Silvestrovské a novoroční zvyky a pověry

0

Určitě každý zná pranostiku: „Jak na Nový rok, tak po celý rok!“ Co pro nás ale znamená? Určitě bychom měli na Silvestra uklidit, mít vypráno, nejlépe i vyžehleno a do Nového roku nepřijít s žádným „restem“. Spíše bychom ale kromě úklidu měli řešit své problémy. Na Nový rok bychom měli jíst čočkovou polévku, aby jsme měli celý rok štěstí a neměli nouzi o peníze. Ale pozor na to, podat na stůl drůbeží maso, aby nám neuletělo štěstí!

Zvyky ve světě
I různě ve světě se můžeme setkat s mnohými prapodivnými pranostikami nebo zvyky. Titul nejpodivnějšího novoročního zvyku například získala chilská tradice. Podle ní se na Silvestra shromažďují na hřbitově, aby oslavili příchod Nového roku se svými mrtvými příbuznými. V jihoafrické republice pro zábavu vyhazují z vysokých budov nábytek a paranoidní Irové zase klepají na dveře a zdi chlebem, aby vyhnali zlé duchy. Na světě jsou opravdu prapodivné zvyky.

Máte rádi, když můžete svůj volný čas trávit se svým přítelem? Navštivte italské Benátky, konkrétně zamiřte na náměstí Svatého Marka a vyzkoušejte tradici v předvečer Nového roku a zapojte se do nejpočetnějšího hromadného polibku na světě.

Pověry a tradice u nás, v České republice

  • Přes Silvestrovskou noc nesměla nechat hospodyně sušit prádlo, znamenalo by to smrt někoho z rodiny v nadcházejícím roce.
  • Jíst o půlnoci ovar a křen s jablky znamenalo štěstí v dalším roce. Tato pověra pochází z 19. století.
  • „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ Toto pořekadlo má svůj smysl v tom, že bychom se neměli hádat, měli bychom se vyhnout mrzutostem a sporům. Podle pověr bude den jaký je na Nový rok stejný, jako po celý rok. Pokud se tedy budeme hádat, nebudeme mít ani v nadcházejícím roce klid a pokoj. Naopak pokud na sebe budeme hodní, strávíme společnost se svými přáteli, rodinou nebo přítelem v příjemné atmosféře, můžeme se těšit na úspěšný rok.
  • Ten kdo má u sebe na Nový rok dostatek peněz, nemusí se bát nedostatku v roce následujícím.
  • Obléknete-li se na Nový rok do něčeho nového, budete po celý rok „jako noví“.
  • V některých oblastech u nás se peče vánočka, do které se přidá hrachové zrno. Ten, kdo toto zrno bude mít ve svém kousku, bude mít po celý rok štěstí.
  • Na Nový rok si většina dává předsevzetí, které ale ne vždy splníme.
  • Posílají se novoroční přání svým přátelům, známým a rodině, abychom s nimi měli dobré vztahy do dalšího roku.
  • Na Nový rok se nepodává kachna, husa kuře ani jiná drůbež. Štěstí by nám mohlo uletět z domu! Také se nepodává jehněčí, zaječí nebo králičí maso, štěstí by nám mohlo utéct!

Takové a jiné zvyky a pověry tradují u nás i ve světě. Teď už si jen rozmyslete, jak chcete Silvestra trávit, aby byl pro vás klidný a veselý a abyste se vyhnuli pověrám a dodrželi nějaké ty tradice.

Jak prožít podle pranostik Nový rok pokojně v příjemné atmosféře?
Zkuste zamířit do nějakého obchodu a koupit si nějaký ten nový kousek. Zahalte se do nějakých pěkných pohodlných šatů a podpatků a zamířit tak na společnou akci s přáteli! Nejen, že se pobavíte, ale můžete najít i novou lásku.

Příjemně můžete trávit i společnost se svým přítelem. Oblékněte si pohodlné tričko s nápisem, tepláky a domácí boty, nikdo po vás nechce akci, to záleží jen na náladě. Rozhodně byste se ale neměli do ničeho nutit. Příjemného silvestra můžete strávit i u televize s chutným občerstvením, ale s  dostatečnou dávkou alkoholu.


Kupóny

O autorovi

Je mi 20 let. Studuji na vysoké škole v Brně. Ve volném čase čtu, kreslím a píšu články prakticky o všem, nejčastěji o módě, domácích zvířatech a turistice.