Nezadržitelně se blíží léto a letní dětské tábory. Co pořídit s předstihem?

0

Chystáte poslat vaši ratolest na letní tábor? Pojede poprvé nebo už jde o ostříleného táborníka? Pokud pojede poprvé nebo teprve podruhé, možná ještě nemáte zajeté koleje s tím, co všechno bude vlastně na tábor potřebovat. Některé věci se vyplatí pořizovat s předstihem, protože jednak je větší výběr, jednak můžete využít zajímavé předsezónní slevy nebo pořídit už těď věci, které bude nutné do doby, než se bude kýžebý tábor konat, trošinku opotřebovat. Třeba rozšlápnout boty, naučit se s novým stanem, trochu ošoupat jezdecké kalhoty. prostě zařídit, aby si dítě na tábor vezlo věci, se kterými je seznámeno, které už běžně používá, ví, co s nimi a hlavně máte vyzkoušeno, že jsou mu pohodlné a užitečné.

Vybavení se liší zejména podle typu tábora

Asi to není žádnou novinkou, ale pro pořádek: na každý typ tábora je potřeba trochu jiné vybavení, zejména v detailech toho vybavení. O tom vás samozřejmě musejí informovat organizátoři tábora. Takže dítě, co pojede na tábor jezdecký, si s sebou poveze trochu jiné věci, než dítě z táboru skautského. A to zase zcela jiné věci, než dítě z tábora cyklistického. A tak dále, takhle by se dalo pokračovat opravdu dlouho.

V tom základním se ale budou obsahy všech batůžků shodovat: měly by v nich být spolehlivé a odzkoušené věci na sebe, proti dešti, prosti slunci. A možná i na spaní venku či ve stanu, podle povahy tábora.

Spolehlivé boty

Naprostý základem vybavení každého táborníka je bavlněné a pohodlné spodní prádlo, bavlněné nebo bambusové ponožky. Obojího přebytek. A pak alespoň jedny spolehlivé boty. A druhé na přezutí, aby si noha odpočala po celodenním pobytu v jednom typu obuvi.

Podle typu tábora možná bude muset dítě mít více druhů obuvi, třeba i včetně přezůvek, pokud budou děti na chatkách nebo v klasických budovách. A pak se budou přezouvat podle aktuální činnosti. Nejvíce se na každém táboře osvědčí boty univerzálního charakteru, s nějakou membránou, která nepustí dovnitř vlhko, ale bude dovolovat botě větrat a odvádět pot ven.

Tyhle typy bot se vyrábějí nejčastěji ve dvou základních podobách. Jednak v podobě kotníkové, určené na více náročné činnosti, výlety, trasy. A pak i nízké, které stačí na méně náročný výlet, kde se nepočítá s terénními komplikacemi.

Jako přírodní membrána může na těchto botách posloužit useň. Anebo jsou boty vybaveny některým z technických materiálů, například Goretex, které samozřejmě takové boty značně prodraží. Velmi důležitou je na botách i podrážka. A pokud jsou boty s nějakou membránou, často mívají už i kvalitnější podrážku.

Levnější boty jsou vybaveny jen dutými podrážkami, které jednak ničí nohy a jednak se velmi rychle onosí, často nevydrží ani jeden tábor. Takže pokud chcete zajistit kvalitní boty s kvalitní podrážkou, ptejte se po materiálu Vibram. Anebo po něčem podobném, stejně pevném. Materiál musí navíc vyplňovat celou podrážku, nejen její část.

Boty z umělé kůže rozhodně vůbec na tábor nepořizujte. Umělá kůže není nic jiného než plast nastříkaný na látkovou osnovu. A plastové boty byste asi nikdy nepořídili, pokud by vám byly jako plastové představeny. V takových botách se jednak velmi potí (a nevětrají) nohy, jednak povrchový plast, kterému se říká eko kůže, po prvním dešti popraská.

No a pak už následují vlhké prostředí v botách, dření o vlhkou kůži a samozřejmě puchýře. A o zápachu a případných plísních ani nemluvě. Pokud tedy chcete dítěti dopřát tábor v kvalitní a spolehlivé obuvi, jistě sáhněte hlouběji do kapsy a kupte kvalitnější výrobky. Kupte je také včas, aby si je dítě ochodilo a aby se mu v nich na táboře pak dobře žilo.

Spolehlivé ponožky a spodní prádlo

Spolehlivou službu vám v tomto případě poskytnou pouze a jedině přírodní materiály. Nezapaří se, nebudou na kůži pálit, nebudou se shrnovat nebo jakkoliv jinak obtěžovat. A dobře větrají.

Spolehlivé svrchní prádlo

U svrchního prádla už tolik po bavlně netoužíme. Zejména, když jde o vybavení do případného deště. Volíme tedy oblečení se svrchní úpravou proti vodě. Anebo pokud se bude chodit na celodenní výlety, tak raději pláštěnku. A co nejpevnější, aby ji dítě neprodřelo o první keřík. Pokud možno, svrchní oblečení v rozumných barvách, jinak si dítě žádnou bojovku nezahraje (když bude svítit na kilometr daleko).

Jistě bude potřeba i nějakou bavlněnou bundu či mikinu, tepláky nebo pevné kalhoty – odolnější proti prodření (z materiálu ve stylu montérek či maskáčů). A to hlavně na ty tábory, kde se bude opravdu hodně prolézat méně přístupný terén.

Zavazadlo

Nezapomeňme ani na příruční batoh, který bude dítě potřebovat na táboře téměř při každém výletu. Měl by být pohodlný, dostatečně objemný, ale přitom by, když není zcela naplněný, neměl příliš trčet do prostoru. Když mu budou větrat záda, o to lépe.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/casnaboty-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alpinepro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.