Poprvé na trek? Máme pro vás tipy, jak si zabalit, abyste si trek užili

0

Podzim na horách má své kouzlo. Už tu není tak velký přetlak turistů jako během prázdnin. Ale ještě není taková zima, aby se v horách nedalo přespat bez větší výbavy s sebou. Jaro a podzim jsou na horské treky prostě ideální. Tak se pojďme podívat na základní zásady balení batohu, když se na trek chcete vydat poprvé – a ještě nevíte, jak na to. Anebo už jste na treku byli, ale se špatně sbaleným batohem jste se jen trápili. I rozmístění věcí v batohu má totiž svá léty prověřená pravidla. Tak si pojďme ukázat.

Minimalismus je základem úspěšného sbalení na trek

Každý, kdo někdy přecházel hory, vám řekne, že tahat s sebou zbytečnosti, to se omrzí hned po několika prvních kilometrech. Jsou věci, které na trek prostě nepatří, rozhodně je v horách potřebovat nebudete – třeba fén, outdoorová kamera, velká ruční svítilna nebo samostatný otvírák na víno. Každá zbytečnost přidává na váze. A každá váha navíc se rychle pronese.

Expediční batoh se hodí na delší treky

Expediční batoh se hodí na delší treky

Když tvoříte seznam věcí na trek, napište maximum toho, co byste možná mohli potřebovat. Pak k seznamu se zdravým rozumem sedněte a zkuste poškrtat zase maximum – ponechat jen to opravdu nejnutnější. Spacák a karimatku, celtu, čelovku, zapalovač, čisté ponožky a dvoje náhradní oblečení (během treku můžete přepírat v horských potůčcích, voda odstraní pot dostatečně). Hodit se mohou zejména náhradní boty. A samozřejmě i teplejší svršky. Bez zavíracího nože nemá smysl kamkoliv chodit.

Co když bude něco chybět?

To základní, co potřebujete na trek, najdete v mnoha diskusích nebo na specializovaných portálech věnujících se trekkingu. Takže si můžete být jistí, že s balení podle jejich rad obstojíte. Kdyby přece jen něco chybělo, nebo jste zatoužili po teplém jídle dvakrát denně, naplánujete si trasu tak, abyste dvakrát denně potkali horskou chatu. Jsou volně stažitelné aplikace, které vám s tím bez problému pomohou.

Mnší batoh stačí na víkendový trek

Mnší batoh stačí na víkendový trek

Batoh není po sbalení plný? Nevadí!

Batoh rozhodně nemusíte mít na trek sbalený úplně až po strop. Nechte si v něm kus volného místa, protože že čisté, vyžehlené, pěkně napoprvé uspořádané a poskládané věci zaberou v batohu mnohem méně místa než věci použité, které jen „hala bala“ složíte a nacpete zpět do báglu. Přesvědčíte se o tom hned první ráno po noci strávené v terénu.

Až se budete pokoušet znovu si po noci sbalit, bude to celkem oříšek. Proto se původní prázdné místo v batohu bude velmi hodit. Druhý den už batoh tolik prázdný nebude. Ubyde samozřejmě trocha jídla. Ale přibyde právě objem znovu skládaných věcí.

Jen turistika a spaní na horské chatě? Na záda stačí drobeček

Jen turistika a spaní na horské chatě? Na záda stačí drobeček

Jak rozmístit věci v batohu?

Dostáváme se k důležité zásadě balení batohu: lehké věci dolů, těžké nahoru, přednostně k zádům a do výše lopatek. Není jen tak nějaký výmysl, jsou to dlouhodobé zkušenosti lidí, co chodí na treky pravidelně. Lehké věci dole a těžší věci nahoře, to umožní co nejlepší využití konstrukce zádového systému a také bederního pásu každého trekového batohu.

Dosáhnete díky tomu toho nejlepšího rozložení zátěže. Jen se nenechte zaskočit, že napoprvé budete mít pocit, že jste tažení dozadu. Po pár stovkách metrů si na tohle posunutí těžiště o kousek nahoru zvyknete a půjde se vám velmi dobře. Mnohem lépe, než kdybyste šlapali s těžkými věcmi umístěnými na dně batohu.

Drobnosti k pravidelnému použití patří do víka nebo do bočních kapes

Drobnosti, které používáte mnohokrát denně, nebo které chcete zkrátka mít snadno k dispozici i po tmě, dejte do víka nebo do bočních kapes. Díky tomu nebudete muset dlouho v batohu hrabat a celý si ho zpřeházet. Anebo ho nebudete muset ani sundávat, abyste vytáhli mapu, toaleťák nebo čelovku.

Níhradní lehké boty vždy s sebou

Níhradní lehké boty vždy s sebou

Žádné boule!

Když cpete věci do batohu a potřebujete je více upěchovat, aby se všechno vešlo, vyhněte se tvorbě boulí. Hlavně v místech, která jsou pak v kontaktu s vašimi zády. A když se do batohu nevejdete při domácím balení ani po maximálním stlačení všeho, co v něm máte, kupte raději nový a větší. Nabídka je široká.

Batoh je nutné utáhnout nadvakrát

Když máte sbaleno, batoh utáhněte. Začněte všemi kompresními popruhy. Volné konce pásků pak zauzlujte nebo je zasuňte tak, aby nemohly volně vát ve větru a třeba vám i vyfackovat. Následuje pak utažení nosných popruhů. To proto, aby batoh pevně a pohodlně seděl na zádech a aby se ani nekýval ze strany na stranu. To velmi usnadní chůzi s ním, protože když vás batoh táhne do stran, je to začátek konce treku.

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/insportline-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/4camping-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.