Průvodce osvětlením domu

0

Tak jako tlumené světlo navozuje uvolněnou atmosféru v kavárně, tak i styl a duch domova může být založen na jeho osvětlení. Světelný zdroj se stejnými technickými parametry může v závislosti na tom, kde a jak ho umístíme, a na výrobních materiálech použitého svítidla působit kompletně odlišným dojmem. Proto je třeba při volbě svítidel respektovat nároky cílových prostor.

Obývací pokoj

Hlavní svítidlo je obvykle umístěno uprostřed stropu a poskytuje tak základní osvětlení. Nejčastěji se pro tyto účely používá plochá lampa nebo lustr. Do obývacího pokoje vše o ploše 20 metrů čtverečních je například vhodné volit kulatou lampu o průměru 80 cm nebo obdélníkovou lampu s rozměry 110×70 cm. Pokud se rozhodnete použít lustr, můžete ho samozřejmě také instalovat do středu stropu, ale nabízí se Vám rovněž pozice nad konferenčním stolkem. V této pozici by měl lustr viset níže, aby se stal centrálním bodem oblasti pro posezení.

Pokud strop pokoje není příliš vysoko nebo nízko, dá se uvažovat o sádrokartonovém podhledu. Ten může být osázen bodovými světly a do jeho obvodu může být zapuštěn LED pásek, který se pak stává zdrojem nepřímého osvětlení. Důležité je, aby tento pásek byl dobře vyrovnán a osvětlení tak nebylo nerovnoměrné.

Jak osvítít obývák?

Jak osvítít obývák?

Sázkou na jistotu jsou u podhledu prosté rovné linie a pouze jedna výšková úroveň podhledu. Typicky je podhled o 12 až 15 centimetrů níže, než byl strop původně. Hrana podhledu s rýhou pro nepřímé osvětlení zbývá přibližně 6 cm vysoká. Vzdálenost podhledu od podlahy by měla být vyšší než 2,5 metru. Tento typ osvětlení je rozptýlený a jemný. Barva (či u bílé barevná teplota) použitých zdrojů světla musí být jednotná.

Ložnice

Jako místo pro odpočinek vyžaduje ložnice osvětlení jemné a uvolněné. Když si lehnete na postel, nemělo by Vás oslňovat přímé světlo z centrálního lustru či lampy. Proto se do ložnice hodí více nepřímých tlumených zdrojů světla. Stínidla mohou být vyrobena z přírodních materiálu, jako je papír, dřevo či bambus k navození uvolněné a přirozené atmosféry.

Pokud je prostor dostatečně veliký, lze i zde využít sádrokartonové panely se zapuštěným LED osvětlením po obvodu.

Nástěnná nebo stolní lampička obvykle umísťuje po obou stranách postele pro čtení před spaním. Nástěnná lampička nezabírá místo na nočním stolku, zato se stolní lampičkou si nemusíte trápit hlavu vedení elektřiny ve zdi. Výhodná je lampička na polohovatelném rameni. Při čtení ji natočíte směrem k sobě, ale když chcete odpočívat, můžete ji snadno nasměrovat jinam. Pro svítidla po stranách postele jsou důležitá samostatná ovládání, aby nebyl rušen spánek Vaší druhé polovičky.

Jak osvítít ložnici?

Jak osvítít ložnici?

Dalším užitečným typem osvětlení je noční světélko poblíž podlahy, nejlépe s pohybovým čidlem. Automaticky se tak zapne, když ve tmě vstanete z postele. Stačí, když vám tlumeně posvítí na nohy, abyste o nic nezakopli. Obzvlášť rodinám s malými dětmi, ke kterým je v noci třeba vstávat, se tento typ světla bude hodit. I dovnitř do skříně si můžete pořídit světlo a to buď zabudované, nebo na baterky.

Jídelna

Restaurace obvykle používají visuté lustry, aby zdroj světla byl dostatečně nízko. Svítidlo tak poskytuje dojem shromáždění ve formě kontrastu mezi světlem a stínem u stolu a vytváří tak hřejivou a přátelskou atmosféru. V nejnižším bodě by měla být visutá lampa stále více než 70 cm nad jídelním stolem a její průměr by měl být alespoň o 30 cm menší než šířka stolu, aby do ní strávníci nenaráželi hlavou. Použitá by měla být teplá bílá, protože vzhled jídla díky ní bude lákavější.

Před zabudováním elektrického vedení do zdi je nutné se rozhodnout, kde bude stát jídelní stůl. Vývod by pak měl být přímo nad středem stolu. Vhodná jsou průsvitná stínidla, která budou nejen soustředit světlo přímo pod sebe, ale také rozptýlí část světla tlumeně do okolí. Pokud zvolíte neprůsvitné stínidlo, je třeba osvětlení pokoje doplnit z jiných zdrojů. Jinak bude velmi jasně osvětlen jen bod pod svítidlem, zatímco zbytek prostoru se bude topit v temnotě, což bude nepříjemné jak vizuálně, tak psychologicky.

Kuchyň

Hlavní svítidlo se většinou nachází ve středu stropu a často je zabudované nebo ploché. Kvůli tomuto umístění se ale pracovní plocha ocitá ve stínu horních skříněk i osob právě kuchyň využívajících. Pracovní prostor je tak třeba dodatečně osvítit. Typické jsou podélné lampičky pod dolními skříňkami. Dostatečně jasný zdroj přirozeného nebo teplého bílého světla učiní práci ve Vaší kuchyni bezpečnější a příjemnější.

Jak osvítít kychyni?

Jak osvítít kychyni?

Koupelny a záchody

I zde se často používají zabudovaná a plochá centrální svítidla. Vybrat je třeba svítidla s dostatečnou ochranou proti vlhkosti (typicky IP44). Zrcadlo by mělo mít osvětlení po stranách, aby se na obličej netvořily stíny. V koupelně by měly být obzvlášť u zrcadla použity přirozeně bílé světelné zdroje, protože teplá bílá by zkreslovala barvu kůže do žluta. Pro záchody jsou vhodná svítidla s pohybovým senzorem, se kterými se nemusíte bát, že zapomenete zhasnout.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/uni-svitidla-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/svet-svitidel-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.