Přírodní medicína? Zkuste léčivé čaje

0

Kouzelnou moc bylinek znali už naši dávní předkové a s rostoucími stoupenci zdravého životního stylu se o přírodním typu medicínu mluví stále častěji. Na trhu dnes najdeme nepřeberné množství nejrůznějších bylinných směsí, ze kterých lze připravit výborný šálek čaje. Směsi jsou speciálně namíchané a setkáme se tak s čaji jako: na krásnou pleť, na nachlazení, na štíhlou linii, na správné trávení, pro ženy, pro děti a podobně. Bylinné čaje si ale můžete v klidu připravit i doma, stačí vám k tomu totiž jen nasušené bylinky, které je dobré mít schované ve skříni pro případ, že se objeví nějaký zdravotní problém. Zde je přehled nejoblíbenějších bylinek a také popis kdy je vhodné si je připravit.

Meduňkový
Tento čaj se připravuje z meduňkových listů, které si můžete vypěstovat i u vás doma. Použít se dají i sušené. Meduňka je ideální čaj pro každého, kdo má problémy se spánkem, pomáhá totiž zklidnit celý náš organizmus.Pomůže ale i při horečce či nervovém vypětí.

Kopřivový
Málokdo by řekl, že i taková rostlinka jako kopřiva může pomáhat. Ale právě naopak, listy v sobě skrývají spoustu prospěšných látek, proto si je čerstvé natrhejte a zalijte vodou. Kopřivový čaj je vhodný při redukci váhy, protože pomáhá detoxikovat tělo. Ocení ho lidé, kteří mají problémy s močových měchýřem. Z dlouhodobého hlediska řeší problémy s ekzémy či chudokrevností.

Mátový
Kromě oblíbeného alkoholického koktejlu se dá z máty vyrobit i zdravotně prospěšnější čaj. Ten pomáhá především při zažívacích a trávicích potížích. Máta v sobě obsahuje mentol, který díky svému aromatu dokáže pomoci i při ucpaném nosu a nachlazení

Levandulový
Levandulový čaj je velmi aromatický, chuti to ale nevadí. Vývar připravený ze sušené levandule má zklidňující účinky. Pomůže při nespavosti, nervozitě, ale také bolestech hlavy. Pozitivně působí na žaludeční problémy či plynatost.

Třezalkový
Málokdo by to do této nenápadné rostlinky s jasně žlutými květy řekl, ale její účinky jsou srovnatelné s kdejakými antidepresivy. Z toho vyplývá, že nejčastěji se využívá pro léčbu depresí. Další její pozitivní schopnost je protibakteriální a protivirové působení.

Heřmánkový
V neposlední řadě je zde heřmánek, jehož využití je naprosto univerzální. Poradí si totiž s téměř každým problémem, ať už jde o různé bolesti břicha, nespavost, bolest zubů, horečce, zažívacích problémech atd. Nicméně by se to s jeho užíváním nemělo přehánět, působí totiž jako antibiotikum a dlouhodobé užívání může zamezit jeho účinkům.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/biooo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/myfoodmarket-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rohlik-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.