Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení

0

A to nejen pocení vlastnímu, ale výsledku pocení ostatních lidí v našem okolí. To je jednou z nevýhod měsíců s teplejším počasím, zejména pro ty z nás, kdo pravidelně jezdívají hromadnou dopravou. Zejména tam se pocení české populace projevuje nejvíce. Potí se každý. Jde o součást života. Bez pocení bychom brzy zemřeli na přehřátí.

Pocení lze korigovat

Pot je klimatizací těla. Pokud se tělo navlhčí, začne se voda odpařovat, což je spojeno s ochlazením povrchu, ze kterého se voda odpařuje (voda odebere energii povrchu, na kterém leží a díky ní se přemění v páru). Zdarma způsob, jak se ochladit, navíc velmi spolehlivý, takže vede k udržení správných tepelných podmínek uvnitř těla.

Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení
Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení

Ale to, že pot je k životu nutný, však neznamená, že bychom nemohli pocení alespoň trošku regulovat, zejména zabránit pachu, který později vzniká činnosti bakterií usazených na naší pokožce. Ty pot rozkládají, což vede k úniku nevoňavého plynu. Ano, pot zapáchá jen a pouze díky bakteriím, nikoliv proto, že je to pot.

Co vyvolává pocení?

Pocení je reakce těla na předem dané podněty. Těmi jsou jednak okolní teplotní podmínky, jednak zahřátí organismu fyzickou prací, ovšem i tou duševní, jednak jsou to další podněty, ale tentokráte z psychické oblasti – především stres, vzrušení, ať už je jeho příčina pozitivní nebo negativní.

Takže se zapotíme jak velkým smíchem, tak i velkým smutkem, vypjatou situací nebo relaxačním válením se v sauně. Někdy se potíme, aniž bychom se museli hnout, jindy, když jsme v dobré kondici a když okolní teplota je přijatelná, se nezpotíme ani při delším běhu (po rovince).

Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení
Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení

Trocha čísel spojených s pocením

Na 1 cm² kůže se nachází přes 100 potních žláz, ale to jen v průměru, samozřejmě. Muži mají potních žláz méně, ženy více. Potní žlázy mužů jsou však výrazně větší. Každý den vyloučíme 0,5 litru až 1 litr potu, přičemž první číslo patří spíše ženám, druhé spíše mužům. Muži v průměru vyrobí o 100 procent více potu než ženy.

Nejvyšší hustota potních žláz je na chodidlech, nejnižší na dolních končetinách. I potní žlázy nejsou jen tak ledajaké. Na těle máme dokonce dva typy potních žláz. Jde jednak o ekrinní potní žlázy, které se vyskytují po celém těle, a jednak o apokrinní potní žlázy, které existují na ohraničených místech, jako jsou třeba podpaží nebo dlaně. Právě činnost apokrinních žláz je nejvíce ovlivněn stresovými situacemi, zátěží. Ty ekrinní reagují zejména na teplotní změny.

A teď k samotné korekci pocení, respektive jeho následků

Někteří lidé jsou nervózní z toho, že mají tmavé koláče potu na oblečení. To však samo o sobě ničemu nevadí, jsme lidé, nejsme stroje, prostě se potíme. Pokud však máme podpaží vyholené a ošetřené vhodným antiperspirantem, na sobě máme čisté oblečení, nebude náš pot v nejbližších hodinách vůbec cítit, a ničemu tedy nebude ani vadit.  

Problémy spojené s pocením jsou totiž pak ony pachové stopy, za které mohou již zmíněné bakterie rozkládající pot a měnící jej na nevábně vonící plyny. Takže cílem regulace pocení není až tak regulace množství potu (i když i to kosmetika umí), ale spíše regulace množství bakterií žijících na místech, kde se nejvíce potíme, převážně v podpaždí.

Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení
Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení

Deodorant nebo antiperspirant?

Deodorant je přípravek zabraňující množení bakterií, tedy i zabraňující vzniku pachu způsobeného činností těchto bakterií. Antiperspirant je přípravek určený jednak k minimalizaci množství bakterií, ale zejména k přímému bránění vzniku potu.

Antiperspiranty pomocí hliníkové (aluminiové) soli v podobě chlorohydrátu hliníku (ACH) zamezují tvorbě potu v podpaždí tím, že vyloženě fyzicky zužují horní část vyústění potní žlázy. Tím je bakteriím samozřejmě odebrán základ jejich potravy, kterou rozkládají, my jsme ušetření vlhkých koláčů v podpaždí a nepříjemného pocitu vlhka.

Deodoranty jsou tedy vhodnější pro lidi s menší intenzitou pocení a pro ty, komu antiperspiranty nedělají dobře.

Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení
Postupně se otepluje, a tak znovu čelíme vyššímu pocení

Přírodní krystaly

Jestliže chcete zvolit cestu antiperspirantu, ale přitom se obáváte účinku hliníkových solí, které se netěší valné pověsti, můžete se spolehnout na přírodní krystaly, které také dokáží stáhnout potní žlázy, aniž by obsahovaly pochybné chemikálie.

U všech antiperspirantů však platí, že bychom je měli používat jen při pobytu ve společnosti, takže alespoň o víkendech dát svému podpaždí relax a možnost „vypotit se“ podle potřeby. To stejné platí pro sportování. Použít antiperspirant před sportovním výkonem je prostě holý nesmysl.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/notino-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sephora-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.