Podzim láká k relaxaci po náročném létě. Tu si můžete dopřát i doma

0

Léto bylo pro mnohé z nás divočina. Spousta akcí, výletů, děti během prázdnin doma, začátkem září pro změnu dohánění v práci po delších dovolených, případně ještě peripetie okolo začátku školního roku. Je nejvyšší čas se zastavit a začít trochu relaxovat.

Relaxačních metod jsou spousty

Pokud si potřebujete odpočinout a zrelaxovat, máte mnoho možností. Můžete si hovět je tak, sami se sebou a s vlastními myšlenkami, dopřát si deset, patnáct minut klidu a pohody. Můžete se pustit do meditací, strečinkového cvičení nebo si jít zaběhat, pokud tímto způsobem dokážete docílit pocitu spokojenosti a aktivního odpočinku.

Pak se ale můžete zaměřit i na sofistikovanější metody relaxace, ke kterým použijete wellness pomůcky a přístroje. Vstupní náklady jsou někdy kapánek vyšší, ale za ten pocit odpočinku a spokojenosti to stojí.

Základní relaxace jen tak…

Tou nejjednodušší relaxací je pohovka a vy na ní. Nohy položené tak, aby byly výš než hlava. A pak už jen klid, příjemná hudba a hlavně žádný člen rodiny na blízku. Ne že byste je neradi viděli, ale během relaxace je potřeba trocha samoty. Jinak to totiž neklapne.

S trochou meditace se popere každý

Meditace není zrovna jednoduchou formou relaxace. Tedy, pro začátečníky. Až se do toho vpravíte a budete mít zkušenosti se svou myslí i tělem, bude meditace jednoduchým a spolehlivým prostředkem ke zklidnění mysli i těla. A výsledky budou ohromující.

Vodní živel

Pokud jste vodním živlem, tedy člověkem, který si vodu užívá, rád se v ní pohybuje a plaváním si aktivně odpočinete a pročistíte hlavu, bude na vás fungovat i domácí relaxace ve vodě. Jaký druh, to záleží hlavně na dispozicích vašeho bytu.

Někomu se vejde jen masážní vybavení do sprchového koutu – tzv. multifunkční sprchový panel, jiný si může v koupelně dovolit i vanu – a v ní masážní vybavení. Tzv. hydromasáže jsou velmi účinné a hlavně příjemné. Zatímco ve sprše přece jen musíte stát, do vany si pohodlně lehnete.

Navíc si u vany můžete vybrat, zda vás bude masírovat vzduch formou vzduchových perliček, nebo zda se necháte masírovat proudem vody. U obou si můžete ve vaně volit intenzitu proudu. Když do vody přidáte vonné esence a k tomu si necháte hrát pro vás příjemnou muziku, budete se následující den cítit jako znovuzrození.

Komu se nechce do vody, může využít infra paprsky

A to jak ve formě infrasauny, kdy jste v kabince, kde vás infrazáření postupně prohřívá. Můžete si však pořídit jen infrapanel. Najdete ho pod názvem infrasky. Jedná se o stropní panel s několika infrazářiči. Pod něj pak stačí postavit lehátko, pohodlně se lehnout (do vzdálenosti větší než 140 cm) a odpočívat. A také si užívat koupele ve vyzařovaném teple.

Můžete však všechno otočit. Pořídit si infralehátko z mramoru, což je vyhřívaná elektrická rohož, umístěná do ergonomicky tvarovaného kamene. Výkon má 800 W, maximální teplotu 41,5 °C a vše ovládáte termostatem.

Napůl voda, napůl vzduch

Jinak řečeno pára. Parní relaxace v tzv. turecké sauně také není k zahození. Jde o saunu, kde se do uzavřeného prostoru vhání parním generátorem pára. Ta přenáší i teplo. Teplota v turecké sauně je okolo 45 stupňů a vlhkost vzduchu je pak stoprocentní. Ale pozor, zde je pobyt možný jen po velmi omezenou dobu, tělu totiž chybí možnost ochlazování pomocí potu.

Zrelaxovat mohou i chodidla

A to pomocí tzv. footbath, kdy jde o malou vaničku s masážními tryskami. Footbath pro relaxační koupel nohou vám nabídne dva přednastavené programy, první je uvolňující, druhý naopak razantnější, protože stimuluje reflexní zóny.

A co domácí masáže?

Nelze opomenout klasické masáže pomocí domácích prvků. Můžete si pořídit jak jednoduchá udělátka pro základní masáž některých partií těla, tak sofistikované přístroje, které vám projedou celá záda i zadní stranu nohou.

Masáž kdykoliv a kdekoliv vám zajistí třeba balanční polštář na sezení. Jeho princip je jednoduchý, ale také účinný – zejména v boji proti bolestem zad. Sezením na balančním polštáři totiž procvičujete svaly zad i nohou, podporuje správné držení těla a minimalizujete problematické stavy páteře. A kde je ta masáž? Jedna strana polštáře je osázena masážními výstupky.

Další jednoduchou domácí možností je masážní válec. Ten je skvělým prostředkem k masáži a také stimulaci reflexních zón. Pomocí jeho použití se vám bude postupně dařit zredukovat či deaktivovat permanentně stažená svalová vlákna.

Máte-li doma dost prostoru, můžete investovat do masážního křesla. Funguje pomocí vibračních motorů, které rozhýbávají masážní výstupky. Většina křesel je již natolik programovatelných, že si jednak můžete nastavit určitý průběh masáže, ale také volit různé programy v různých partiích masážního křesla nezávisle na sobě. Aby byla masáž ještě příjemnější, je křeslo také vyhřívané.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/sportobchod-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/siko-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kokiskashop-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.