Ověřené tipy na správné krmení psů, když nejsou úplně fit

0

Máte doma psího miláčka a potřebujete mu upravit krmení, protože pejsek je po kastraci, musí zhubnout nebo naopak přibrat? Nebo už dost zestárnul? Případně chcete zkusit krmení barfem? Podívejte se na základní zásady krmení psů v různých situacích.

Když potřebujete, aby váš pes přibral

Jsou různé situace, kdy pes zhubne, a je to příliš na to, aby byl fit. Například při nemoci, po zákroku nebo z jiných důvodů. V tomto případě přichází na řadu speciální krmení psa tak, aby přibral. V tomto případě nedržíme zásadu dvou jídel denně, ale tří. To třetí přidáme během brzkého odpoledne.

Jestli má pejsek přibrat i tukové zásoby, nejen svalovou hmotu, můžeme granule polévat rybím olejem (nejlépe lososovým), nebo do granulí přidat lžíci sádla. Jen pozor, někteří psi tolik tuku nesnesou a projeví se to na jejich trávení.

Přidáme i tučnější maso a také vnitřnosti, které poskytnou mnohem více energie, ze které se dá poměrně zdravě přibrat. Pejsek může dostat i rohlík, bulgur nebo třeba tvaroh, který je vynikajícím stavebník kamenem pro svaly. Podpořit chuť k jídlu můžete pivovarskými kvasnicemi, které se prodávají jako Pangamin.

Když potřebujete, aby váš pes zhubnul

V opačné situaci se nacházejí páníčci pejsků, kteří přibrali příliš mnoho, pravděpodobně mají i málo pohybu, takže je pro ochranu jejich kloubů a celkově zdraví celého těla nutné, aby zhubli. Jednak se musejí ubrat krmné dávky, je nutné pejskovi dávat méně krmiva, ale také se s ním nedělit o naše jídlo, třeba u stolu. Pokud pejsek dostane od každého člena rodiny něco na zub, může to ve výsledku vydat na plnohodnotnou energetickou dávku jednoho krmení. A to je prostě navíc.

Pokud pejsek nezvládá snížení dávek krmiva, sáhněte po light granulích, které poskytnou objem, ale nedodají tolik kalorií, které by se zase jen měnily v další tělesný tuk. Pejskovi je nutné nastartovat spalování, což někdy může trvat déle. Je to stejné jako s naším hubnutím.

Pak je tu ještě nedostatek pohybu, který postupně likviduje kondičku a zdraví našich zvířecích členů rodiny. Začněte chodit na delší procházky. Pejsek může z počátku protestovat, ale pokud je jinak zatím ještě zdravý, časem si opět najde zálibu v pohybu.

Když váš pes už hodně zestárnul

Pes senior má jiné nároky na krmení než pes mladý nebo ve středním věku. Menší plemena jsou seniory po devátém roce života, kdežto psi velcí už v pěti letech. Pro psa seniory se musí zajistit to správné krmení, které je pro seniory určeno. Dávky krmiva se musejí postupně snižovat, protože pes senior už není tolik aktivní.

Strava by měla být lehce stravitelná, ale přitom obsahovat dostatek bílkovin. Nejlépe maso, mléčné výrobky, vejce. Měli bychom cíleně snižovat množství kalorií obsažených ve stravě psa seniora. Sáhnout můžeme i po granulích pro dospělé psy, ale raději po light variantě. Nebo výrazně snižme dávkování.

Když je váš pes po kastraci

Kastrace je někdy nutným zákrokem, hlavně ze zdravotního hlediska, kdy hormony dělají neplechu v těle, zejména u starších pejsků. Kastrace je velkým zásahem do těla, takže je pejskovi nutné dopřát dost bílkovin k tomu, aby mělo jeho tělo z čeho vystavět nové tkáně poškozené operací.

Ale pozor, vlivem nedostatku přirozených hormonů má pes po kastraci tendence přibírat. Na to musíme včas myslet a včas mu upravit krmné dávky i granule. Od tučných granulí přejdeme k light variantě se zvýšeným obsahem bílkovin i vlákniny.

Pokud byl pejsem kzvyklý na odměny a pamlsky, je nutné s nimi začít šetřit. Až bude náš miláček zase v kondici, zaměříme se i na dostatek jeho pohybu. Tím se přibírání zamezí nejúčinněji.

Když chcete začít s barfem

BARF neboli „Born Again Raw Feeders“, česky krmení masožravých domácích zvířat jejich přirozeným způsobem, tedy syrovým masem, ale i kostmi, ovocem a zeleninou. Jde o to, že psovi dopřejeme živé enzymy ze syrového masa, dále vitamíny i minerály v přirozeném spektru toho, na co je pes svým trávením specializovaný.

U barfu se doporučuje dopřát psovi denní dávku syrového masa v množství 2 – 3 procent jeho hmotnosti. Krmení má být 2 – 3 x denně. Chybět nesmí zelenina, ovoce, ale ani žloutek. Preventivně se vyplatí zařadit i doplňky stravy jako jsou minerály, různé oleje, kloubní doplňky.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alavis-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/drmax-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.