Rozdíly mezi HDD a SSD disky a jak si mezi nimi vybrat

0

Tyto dva typy datového úložiště se od sebe navzájem liší už principem fungování. Od toho se pak odvíjejí rozdíly mezi jejich dalšími parametry, které zde popíšeme, abyste v budoucnu tyto technologie snadno rozlišili a mohli si případně mezi nimi vybrat.

Co si představit pod pojmem HDD a SSD?

Datové úložiště, jako pevný disk či SSD, je klíčovou součástí notebooků a stolních počítačů. Hraje základní roli ve skladování informací a práci s nimi. Díky své vysoké úložné kapacitě je schopno pojmout nespočet skladeb, videí, obrázků, programů a různých jiných souborů. Základní vlastností datových úložišť je zachování informací i po odpojení zdroje napětí.

SSD disk

SSD disk

Hard Disk Drive

HDD neboli pevný disk je nejběžnější velkokapacitní zařízení k ukládání dat u stolních počítačů. Může být interní nebo externí a obsahuje jednu nebo více mechanických ploten (disků) z magneticky citlivého materiálu, které slouží jako záznamové médium. Povrch rotujících ploten je rozdělen na soustředné kružnice nazývané stopy a každá stopa dále na sektory. Ke čtení a zápisu slouží hlava schopná zaznamenat, či způsobit změny v intenzitě magnetického pole. Hlava je vystavovacím mechanismem posunuta do vhodné polohy a poté na vzduchovém polštáři setrvává těsně nad povrchem rotující plotny.

Solid State Drive

SSD je alternativou k pevnému disku bez mechanických součástí. Paměťová technologie NAND flash využívá tranzistorů v integrovaných obvodech. Díky absenci mechanických částí jsou SSD méně náchylné na poškození a opotřebení. Také poskytují výrazně vyšší rychlost přístupu k uloženým datům. Nejvyšší úložná kapacita dostupná na trhu je u SSD oproti HDD nižší.

SSD disk

SSD disk

Porovnání parametrů

SSD a HDD plní stejnou funkci. V následujících parametrech se od sebe však liší.

Cena

Při stejné kapacitě za SSD disk zaplatíte alespoň 3x více než za klasický pevný disk.

Úložná kapacita

Přestože se vysokokapacitní SSD na trhu objevit dají, zůstávají vzácné a drahé. Většina nabídky SSD se drží pod nebo kolem 500 GB a poměrně běžná je i kapacita 1 TB. U externích SSD disků se nad 2 TB běžně nedostanete. Oproti tomu u HDD se pod 500 GB dostanete jen velmi zřídka. Nejvyšší kapacita přenosných externích HDD se pohybuje od 4 TB do 5 TB. Stolní externí disk se dá sehnat i s kapacitou 20 TB.

Rychlost přenosu

Zde leží další silná stránka SSD. Počítač s SSD diskem se nastartuje výrazně dříve, třeba i za několik sekund. Také poběží rychleji aplikace a přesun souborů. Ať už počítač používáte pro zábavu, školu či práci, rychlost počítače je jeden z parametrů, kterého si jako uživatel budete všímat.

SSD disk

SSD disk

Životnost a odolnost

Protože nemá žádné pohyblivé součástky je SSD oproti HDD obecně odolnější nárazu a méně poruchové. U některých externích HDD disků byla náchylnost k mechanickému poškození kompenzována protekčními mechanismy.

Dostupnost na trhu

Ta se bude samozřejmě odvíjet od kapacity. Obecně jsou běžnější HDD, obzvlášť pro stolní počítače. U notebooků se ale výrazně prosazuje SSD s kapacitou od 128 GB do 516 GB.

Velikost a tvar

Interní disky jsou běžně dostupné ve formátech 2,5“ a 3,5“. 3,5“ jsou vhodné pro stolní počítače, zatímco u notebooků najdete téměř vždy 2,5“. S pomocí adaptérů se 2,5“ disk dá použít místo 3,5“, obráceně to ale možné není. Tyto velikosti jsou standardní pro obě technologie. SSD je pak dostupné ještě v dalších formátech.

SSD disk

SSD disk

Hluk

Zde opět poznáte rozdíl. Interní i externí HDD jsou poměrně hlučné. I to nejtišší HDD bude nějaký zvuk vydávat kvůli posunům čtecí hlavy a rotaci záznamových ploten. Díky flash technologie SSD hluk prakticky neprodukují.

Spotřeba

Protože se uvnitř SSD nic nehýbe, je i jeho spotřeba menší. To oceníte u notebooků, kde se to již znatelně promítne na výdrži baterie.

Další alternativy

Někteří výrobci se pokusili spojit výhody flash paměti a klasických HDD disků. Vyvinuté hybridní modely kombinují úložnou kapacitu HDD s výkonností SSD tak, že flash paměť slouží jako úložiště pro často používané soubory a k urychlení startu důležitých aplikací. Cena poté není tak výrazně nižší než přechod z HDD na SSD.

Lehce vezmete s sebou

Lehce vezmete s sebou

Dále existují technologie pro využití obou typů disku v jednom počítači. Smart Response technologie od společnosti Intel, pak využívá SSD jako mezipaměť pro rychlejší start systému a aplikací.

Shrnutí

Oblíbenost SSD jako výkonnější alternativy k HDD se s našimi rostoucími nároky rozhodně zvyšuje. SSD je rychlejší, odolnější, úspornější a méně hlučné. Díky nižší spotřebě je výhodné hlavně pro notebooky.

Klasické pevné disky ale nesporně vyhrávají na poli ceny, kapacity a dostupnosti.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/nej-ceny-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.