Snídaně šampionů

0

Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Dočtete se o tom v kterékoli příručce o hubnutí a bude to jedna z prvních věcí, které uslyšíte od výživových poradců. Snídaně ale není důležitá jen při snižování hmotnosti, ovlivňuje totiž vaše chování, náladu i celkovou energii v průběhu dne. Někteří z nás se domnívají, že po ránu nejsou schopni sníst jediné sousto a často jim to trvá i několik hodin, než si dají vůbec něco k jídlu, to je ale zásadní chyba, protože jejich první jídlo je většinou velmi ovlivněné hladem, který je akutně přepadne. Je to pouze v hlavě a tento špatný zlozvyk lze změnit. Jak by tedy takové první jídlo dne mělo vypadat?

Čas
Ještě než pokročíme k samotnému složení snídaňového talíře, je důležité si uvědomit, že snídat bychom neměli za spěchu při cestě do práce, ale naopak, v klidu a nejlépe doma, maximálně hodinu po probuzení. Pokud ráno opravdu nestíháte, není problém dát si snídani až na pracovišti, to ale neznamená, že si po cestě koupíte kávu a koblihu. Lepší je připravit si snídani den předem, případně si ráno trochu přivstat.

Složení 
Stejně jako každé jídlo, i u snídaně platí vyvážená porce bílkovin, sacharidů a tuků. Kvalitní sacharidy představují zdroj energie, jedná se například o celozrnné pečivo, ovesné vločky či müsli. Zapomeňte na sladké koláče či buchty, protože jde o potraviny s vysokým Gl indexem a vás tak brzy přepadne hlad, navíc budete mít chuť na sladké po celý den. Bílkoviny zajistí pocit sytosti a zabrání hladu, zvolit můžete bílé jogurty, tvarohy, vajíčka, šunku či sýry. Tuky zase získáváme z margarínů, ořechů, avokáda či olejů. U snídaně bychom to s nimi ale neměli nijak přehánět. Střídat můžeme sladké i slané varianty.

Příklady

  • Omeleta ze 2 vajíček + plátek celozrnného chleba s jemnou vrstvou margarínu + zelenina
  • Kousek celozrnného pečiva s margarínem + šunka + sýr + zelenina
  • Celozrnné pečivo + tofu pomazánka (či tvarohová pomazánka) + zelenina
  • Ovesná kaše uvařená v mléce + lžíce arašídového másla + kousek ovoce 
  • „Overnight“ ovesná kaše s jogurtem + kousek ovoce + lžička medu, skořice, oříšků …
  • Lívanečky z celozrnné či bezlepkové mouky + tvaroh + kousek ovoce
  • Puding z chia semínek a mléka či jogurtu + ovoce

Nápoje 
Nedílnou součástí snídaně je vždy i sklenička nápoje. Doporučuji kvalitní šálek zeleného čaje, který pomáhá zvyšovat činnost metabolismu. Vystačíte si ale i se sklenicí vody, nejlépe s šťávou z citronů. Místo kupovaných džusů si raději vymačkejte šťávu z pomerančů. Šálek kávy je také jedna z variant.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/bonfood-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rohlik-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/myfoodmarket-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.