Povinné ručení čeká zdražování. Víte, jak na něm ušetřit?

0

Pojišťovny působící na českém trhu s povinným ručením si již nějakou dobu navzájem stěžují, že se povinné ručení dlouho nezdvihalo, že je na úrovni, kdy na něm již technicky prodělávají, ale že konkurence je mezi nimi tak velká, že zdražení pouze jednou z nich je v podstatě nemožné. Proto můžeme čekat plošné navýšení cen pojistného na povinné ručení.

Ale i přes tuto velkou konkurenci platí mnoho řidičů osobních aut zbytečně drahé pojištění. Pokud na něm chcete ušetřit i po plánovaném plošném zdražení, tady najdete návod, jak na to.

Trocha pojistné statistiky

V současné době platí čeští řidiči za povinné ručení v průměru 2764 Kč. Jenže, každý rok se stane okolo 250 tisíc nehod, při kterých vyplyne nárok na plnění z tohoto ručení. A nejen to, započítat musíme i škody, kde jsou zároveň uplatňovány zdravotní nároky – tedy náklady na léčení, trvalé následky, bolestné a částky vyplácené pro ztížení společenského uplatnění.

I povinné ručení má své segmenty

Pojišťovny mají povinné ručení, respektive trh s ním, rozdělený do tzv. segmentů. Ty jsou tvořeny jednak podle způsobu používání auta, tedy segment s auty  firemními, nákladními, soukromými. Pak ještě pojišťovny dělí povinné ručení podle věku majitele vozu, jeho bydliště, získaného bonusu/malusu anebo třeba podle objemu či výkonu motoru.

Novinkami v těchto již roky zavedených segmentech jsou počet najetých kilometrů, vybavenost vozidel asistenčními systémy. A chystají se například i frekvence a rozsah přestupků.

Pojišťovny prodělávají zejména na firmách

Ano, je to tak. České zákony umožňují, specifické nastavení pojistného plnění u firemních flotil osobních aut. Ale i vozů nákladních. Tam je situace nejhorší a technická ztráta v segmentu nákladních vozů s tahači dosahuje neuvěřitelných 42 %. Alespoň o tom takto informuje Česká asociace pojišťoven. Firemní auta jsou pro pojišťovny ztrátová na celých 19 %.

U soukromých aut jsou ztráty tam, kde řidiči havarují a způsobují škody opakovaně. Tady jsou dle pojišťoven ztráty i 17 %.

I přes všechny ztráty kleslo průměrné pojistné

Konkurence mezi pojišťovnami je v oblasti povinného ručení poměrně velká. Zavedením tzv. online srovnávačů ještě narostla. Srovnávače totiž přináší klientům okamžité srovnání povinného ručení napříč trhem. A tak pojišťovna, která se značně odlišuje vyšší cenou, nemá mnoho šancí na úspěch. U tohoto typu pojištění jistě ne. Takže trh na pojišťovny docela tlačí, a proto i průměrné pojistné spíše stagnuje. Například od loňského roku klesla o 0,6 %. Nic významného, ale je to pokles. Cena povinného ručení je již delší dobu víceméně stejná.

Takže zdražení se asi nevyhneme. Ale nemělo by být dramatické

Pojišťovny kvůli těmto ztrátám začínají postupně avizovat možnost plošného zvýšení cen povinného ručení. A to i prostřednictvím České asociace pojišťoven a České kanceláře pojistitelů. Největší nárůst můžeme podle nich čekat v těch nejvíce ztrátových segmentech, jako jsou nákladní vozy s tahači anebo firemní auta. Opakovaná pojistná plnění se také prodraží víc, než tomu bylo doposud.

Proto pojišťovny pracují i na nových segmentech povinného ručení. Takže například ti, kdo se někdy opozdí s placením pojistného, se ocitnou v rizikové skupině a budou platit vyšší pojistné.

Je vaše povinné ručení cenově výhodně?

Pokud jste ještě nenavštívili žádný online srovnávač cen povinného ručení, tak to co nejdříve udělejte. Najdete tu ceny povinného ručení přesně pro vaše auto a podmínky, které se na vás vztahují. A může se stát, že najdete mnohem výhodnější nabídku, než co platíte v současnosti. A to i včetně poskytovaných služeb z povinného ručení.

Povinné ručení s českou tradicí

Férové povinné ručení podle naježděných kilometrů

Když najdete lepší nabídku, musíte zjistit, jak vypovědět tu současnou

Možností vypovězení smlouvy o povinném ručení je poměrně dost, ale většinou se týkají nestandardních situací. V běžném životě je nutné počkat do doby šesti týdnů před výročím současné smlouvy. To je totiž doba, kdy můžete výpověď ze současné smlouvy podat.

Na výpověď z povinného ručení máte i první dva měsíce od sjednání nové smlouvy. Takže pokud jste si sjednali novou smlouvu o povinném ručení a zjistíte, že rozhodně není příliš výhodná, můžete ji do dvou měsíců od podpisu smlouvy (nikoliv od počátku platnosti ručení) vypovědět.

Vypovědět smlouvy můžete i během tří měsíců od oznámení pojistné události. A další možnost, kdy smlouvu můžete beztrestně vypovědět, je změna pojistného plnění ze strany pojišťovny. Takže pokud vám pojišťovna povinné plnění zdraží, můžete do jednoho měsíce od ohlášení změny smlouvu vypovědět. Ale pozor, smlouva skončí až uplynutím pojistného období, na které bylo pojistné zaplaceno.

Povinné ručení končí také prodejem, likvidací anebo krádeží auta. Na vše ale musíte mít doklady.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/allianzdirect-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/slavia-pojistovna-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.