Tipy na splnitelná předsevzetí do nového roku II Aneb jak na předsevzetí chytřeji

0

Jsou předsevzetí a předsevzetí, o tom jsme si psali už v prvním dílu našeho povídání o předsevzetím tak často dávaných právě na přelomu roku. Předsevzatí jsou nesplnitelná nebo splnitelná. Ta první si dáváme v afektu, v záchvatu euforie z nového roku a nového začátku.

Ta druhá, splnitelná předsevzetí, jsou ta, která jsme si předem dobře rozmysleli, naplánovali, a tak nějak už víme, jak se s nimi poprat, chce to jen trochu pevné vůle a hlavně dobrou startovní čáru. Nový rok je perfektní startovní čárou, rozhodně silnější, než třeba jen nový měsíc.

Jaká předsevzetí patří právě do těch splnitelných? V prvním díle jste si říkali, jak je to se stresem, učením nebo spořením na budoucnost i na důchod. Teď se podívejme třeba na hubnutí.

Zhubnu

Hubnutí, to je nesplnitelné předsevzetí. Respektive, splnitelné ano, ale ne udržitelné. Zhubnu, to už je od základu špatné rozhodnutí. Samo o sobě ukazuje krátkozrakost a krátkodobé plánování. Zhubnout se totiž dá i během měsíce, o cirka 4 – 6 kilo. To spoustě lidem stačí.

Ale co potom? Co až zhubneme? Vrátíme se k původnímu životu a budeme mít během tří týdnů nahoře 6 – 8 kilo, možná i víc? Jojo efekt je mrcha, která nastoupí hned, jakmile hubnutí ukončíme. Takže co s tím, abychom z nesplnitelného předsevzetí udělali splnitelné?

Zdravé potraviny zahrnují i chutné potraviny

Zdravé potraviny zahrnují i chutné potraviny

Raději se rozhodněme, že změníme životní styl. Je to sice náročné rozhodnutí a špatně se realizuje, pokud máme třeba ztížené podmínky (partner nechce na změnu stylu přejít nebo děti nebaští to, co se při zdravém stravování smí jíst). Takže k takovému rozhodnutí musíme dospět po delší době. A na změnu se dokonale připravit, obrnit se trpělivostí, hlavně ale mít všechno perfektně rozplánováno a připraveno.

A to buď tak, že si zdravá jídla necháme dovážet, nebo si vždy nakoupíme dopředu spoustu zdravých surovin, ze kterých předpřipravíme jídla tak, abychom zdravě zahnali hlad nebo chuť na jídla původní kuchyně, která mnohdy i nadále musíme připravovat partnerovi nebo dětem.

Právě doba vaření pro zbytek rodiny nebo příprava svačin a snídaní pro děti a partnera nebo partnerku bývají těmi momenty, kdy už své předsevzetí nevydržíme, porušíme ho a znovu se k němu nevrátíme. Ale to je velká škoda. Proto se u tohoto předsevzetí vždy musíme dokonale připravit dopředu, abychom nebyli zaskočeni.

Skupinové cvičení je lepší, až trochu zhubnete a naberete kondičku

Skupinové cvičení je lepší, až trochu zhubnete a naberete kondičku

Začnu více sportovat

Sportování je dalším z předsevzetí, které se poněkud špatně plní. Pokud jste člověkem, který už se sportem začal a máte na sport vyhrazený pravidelný čas i náladu, bývá navýšení sportovního výkonu nebo času pro sport poměrně snadné.

Horší je to s lidmi, kteří doposud nesportují, sport v jejich časovém rozvrhu nemá nejmenší prostor. Problém nebývá ani tak v neochotě sportovat, jako spíš v nezvyku mozku myslet na sport, počítat s ním, těšit se na endorfiny, které se sportování vyplaví.

Lenost není nic jiného než strach z neznámého nebo případně příliš velká únava jak z náročné práce, tak třeba z velké přemíry kilogramů, které musíme celé dny nosit a pod kterými musíme celé noci ležet.

Proto jestli máte velkou nadváhu, spíše začněte změnou životního stylu v oblasti stravování. A jen troškou pohybu, nejlépe v procházkách, třeba s příjemným cílem – do bistra, kde si dáte zeleninové smoothie na posilněnou. Teprve až naberete trochu kondici a snížíte nadváhu, můžete se pustit do náročnějšího pohybu, například na eliptickém trenažéru.

Více ovoce a zeleniny patří ke zdravému stylu

Více ovoce a zeleniny patří ke zdravému stylu

Naučím se cizí jazyk

Jedno z nejtěžších předsevzetí pro lidi, kterým chybí talent na jazyky. A naopak nejsnazší pro ty, co se jazyk učí velmi snadno (ale takoví lidé si nebudou dávat tohle předsevzetí). Sami doma se cizí jazyk nikdy nenaučíte. Zkuste na to jít jinak. Společné kurzy, které sice stojí peníze, ale nesou svůj efekt.

Můžete si dát inzerát, že hledáte rodilého mluvčího onoho jazyka. A když bydlíte ve větším městě nebo v jeho blízkosti, je velmi pravděpodobné, že někoho takového najdete. A jste-li mladí a bez závazků, nebo naopak vaše závazky už odrostly, vycestujte do země, kde se tímto jazykem mluví. Zařiďte si tady brigádu a učte se jazyk přímo na místě.

To je totiž nejrychlejší způsob, jak cizí jazyk dostat do hlavy. Nikoliv nejlevnější. Ale když budete mít našetřeno nebo si během pobytu v zahraničí budete vydělávat, efekt se dostaví bez citelných finančních následků.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/damejidlo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.