Perete se s jádry telefonu? Prozradíme vám o nich víc!

0

Jeden z nejprodávanějšíchJestliže vybíráte nový chytrý telefon sobě, partnerce, partnerovi nebo dětem či jiným příbuzným, jistě jste v parametrech nabízených telefonů již mnohokrát narazili na popis počtu jader a jejich frekvence, označení a dalších podrobností. Co jsou to vůbec jádra telefonu? K čemu slouží a proč je důležité si jich při výběru také všímat?

Jádra telefonu dohromady vytvoří procesor

Procesor je srdcem každého telefonu, pohání jej, v něm se odehrávají veškeré výpočetní procesy. Procesor mívá několik jader, která mají na starosti jak výkon během nejnáročnějších operací s telefonem, tak úsporný režim, kdy mobil jen nesete s sebou, ale zrovna na něm aktivně nejste. Všechno touhle dobou jede jen na pozadí, a to je úloha pro úsporná jádra.

Procesory nesou různé názvy podle toho, od jakých výrobců jsou. Takže se často dozvíme, že telefon má procesor Snapdragon nebo Kirin, Atomx, Helio nebo Samsung Exynos, u Apple telefonů  je to pak prostě procesorApple. Ale vraťme se ještě k těm jádrům.

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Rychlejší neznamená lepší

Aby výběr telefonu podle jeho výkonnosti nebyl tak snadný, o to se postarali výrobci smartphonů již před několika lety. Čím? Jednak tím, že vyrábějí různá jádra s různými výkony, u kterých nelze udělat porovnání jen na základě jejich frekvence.

A také tím, že začali využívat sestavy jader, telefony jsou vícejádrové, ve výsledku záleží tedy na typu sestavy, jakou výrobce pro nabízený telefon zvolil. Výrobek s více jádry nakonec tedy může být pomalejší a méně stabilní než telefon, co má třeba o dvě jádra méně.

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Kdo produkuje jádra do smartphonů?

Největším a nejúspěšnějším výrobcem na poli jader do mobilních telefonů je společnost ARM. Ta vyrábí jádra s označením Cortex-A. Za písmenem A následuje číslo, které určuje typ a výkonnost jádra. Čím vyšší číslo, tím novější jádro a samozřejmě lepší vlastnosti.

V současnosti jsme u jader Cortex-A77. Ta patří k nejvýkonnějším na celém trhu s mobilními telefony. Lepší mobily tedy budou mít jádra Cortex-A75, Cortex-A76 nebo Cortex-A77.

Ale pozor, Cortex jsou i úsporná jádra, tady se jedná o jádra Cortex-A53 nebo Cortex-A35. Ta sice moc briskně nepracují, ale umějí zajistit to, že si telefon v době klidu nebo i když jste na jiných aplikacích, bere minimum energie na udržení procesů, co běží v pozadí.

Dalšími výrobci jsou například Intel, Qualcomm, Samsung. Ale všichni v absolutním základu stavějí jádra procesorů na architektuře dané společností ARM v jejich jádrech Cortex. Nejznámější vedle jader Cortex jsou jádra Krait, která produkuje americký Qualcomm. Intel už konkurenční boj vzdal a na poli jader do mobilních telefonů spolupracuje právě s ARM.

Mobil umí být i odolný

Mobil umí být i odolný

Takt, frekvence, výkon?

O procesoru nebo jádrech se často mluví jako o výrobcích s určitým taktem, frekvencí nebo výkonem. Takt a frekvence označují jeden a ten samý parametr, tedy rychlost, s jakou procesor vydává instrukce. Takt čili frekvence označuje počet instrukcí, které procesor vydá za jednu sekundu.

Instrukce neboli výpočet je jeden uzavřený cyklus, a tak je počet instrukcí uváděn v hertzích, respektive v gigahertzích (GHz). U jader jedné značky často platí, že čím vyšší takt, tím vyšší výkon. Ale záleží ještě i na architektuře jader i celého procesoru.

Jádra různých výrobců mohou však mít při stejném taktu zcela jiný výkon. A celé procesory (soustavy jader) jakbysmet.

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Jeden z neprodávanějších modelů současnosti

Vícejádrové procesory mají různé architektury

Nejobyčejnější dvoujádrové nebo čtyřjádrové procesory mívají všechna jádra stejná. Tedy o stejné frekvenci neboli taktu. Na tom na první pohled není nic špatného. Ale vězme, že taková architektura procesoru se používá už jen u levnějších modelů. Mají sice stabilní výkon, ale nijak vysokých „otáček“ u nich nedosáhnete. Navíc se bude baterie poměrně rychle vybíjet. Zde mluvíme o architektuře Harvard.

Dražší a výkonnější telefony mají jednak více jader (což není hlavní důvod výkonnějšího mobilu s delší výdrží), ale hlavně mají dvě nebo tři různé sady jader. Architektura těchto procesorů nese název big.LITTLE. A v podstatě napodobuje převodovku auta.

Pro obyčejné procesy běžící na pozadí si telefon využívá méně výkonná, ale také na energii méně náročná a tedy úsporná jádra. Kdežto pro aktivní práci s aplikacemi se operační systém vyžádá jádra výkonová, ta s vyšším taktem, ale i vyšší spotřebou energie.

Procesory se třemi sadami jader mají jádra úsporná, jádra výkonová, ale i jádra podtaktovaná, která jsou v podstatě určena pro zajištění středního výkonu, kdy úsporný režim nestačí, ale špičkový výkon není ještě potřeba.

Až budete vybírat telefony v obchodech Datart nebo Patro, vždy si řádně projděte sestavy jejich jader. Díky tomu koupíte telefony, které budou stíhat vývoj a držet krok se stále náročnějšími aplikacemi po několik následujících let.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.