Proč se do vás stále pouštějí komáři?

0

Komáři patří k létu. Ale zatímco na některé lidi příliš nejdou, do vás se pouští stále dokola. Čím to je a v čem je rozdíl mezi vámi a těmi, koho komáři ze svého jídelníčku spíše vyškrtnou? Možná budete překvapeni.

Oxid uhličitý

První, co přivede komára k jeho oběti, je oxid uhličitý, respektive jeho vyšší koncentrace, kterou vydechujeme my i ostatní savci. Komáři dokáží vydechujícího vystopovat i na padesát metrů. Oxid uhličitý má totiž jinou hmotnost než vzduch jako celek, a tak se s ním nepromíchá ihned po vydechnutí, vytvoří nejdříve bublinu, pak teprve se začne rozptylovat. A to je stopa pro zdatné komáry.

Jenže oxid uhličitý vydechujeme všichni, tak v čem je ten rozdíl?

Další důležitý prvek pro komárovo rozhodování, koho napíchne, je barva povrchu těla. Pokud na sobě budete mít oblečení světlé barvy, je napadení komárem méně pravděpodobné, než když budete v hnědém triku a černých legínách.

Proč se do vás stále pouštějí komáři?Proč se do vás stále pouštějí komáři?
Proč se do vás stále pouštějí komáři?

Komára zajímá také teplota povrchu a ještě i přítomnost vodní páry, která se vypařuje z každého žijícího organismu, samozřejmě výdechem, ale i formou potu.

Poslední slovo mají bakterie sídlící na povrchu našeho těla

Poslední prvek rozhodování komára o tom, zda se do vás pustí neb ne, jsou chemikálie vylučované bakteriemi žijícími na povrchu vaší kůže. Jde o těkavé sloučeniny, které komáři dokáží analyzovat, a podle nich se rozhodnout, kdo pro ně bude nejchutnější obětí.

Chemikálie vylučované našimi bakteriemi do okolí mají až 300 různých variací. Závisí to na genetickém profilu, zdravotním stavu, okolí. Lidé, kteří na své kůži hostí více bakteriálních druhů, jsou pro komáry lákavějším soustem.

I repelent pomůže
I repelent pomůže

Co s tím?

Bakterie žijící na povrchu našeho těla příliš neovlivníme. A tak se soustřeďme na světlé oblečení a také na účinnou ochranu proti komárům. Ta chemická, v podobě repelentů, není zcela neškodná k naší pokožce a celkovému zdraví, a tak ji používejme jen v době, kdy se vydáváme do lesa, večer a brzy ráno na zahradu (pracovat) nebo zkrátka na výlety do oblastí, kde se komáři dají očekávat.

Raději elektroniku než chemii

Ale pokud budeme jen sedět venku či doma při otevřeném okně, spolehněme se spíše na elektronické řešení, které nezamořuje okolí. Na čem je založeno? Na lampě, která vydává světlo o vlnové délce 356 nm. Tím láká komáry, aby k ní přiletěli. Jakmile se dostanou do jejího dosahu, stihne je elektrickým šokem. Účinný lapač.

Lapače
Lapače

Některé lampy jsou vybaveny i dobíjecí elektrickou plácačkou, kterou můžete počastovat ty komáry, co místo k lampě letěli přece jen k vám, případně když lampu právě nepoužíváte. Díky lampě a elektrické plácačce si směle můžete užít klidného léta.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.