Některý telefon NFC má, jiný nikoliv. Co to vůbec je?

0

NFC se dnes používá velmi často, ale přesto na některých nových telefonech není. Spouta z nás dodnes žila bez NFC a vůbec nijak nechybí, jiní si bez NFC neumějí svůj všední den už ani představit. Co to vlastně je a na jakém principu funguje? Co je na NFC lepší oproti Bluetooth?

Co je to NFC?

Technologie NFC je zkratka pro Near Field Communication. Je to v plném názvu vysokofrekvenční bezdrátová komunikační technologie krátkého dosahu, která umožňuje výměnu dat mezi zařízeními vzdálenými přibližně 10 cm, rozhodně ne dále.

Cože je to NFC?
Cože je to NFC?

NFC je v podstatě aktualizace stávajícího standardu bezdotykové karty, který známe pod zkratkou RFID. Ta kombinuje rozhraní čipové karty a čtečky do jednoho zařízení. To umožňuje uživatelům hladce sdílet obsah mezi digitálními zařízeními, takže třeba platit v obchodě bezdrátově nebo dokonce používat svůj mobilní telefon jako elektronický jízdenku či platební kartu.

Výhody NFC oproti Bluetooth

Významnou výhodou NFC oproti Bluetooth je kratší doba nastavení. Nevýhodou je minimální vzdálenost pro komunikaci, ovšem jsou situace, kde se jedná naopak o velkou výhodu, vysvětlíme.

Cože je to NFC?
Cože je to NFC?

Kratší doba nastavení pro spárování je dána tím, že namísto manuální konfigurace na identifikaci zařízení Bluetooth se spojení mezi dvěma zařízeními NFC vytvoří najednou a automaticky, v časovém horizontu od 1 do 10 sekund.

Díky svému kratšímu dosahu poskytuje NFC vyšší stupeň bezpečnosti než Bluetooth. Tady se nevýhoda mění ve výhodu, NFC je díky tomu vhodné pro oblasti, které jsou plné lidí s jejich elektronickými zařízeními, kde by se tedy mohla ukázat korelace signálu s jeho vysílajícím fyzickým zařízením, a kde by krádeže z účtů mohly být velmi snadné. Proto je tu vzdálenost komunikace do 10 cm podstatnou podmínkou bezpečnosti.

Cože je to NFC?
Cože je to NFC?

Nemusí být vše v elektřině

NFC může fungovat i tehdy, když jedno ze zařízení není napájeno z baterie. NFC technologie má velké množství výhod, díky kterým patří mezi ty nejlepší a dnes už i nejrozšířenější technologie komunikace na velmi krátkou vzdálenost. Víte, že mobilem můžete třeba odemykat svůj dům?

Spousta lidí využívá NFC zejména pro placení telefonem místo karty. Odpadá jim totiž starost o kartu, stačí nad terminálem přidržet telefon. Přes NFC lze přenášet i data mezi zařízeními.

Zrovna u Xiaomi telefonů je nutné zkoumat, zda mají NRFC nebo ne. Nové modely nižší řady jej totiž často postrádají. NFC navíc funguje i přes obaly a pouzdra. Takže je nemusíte přestat používat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vsechnonamobil-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.