Tipy na splnitelná předsevzetí do nového roku I Aneb jak na předsevzetí chytřeji

0

Jsou předsevzetí a předsevzetí. Ta první jsou nesplnitelná, takže ta, která si dáváme v afektu, v záchvatu euforie z nového roku a nového začátku. Ta druhá jsou splnitelná, takže ta, která jsme si předem dobře rozmysleli, naplánovali a tak nějak už víme, jak se s nimi poprat, chce to jen trochu přesvědčení a hlavně pevnou startovní čáru. Nový rok je perfektní startovní čárou, rozhodně silnější, než třeba jen nový měsíc. Jaká předsevzetí patří do těch splnitelných?

Budu se méně stresovat

Sice to na první pohled nevypadá, ale jde o opravdu splnitelnou záležitost. Naučit se říct si: „Když nejde o život, tak jde o h*vno“, totiž zvládne každý. Samozřejmě, že jsou v životě situace, kdy o život opravdu jde. Třeba pomoc při řešení následků dopravní nehody, tady je stres v plné míře a adrenalin teče i ušima.

V takovém případě jde ale o prospěšný stres, který nás vybičuje k nejlepším výkonům a nejefektivnější pomoci. Naštěstí se s ním nepotkáváme příliš často (když nejsme zdravotníci nebo hasiči).

Problém je totiž se stresem trvalým, který si necháme vkrást si do našich životů a zabydlet se. Ten postupně ničí vnitřní orgány, mozek, kůži, vlasy, nehty, vztahy, celý náš život. A právě s tímto stresem se musíme naučit bojovat. Uvědomit si situace, které není nutné řešit přemírou stresu.

Některé doplňky to se stresem umějí

Některé doplňky to se stresem umějí

A taky se naučit prožitý stres vybít třeba sportem nebo vypláchnout meditací. K úspěšnému boji se stresem slouží i některé doplňky stravy, které pomáhají tělu zvládnout vyšší dávky adrenalinu, rychleji regenerovat.

Některé doplňky to se stresem umějí

Některé doplňky to se stresem umějí

Někdy to totiž bez stresu nejde třeba ani v práci, takže si dejme spíše předsevzetí, že se naučíme se stresem lépe zacházet, rychleji ho ze sebe dostat nebo ho efektivněji kompenzovat něčím příjemným.

Nejhorší je však stres z rodinného života. Práci můžete změnit celkem rychle, tam jste okamžitě nahraditelní. S rodinou to tak snadné není. Zde se vyplatí požádat co nejdříve o radu a pomoc odborníka, když jste z rodinného soužití stále jen ve stresu a radosti je pomálu.

Budu více spořit

Úctyhodné předsevzetí, které bude mít pozitivní dopad hlavně v budoucnu, až se něco v domácnosti pokazí a budete muset pořídit náhradu – obejdete se pak totiž bez půjčky. Novou lednici nebo pračku si pohodlně pořídíte z vlastních naspořených prostředků a nebudete se muset po nocích budit hrůzou, zda budete mít dost peněz na příští splátku.

Spořit se vyplatí vždy

Spořit se vyplatí vždy

Od věci není ani spoření na důchod, které vám zajistí klidnější stáří. Vzhledem k politice vládních garnitur, které jsou u moci v posledních dvaceti letech, to s našimi důchody nevypadá nijak slibně. Takže: kdo bude připraven, nebude překvapen.

Když navíc uspoříte i díky tomu, že budete méně vysedávat v hospodách, méně kouřit a méně pít alkohol, bude efekt mnohem silnější. Jen je otázkou, zda je možné zvládnout tolik poštovních změn najednou. Lidské tělo je totiž nastaveno spíše na neřesti než na život v odříkání. Výzva to bude velká. A aby bylo možné ji splnit, je nutné si najít náhradní potěšení místo pití, kouření a posedávání v putykách. Napadá vás něco?

Učit se teorii nebo řemeslo?

Učit se teorii nebo řemeslo?

Budu se lépe učit

Možná už máte školní docházku z krku, ale možná ještě ne. Učení je docela náročná činnost, která nejde každému. Každý jsme totiž jiný. A někdo má více předpokladů k učení, jiný zase lépe zvládá manuální práci, řemeslo. Obojím se dá dobře vydělat. A po řemeslnících je současná i budoucí poptávka obrovská.

Takže se spíše zamyslete, jestli má smysl se lépe učit. Je nutné nosit domů jen jedničky a dvojky? Nebo bude lepší více zabrat při praxi a více se soustředit na to, co se na učilišti dozvídáte o fungování strojů, se kterými chcete v budoucnu pracovat? Nebude lepší se více zaměřit na trénink pracovních úkonů, které jsou spojené s tím, co chcete v budoucnu dělat?

Jestli jste studenty střední nebo vysoké školy, je jasné, že učení budete muset našlapat na maximum. Ale když se připravujete na řemeslo, soustřeďte se víc na to, co souvisí s vaší budoucí prací (ale včetně teorie, protože elektrikář musí o elektřině vědět všechno a instalatér o svařování také).  Najděte si ve školní přípravě cestu k jejímu úspěšnému absolvování podle toho, co chcete v budoucnu dělat. A třeba se zaměřte víc na brigády v oboru než na učení se klasické literatury.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/drmax-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/allianzdirect-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.