Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice. Které nechladit?

0

Lednička je báječný vynález, bez kterého si nedokážeme představit v létě ani jediný den. Její péče a chlad některým potravinám nesvědčí a zkracuje jim životnost. Připravili jsme pro vás seznam těch, pro které se hodí najít jiné, zdravější místo.

Rajčata

Rajčata milují suché prostředí a pobyt ve studené ledničce jim neprospívá ani trochu. Tyto plody nekončí svůj proces zrání utržením z keříku, ale na míse či ošatce dozrávají ještě několik dní. Pokud je však strčíte do přílišného chladu, nejenže se zrání zastaví, ale rajčata ztratí svou výraznou chuť.

Budou moučnatá. Daleko lépe se budou cítit jen tak na míse, ideálně v kamarádském sousedství jablek. Jablka totiž vylučují etylén a ten proces zrání stimuluje. (Díky tomuto spojenectví dokážete na podzim zachránit i plody, které jste museli utrhnout ještě nedozrálé.) Přesto počítejte s tím, že rajčata nemají skladování v oblině a zkonzumujte je co nejdříve.

Banány

Banány kupujte podle toho, za jak dlouho je chcete sníst a jak je plánujete uskladnit. Pokud nejste náruživým jedlíkem banánů, nakupte raději zelenější, které budou postupně dozrávat.  Jestliže nakupujete pro více lidí, sáhněte po zralejších. Ideální ke konzumaci jsou žluté banány s hnědými flíčky. Nejsladší jsou ty s hnědou slupkou. Nezralé zelené banány jsou plné škrobu, který je obtížněji stravitelný. Na našedlých banánech je vidět, že prošly pobytem v lednici a jejich kvalita podstatně klesla.

Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice

Batáty

Batáty se pyšní nasládlou chutí, ale po uložení do lednice je o ni připravíte. Vhodnější je skladování při pokojové teplotě. Vydrží asi týden.

Brambory

Bramborám také nevyhovuje přílišné chladno, oceňují teploty mezi 4 a 7 stupni. Krátkodobě, cca dva týdny, je můžete skladovat při teplotě nad 8 stupňů.  

Cibule

Cibuli nevadí chlad ale vlhkost. Déle vydrží na suchém, tmavém a dobře větratelném místě. Nesnáší brambory, a tak bydlení těsně vedle sebe neocení a dříve se zkazí.

Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice

Citron

Citróny v chladu vysychají, ztrácejí šťávu i vůni. Pokud je přesto na nějakou dobu ubytujete v ledničce, dobře je zabalte, aby k nim nešel vzduch zvenčí. Můžete vyzkoušet třeba zipové sáčky.

To samé platí také pro pomeranč, pomelo, limetku či grep. V chladném prostředí rychleji měknou a plesniví. Dobře se jim bude dařit na kuchyňské lince na místě s dostatkem prostoru a hlavně vzduchu. Pokud citrusy namačkáte na sebe, budou plesnivět také.

Česnek

Česnek vám pravděpodobně bude ve vlhku lednice rychleji hnít a zakrátko se změní na předmět podobný gumě.  

Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice

Med

Med nemá rád vlhko a pohlcuje pachy. Pokud nechcete sladit medem s různými nevábnými příchutěmi, skladujte ho raději při pokojové teplotě.

Olivový olej

Olivový olej se v nízké teplotě kalí, houstne a udělají se v něm chuchvalce. Zahřátí ho sice zas vrátí do původního stavu, ale pokojová teplota mu neškodí, a tak není důvod, proč ho do lednice dávat. Zajistěte mu pouze tmavé místo a teplotu do 25 stupňů.

Pečivo

Pečivo chlad vysušuje. Pro delší uchování je vhodnější chléb zmrazit. Nevyschne a nenabere pachy z okolí.

Salátové okurky

Salátová okurka je plná vody a v chladničce se rychle mění na blátivou hmotu. Pokud ji potřebujete uchovávat v lednici, nechte ji zabalenou do fólie. Lépe si udrží křupavost a konzistenci. To samé platí i pro mrkev.

Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice

Avokádo

Nezralé avokádo nepatří do ledničky. Chlad zrání zastaví. Do lednice můžete umístit pouze avokádo nakrájené, ale jen na krátkou dobu.

Káva

Ve vlhkém prostředí chytá káva plíseň. Vhodnější je suché chladné místo někde ve skříni. Aby vám káva vydržela dlouho chutná, hermeticky její obal uzavřete. Pokud ji potřebujete skladovat déle, v utěsněném obalu ji dejte do mrazáku.

Ostatní potraviny mohou směle do lednice. Třeba od e-Beko.

Čerstvé bylinky

Čerstvé bylinky lednici také neocení. Nasají do sebe pachy ostatních potravin. Daleko lépe se jim bude dařit, pokud je necháte na kuchyňské lince ve skleničce vody. Budou hezké na pohled a zároveň na dosah. 

Některé potraviny co nesnášejí chlad a vlhkost lednice

Čokoláda

Čokoládě nesvědčí vlhkost ani chlad, obsažený cukr může na povrchu vytvořit nehezký povlak. Uchovávejte ji na suchém místě a chraňte před světlem a příliš vysokými teplotami.

Omáčky a dipy

Pálivé přísady do jídla lednici většinou nepotřebují. Takový vinný ocet v tabascu zabraňuje množení bakterií a při pokojové teplotě se déle uchová i pálivost omáčky. Do ledničky patří omáčky, které v základu obsahují majonézu nebo vejce.

Jiné místo než lednici najděte pro skladování také sojové omáčce, rýži, obilovinám, těstovinám, mouce, jablkům, celému melounu, lilku.

Chladné prostředí lednice skvěle pomáhá prodloužit životnost mnohým potravinám. Ty výše zmíněné to nepotřebují. V jejich případě méně chladu a vlhkosti přináší více užitku.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/e-beko-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.