Podzimní bylinková lékárna kolem nás

0

Opravdový podzim poznáme podle čekáren praktického lékaře. Jako mávnutím kouzelného proutku se po okraj naplní chrchlajícími a sténajícími lidmi, kteří touží po zázračné tabletce, co v mžiku odstraní všechny příznaky nachlazení, únavy, stresu a deprese… Obvykle hledáme spásu ve farmaceutických preparátech a málo si všímáme, že mnoho léků roste na nejbližší zahrádce, mezi nebo louce.

Zázračné rostliny kolem nás

Říká se , že na každou nemoc existuje nějaká bylinka, která dokáže zmírnit její nepříjemný průběh nebo ji zahnat docela. Ideální je, když bylinky do svého běžného života zařadíme dříve, než nějaká nemoc doopravdy propukne. Pokud už taková situace nastane, vždy je dobré užívání bylin konzultovat s ošetřujícím lékařem, abychom si nevhodnými kombinacemi s léky nekomplikovali průběh uzdravování.

Ideální je užívat čerstvé bylinky. Pokud nejsou dostupné, volte byliny zpracované, sušené,  v tinkturách nebo mastech.

Ačkoli je již venku chladno, můžete ještě na svých zahrádkách i dnes najít leccos zajímavého.

Kopřiva
Kopřiva

Kopřiva dvoudomá

Takovou nekorunovanou královnou divokých zahrad a mezí je zajisté kopřiva dvoudomá. Její mladé lístečky lze sbírat do salátů po celé vegetační období. Může se používat k léčení řady nemocí, ale i preventivně. Výborně čistí krev a pomáhá při řadě kožních onemocněních. Je močopudná a odvodňuje organismus. Pokud si budete vlasy omývat silným odvarem, dodáte jim hebkost a podpoříte jejich růst. Čaj z kopřiv změkčuje stolici a posiluje pohyby střev.

Měsíček lékařský

Ještě nyní se ze zahrádek usmívají žluté a oranžové květy měsíčku lékařského. Měsíček patří mezi naše nejnádhernější rostliny, protože kvete velmi dlouho a i ve váze vydrží. Hlavní léčivé účinky jsou zevní. Mast z měsíčku pomáhá hojit drobná poranění, proleženiny, osvědčuje se při léčbě křečových žil a plísní. Bylinku můžete použít i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice. Pitím měsíčkového čaje preventivně působíte proti rakovině. U žen významně tlumí menstruační bolesti. Je však třeba čaj z měsíčku začít pít již týden před očekávaným krvácením.

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská má nejsilnější léčivé účinky těsně před rozkvětem. Přesto i nyní můžete využít její léčebné účinky.

Šalvěj
Šalvěj

Do čajů nebo tinktur se zpracovávají nejvyšší listy nebo celé menší rostliny i s natí. Má silné antibakteriální účinky, a tak působí při všech chorobách dutiny ústní. Uplatňuje se i při zánětech dásní a paradentóze. Stačí kloktat s odvarem nebo ve vodě rozpustit pár kapek tinktury…

Čaj ze šalvěje obvykle dobře odstraňuje noční pocení, pomáhá proti nervozitě a pracovní přetíženosti. Poradí si se slabou a nepravidelnou menstruací. Snižuje nadměrnou tvorbu mateřského mléka.

U šalvěje lékařské je důležité dávkování, protože požití nadměrného množství by se mohlo projevit negativně.

Máta peprná

Máta peprná patří mezi nejpoužívanější bylinky. Rozmnožuje se pomocí kořenících výběžků. Kvete a líbezně voní mentolem. Nyní je samozřejmě již po odkvětu, přesto svoje blahodárné účinky zcela neztratila.

Pomáhá při řadě žaludečních obtíží, povzbuzuje a posiluje organismus. Můžete jí používat k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní, zároveň příjemně čistí dech. Používá se jako přísada do koupelí a ve formě obkladu při vyrážkách a zánětech kůže.

Meduňka lékařská

Drobnokvětá meduňka lékařská je nenápadnou bylinou s jemnou citronovou vůní.

Uklidňuje nervový systém, tiší záchvaty kašle u dětí, uvolňuje křeče žaludku a bušení srdce způsobené nadměrným stresem. Šálek meduňkového čaje oslazeného medem je skvělým a zdravým uspávacím prostředkem. Tinktura nebo podrcené listy se osvědčují při bolestech hlavy.

Meduňka
Meduňka

Věnujte pozornost kvalitě zpracování i skladování

Bylinek, které můžete i na podzim najít kolem sebe je samozřejmě daleko více.  Pokud ještě účinky bylinky neznáte, je třeba užívání nejprve vyzkoušet. Na každý organismus bylinky působí jinak. Někomu snadno pomohou, na jiného nepůsobí.

Rostliny sbírejte na místech bez znečištění. Natrhané rostliny rozkrájejte a volně rozložte v tenké vrstvě na kartónu nebo balicím papíru bez potisku. Umístěte na teplé a stinné místo, pravidelně obracejte. Usušené bylinky skladujte v plátěných nebo skleněných obalech nejdéle rok. Čím jsou starší, snižuje se jejich léčebná síla.

Nechte bylinky pomáhat

Péče o tělo a mysl pomocí bylinek je obvykle příjemná, nenásilná, bez nežádoucích účinků a cenově dostupná. Pokud začnete včas, mnohé z nemocí se vám obloukem vyhnou a další budou mít podstatně mírnější a kratší průběh.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pilulka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/lekarna-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.