postele nabízejí. Zda potom vezmete postel v eshopu nebo v onom studium, už je čistě na vás.

Co jsou ona specifika? Většina z nich platí i pro matrace a jedná se o vaši tělesnou výšku a váhu, stavbu těla (pánové jsou většinou trojúhelníky či jablíčka, dámy zase hruštičky či již zmíněná jablíčka). Každý typ postavy je zcela jiný a vyžaduje vyšší oporu v jiných místech. Tu zajistí nejen správná matrace, ale i správný typ roštu s možností úpravy tvrdosti v kritických místech.

Ale pokud víte, že si budete pořizovat matraci z paměťové pěny, sáhněte raději po roštu obyčejném, tedy prostě jen prkýnka, bez lamel. Nezapomenout je potřeba i na správné rozměry postele a její nosnost. Důležitým parametrem je také materiál, z něhož je postel vyrobena.

Nejlépe se budete cítit v posteli masivní. Ale ani laminová úprava nemusí váš interiér urazit. Důležitější je spíš to, aby se postel do místnosti dobře vešla, aby vám zůstalo dost prostoru okolo ní a abyste se do ní zároveň pohodlně vešli i vy (všichni). Pokud čekáte rodinu nebo máte malé děti, ještě několik let je potřeba počítat s nimi i v ložnici.

K posteli možná oceníte i dostatek úložného prostoru nebo třeba zasouvací stoleček, který dobře poslouží jako odkládací prostor v různých situacích. Úložné prostory se hodí snad vždy. A když máte rodinu, tak ještě víc.

Když vybíráte matraci

Pokud třeba jen vybíráte novou matraci, začněte jejími rozměry. Důležitý je nejen plošný rozměr, tedy délka a šířka. Mnoho dělá také výška matrace, jinými slovy její tloušťka. Zejména tehdy, když máte postel s pelestí, tedy matrace je tu jen položená, nikoliv připevnění pomocí čalounění. Když bude matrace příliš nízká, pelest vás bude tlačit při sedání na okraj postele do nohou.  A to je opravdu nepříjemná věc.

Pokud vyberete matraci nekvalitní, která neunese avizovanou váhu, případně podceníte svou hmotnost a sáhnete po matraci pro lidi z nižší váhové kategorie, může se matrace brzy proležet, prosedět a na pelest postele budete nohama také tlačit. Navíc vaše tělo ztratí nutnou podporu, kterou při spaní potřebuje k tomu, aby leželo ve správní poloze, aby byla zachována přirozená poloha krční, hrudní i bederní páteře.

Tvrdost matrace se u obchodníků uvádí od 1 do 7 (od nejměkčí po nejtvrdší). Pokud máte například kloubní potíže, sáhněte spíše po matraci měkčí, ale vyšší. Dokonale zabrání jakýmkoliv otlakům během spánku.

Jestliže jste spíše alergici, hledejte matrace s koňskými žíněmi nebo kokosovým vláknem. Ty jsou sice tužší, ale zajistí mnohem lepší prodyšnost, tedy i méně breberek. Středně tuhé matrace se prodávají nejčastěji. Ty udržují páteř v rovině a nejčastěji jsou vyrobeny z latexu, paměťové pěny, mohou být i sendvičové, pružinové, taštičkové. Nejdražšími jsou bio-ručně šité matrace, mezi dražší počítejte i matrace z přírodních materiálů.

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/nabytek-forliving-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/nejlevnejsinabytek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sedacky-nabytek-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.