Současné trendy v koupelnách? Přejí geekům i staromilcům

0

Koupelny současnosti mají dva základní trendy. Ten první nahrává geekům, protože podporuje high-tech v koupelnách, k tomu minimalismus a dialog s uživatelem. A ten druhý přeje zase staromilcům, kterým se do obchodů s koupelnami vrací vybavení a styl, kterých si užívali před desítkami let – a evidentně si jej zamilovali. K tomu všemu jsou tu trendy zmenšování, personalizace a celkového ztmavení prostoru koupelen.

Malé koupelny s dokonale využitým prostorem

Donedávna byly mezi lidmi, co si to mohli finančně dovolit, v módě obrovské koupelny plné nevyužitého prostoru. Velikost koupelny sloužila jako vyjádření majetkového statutu jejího majitele. Dnes se trend mění a z velkého a nevyužitého prostoru s vanou pro dva se stávají prostory mnohem menší, ale o to lépe využité, více personifikované, dokonale vyladěné pro své uživatele. Nabité technologiemi i designem poslední doby.

Nová a malá koupelna se stala intimním prostorem, ve kterém se uživatel cítí jako ryba ve vodě. Je navržena přesně podle jeho potřeb a zvyklostí. Podle toho je navržen každý centimetr koupelny. Ani kousíček prostoru nesmí přijít nazmar. Je to trend náročný pro architekty, projektanty a designéry, ale o to pak pohodlnější a smysluplnější pro samotné uživatele.

Vana pro dva? Zapomeňte na ni!

Pokud si myslíte, že nová koupelna se neobejde bez vany pro dva, tak jste na velkém omylu. Nové trendy v koupelnách upřednostňují spíše samostatně stojící vany pro jednu osobu. O ně je teď největší zájem. A má to i své ekonomické a ekologické opodstatnění.

I toalety podléhají minimalizaci

Ani místnosti, kam si chodíme ulevit, již nejsou v trendu velké a prostorné. Právě naopak. Proto se vytváří poptávkový tlak na designové a chytré provedení s dokonalou prací s prostorem. Velký zájem je teď prostě o menší toalety, díky tomu také o závěsné toalety s využitím předstěnových instalačních systémů. Stále více se dbá na to, aby veškeré a často nevzhledné a rušivé konstrukční a mechanické prvky byly očím uživatelů skryty ve zdi.

Barva v koupelnách? Teď volte tmavší odstíny

Trendy diktují tmavší odstíny. To na první pohled nevypadá lákavě. Ale při kombinaci s designovými prvky současnosti je konečný výsledek více než zajímavý. Jen je potřeba se svěřit do rukou zkušeným návrhářům, kteří s novými trendy umějí pracovat.

In jsou dokonce až černé obklady v koupelnách. Samozřejmě, že v těch, které jsou z kategorie prostornějších. Loni začal trend ztmavování v kuchyni, kdy se kupovalo více tmavých spotřebičů, skříní i kuchyňských linek. Letos trend došel až do koupelen a na toalety. Přece jen jde o tři nejvyužívanější místnosti v bytě, co se lidských a aktivních fyziologických potřeb týká.

Světlý obklad v koupelně? Kupte tmavý nábytek!

Chcete mít trendy koupelnu, ale máte v ní světlé obklady z minulého trendového období? A logicky je nechcete bourat jen proto, abyste dostáli trendům současnosti – ale přesto se chcete trendu alespoň přiblížit? V tomto případě designoví odborníci radí, abyste vsadili na tmavý nábytek, prvky a doplňky.

Ale pozor. S touto změnou se zároveň pojí i důraz na kvalitní osvětlení koupelny, které by mělo být v teplých žlutých barvách, co přinášejí odpočinek a zdůraznění intimity. Silné bílé osvětlení ustupuje, abyste mohli díky žluté mít pocit mnohem útulnějšího prostředí.

Retro jede

Velmi moderní a také nákladné retro k předchozím generacím. Vedou jednoduché tvary, také čisté linie, bílá keramická sanitární technika. K tomu použití drobné mozaiky nebo naopak velkých obkladů. Ale retro nikdy nezůstává čisté. Dnes se mísí s modernou a vytváří zajímavé kombinace, kdy se retro prvky dají využít inovativním a kreativním způsobem.

A co onen high-tech pro geeky?

Kontrastním stylem k výše zmíněnému retru je geek koupelna s high-tech vybavením. Moderní technologie v koupelnách mohou mít různou podobu. A mohou ovládat jak samotná zařízení koupelny, tak i příjemné doplňky v podobě reproduktorů s Bluetooth.

K high-tech prvkům samotné koupelny patří například funkční odvětrávací systémy nebo dálkově či dokonce přes internet regulovatelné podlahové topení. Perlátory a šetřiče vody jsou samozřejmostí jak v bateriích, tak i ve sprchách.

K tomu se čím dál více trendy stávají i „chytré“ toalety. O co jde? Jsou to toalety, co se samy dezinfikují nebo vyhřívají, navíc jsou díky bezdotykovému ovládání i dokonale hygienické. Původně šlo o japonské futuristické vize, dnes čím dál častěji o samozřejmost na českém trhu se sanitární technikou.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/siko-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.