Není balená jako balená

0

V tomto případě je řeč o vodě. Balená voda, jak se ukázalo v testech, je mnohdy nevalné kvality. A dokonce i voda kojenecká, od které bychom kvůli tomu, že ji s důvěrou dáváme miminkům, očekávali naprostou nezávadnost, ukázala v testech pravý opak. Některé z kojeneckých a ostatních balených vod jsou i zdraví nebezpečné. Ne, tohle není ani legrace, ani fáma, to jsou reálné výsledky testování balených vod, které probíhalo pod hlavičkou spotřebitelské společnosti dTest.

Loňský test zamával jistotou zákazníků

Kdo si test balených vod už prohlédl, byl překvapen, zklamán a možná až vyděšen. Zejména maminky kojenců a batolat, ovšem i senioři. Malé děti a senioři jsou totiž skupinami lidí se sníženou imunitou. A obě skupiny jsou, v případě některých vod, přímo ohroženy na svém zdraví – pokud této balené vody vypily více. Dalšími ohroženými lidmi jsou akutně i chronicky nemocní a lidé v rekonvalescenci. V testech se totiž ukázalo, že mnohé vody jsou plné mikroorganismů.

Kontaminace mikroorganismy? To je realita některých balených vod

Kde ke kontaminaci došlo, zda při čerpání vody, zda byly mikroorganismy již v lahvích, anebo zda se tam dostaly při plnění lahví vodou, to se pravděpodobně zjistit nedá. Jisté však je, že vyšší teplota a sluneční svit během skladování – bohužel stačí i stačí slunce za sklem obchodu – také způsobují pomnožení bakterií, které přirozeně žijí ve vodním prostředí. Jejichž přítomnost a také výměšky znečišťují vodu nežádoucími organickými látkami.

Výrobci mohou vodu různými způsoby desinfikovat, ale celkové možnosti jsou samozřejmě omezeny. Výsledky těch nejlepších vod ale dokazují, že i omezené možnosti desinfekce nesou své ovoce, pokud jsou prováděny pečlivě. V mnoha vodách totiž nebyly nalezeny žádné škodlivé látky mikrobiologického původu.

Chemie všude, kam se podíváš

Balené vody jsou někdy plné chemie. Ne že by ji sem výrobci záměrně přidávali. Ona se do vody louhuje sama. Ano, jde o uvolňování látek z plastových obalů. A podle odborníků platí základní pravidlo: čím je plastová lahev tenčí, jemnější, tím více chemie se z ní louhuje do vody. A naopak – čím tužší lahev je, tím je pro nás bezpečnější. Pojďme si to ale trochu rozebrat.

Jakmile je voda vystavena vyšší teplotě a slunci, u tenčího plastu může snadno dojít k vyluhování škodlivin. Silnější plastové lahve jsou chemicky stabilnější. A věřte, že se nejedná se o žádné sloučeniny, s nimiž by si naše tělo snadno poradilo! Při nákupu vody v plastu jsme vydáni na milost a nemilost všem, kdo manipulovali s vodou a kdo ji skladoval. Pokud jsou dodrženy ideální podmínky skladování a manipulace, je voda bezpečná.

Správné skladování je základní podmínkou úspěchu

Těmito podmínkami jsou nižší teploty a tma. Jenže už když přijdeme do obchodu, tak často vidíme vodu vystavenou na místech, kam přímo svítí slunce. Na místech, kde je v létě přímo vedro. Tady rozhodně nekupovat. Jenže – i když je voda v obchodě na správném místě – jak můžeme vědět, kde všude už stále před přemístění do regálu?!

Řešením tohoto trápení jsou silnější plasty. Když se podíváte do některých sousedních zemí, tak zjistíte, že lahve ze silnějších plastů jsou tu dokonce vratné. A vědí proč. Takže jestliže chcete plastové lahve na vodu používat opakovaně, což je jistě chvályhodný záměr, vybírejte si k tomu pouze lahve pevné.

A vždy dbejte jejich řádného vyčištění po použití – plast je extrémně vhodným prostředím pro množení mikroorganismů z řad řas a plísní. Jeho povrch totiž není ideálně rovný, proto se tu může uchytit kde co.

Chemická úprava před naplněním do lahve

Výrobci vodu, kterou získají z pramene či z podzemního ložiska, většinou neplní do lahví bez předchozí úpravy. Ne každá totiž odpovídá složení vhodnému pro pravidelné pití. Nejčastěji se odstraňuje se železo, síra, mangan, nikl, arzen a další látky, které by nám ve větším množství škodily.

Tento krok na první pohled vypadá velmi příznivě. Tento dojem ale ztratíte při zjištění, že výrobci v podstatě mají volné ruce. Nejsou vázány žádnými postupy (jak je to v potravinářství možné???). A také toho řádně využívají: podle vyjádření odborníků, jak o tom informuje i dTest, používají i metody úpravy, které nejsou vhodné. Ale jistě budou levné.

Proč vlastně kupujeme balenou vodu?

Výhoda balené vody je jedna jediná: dá se vzít kamkoliv s sebou. Jako další výhoda by se dala uvést skutečnost, že balená voda je snadná podoba jejího servírování ve větší společnosti, kde lidé upřednostňují různé typy a příchutě vod. A nesmíme samozřejmě zapomenout na situace při výpadku dodávky pitné vody vodovodním řadem. Tehdy je balená voda také dobrou alternativou.

Jenže tím výhody a smysl balené vody končí. Pro pravidelné pití je rozhodně lepší a stotisícnásobně levnější voda z kohoutku. Je vždy čerstvá a bez kontaminace plastem či mikroorganismy. Test kohoutkových vod se ze strany dTestu právě připravuje. A věřme, že dopadne lépe než vody balené, protože pravidla pro vodu kohoutkovou jsou u nás dána poměrně striktně (na rozdíl od vody balené).

U pramenité a kojenecké vody nehledejte zvláštní vlastnosti!

Je také nutno vědět, že pramenité a kojenecké vody nemají více minerálů než voda kohoutková. A voda minerální, která je plná anorganických látek a stopových prvků, je jednou za čas v pořádku, pít ji pravidelně ale nemůžeme.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/dtest-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.