Tejpování není jen pro sportovce

0

Barevné pásky, které většina z nás spojuje s aktivním sportovním životem nejsou právě jen pro sportovce. Mohou pomoci i těm, kteří se pohybuju, s nadsázkou vyhýbají jako čert kříži. Tejpovací pásky se užívají při rehabilitaci a poúrazových stavech pro ošetření poraněného místa, nebo i jako jistý druh léčby nepříjemného úrazu. Důvodem, proč jsou spojovány výhradně s vrcholovými sportovci je ten, že na těchto osobách jsou barevné „náplasti“ vidět častěji a více. Běžní lidé je většinou schovávají pod oblečením.

Taping nebo kineziotaping?

Obecně se tejpováním označuje kineziotaping, což jsou ty barevné pásky. Pokud hovoříme o tejpování tradičním, pak jde o metodu lepení pevných bílých pásek, které mají jinou funkci, jiné zpevnění a tudíž i jiný účel než populární barevné tejpovací pásky. Klasický taping se užívá na silnější zpevnění a jako ochrana kloubních pouzder, kdežto kineziotaping je obdobná metoda, která však zachovává plný pohyb kloubu bez i menšího omezení. Kineziotapovací pásky tak dovolují běžný pohyb bez omezení s tím, že pásky vytváří podporu kloubu.582-kinesiotaping

Jak dlouho se „kineziotapuje“

Moderní metoda kineziotapingu vznikla v roce 1988, je tedy na světě asi třicet let. Metodu objevil japonský chiropraktik Kenzo Kase, který právě ve zmíněném roce aplikoval kineziotapovací pásky sportovcům na olympijských hrách. Do podvědomí veřejnosti se však tato technika dostala až o několik let později, v roce 2004, díky letním olympijským hrám, konající se v Athénách. Od té doby popularita kinezitapingu prudce stoupá.

Co všechno kineziotaping umí?

kinesio-taping-upper-armPásky, které aplikují fyzioterapeuti, maséři a další lidé, jež se kineziotapingem zabývají a nejlépe z něj mají potřebné osvědčení, jsou zejména pro to, aby kloubu umožnily pohyb a omezení bolestivosti. Částečně tak tvoří tejpovací pásky potřebnou opěru a to vede ke snížení případného otoku okolo postiženého kloubu, stejně jako zmíněnou bolest. Díky tomuto procesu se postižený může volně pohybovat a zranění se mu mnohem efektivněji hojí. A co se často neví, že tato metoda podporuje léčbu lymfedému, nebolestivého otoku na těle.

Kdy je tedy vhodné kineziotaping užít jako vhodné metody

Jak už bylo zmíněno, barevné pásky především propagují sportovci. Zajímavostí je, že pro regeneraci svalů, kloubů i vaziv při sportu se využívá kineziotaping jen asi z 15 % celkového užití kineziotapingu. Tato metoda je totiž hojně užívaná právě v rehabilitačních centrech i ordinacích chiropraktiků pro svoji účelnost a odstranění bolestivých stavů za účelem posílení svalstva i vaziv.

Základní rozdíl fixacídsc0198

Rozdíl mezi fixací pevnou, tedy sádrovou dlahou či ortézou je především v tom, že kineziotapovací pásky umožní plný pohyb a tvoří opěru pro nemocné pohybové ústrojí. Kdežto plná fixace v podobě sádry znemožní pohyb a vaziva i svalstvo v této oblasti dost ochabuje.  Přičemž jsou diagnózy, které se bez pevných opěr neobjedou, to je potřeba zdůraznit a aplikaci kineziotapingu by měl provádět odborník.

Když bolí záda nebo hlava

Nemusí jít ani o nějaký úraz, ale často stačí, že špatným držením těla si přivodíme nesnesitelné bolesti hlavy, šíje, či zad, zejména v oblasti beder. I zde se metoda kineziotapingu osvědčila a existují lidé, kteří na ni nedají dopustit, jelikož zbavuje tělo jak otoků, tak bolesti a umožňuje aktivnější a pohodlnější život.


Kupóny

https://www.kuponovnik.cz/kategorie/zdravi
https://www.kuponovnik.cz/obchod/24doctor-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/behani-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/berslevu-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/bike-eshop-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/fitlist-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/bandagebauer-cz
https://www.kuponovnik.cz/obchod/contours-cz

O autorovi

Autorka článků pro blog.kuponovnik.cz. Mimo psaní článků se zajímá převážně o módu a nekonečný svět krásy a zdraví. Speciálním odvětvím, které ji nenechá chladnou, jsou boty, obzvlášť ty na vysokých podpadcích. V článcích pak spojuje vlastní zkušenosti spolu s načtenou literaturou.