Nákupní horečky začínají

0

Tak, a zase nás to čeká. Velké slevy v obchodech, velká lákadla v podobě speciálních nabídek, velké rozhodování, zda koupit či nekoupit. Blíží se černý pátek a zejména pak Vánoce, kdy jsme zvyklí pořizovat mnohem více věcí, než po zbytek roku. A také reklamní kampaně jsou v tomto období nejintenzivnější.

Čas nákupů je i časem půjček

Jenže ne vždy jsou naše peněženky a účty v tak dobré kondici, abychom si mohli koupit přesně to, co máme vyhlídnuto. A tak začneme přemýšlet o půjčce. To není samo o sobě nic špatného. Dobře rozmyšlená půjčka v dobrou dobu a dobře naplánovanou věc, to může být velmi výhodný tah, který ve výsledku ušetří či dokonce vydělá nějaké peníze. Ale jde o to „dobře rozmyšlená“.

Jít do půjčky bezhlavě se totiž nevyplatí nikdy. Vždy je potřeba si půjčky alespoň trochu porovnat, zjistit podstatu nabídky a spočítat si, jak bychom na tom byli bez půjčky a jak s ní. A hlavně: vždycky musíme vědět, na co má smysl si půjčku brát. A na které touhy raději zapomenout, než abychom se bezhlavě zadlužili.

Kdy je půjčka dobrým řešením?

Tehdy, když kupujeme věc, kterou buď nutně potřebujeme k životu, nebo jde o dlouhodobou investici, kterou budeme využívat po mnoho let. Anebo jde o rychlé odvracení možného průšvihu – tedy předcházení ještě horší situaci.

Když bez toho nejde žít

Občas se stane, že jsme měli mnoho výdajů najednou. A pak se ještě vysype něco v domácnosti, třeba nezbytná pračka. Případně nás nebo naše děti opustí boty. Vše už je po záruce, a tak se prostě musí koupit nové. Hned teď. Do výplaty daleko a na účtu už je jen málo peněz. V tomto případě se dobře vybraná půjčka vyplatí. Tedy půjčka v takové částce, kterou budete potřebovat. A s takovým splátkovým kalendářem, který budete schopní splácet, a ještě vám z výplaty něco zůstane doma.

Když jde o dlouhodobou investici

Pokud chcete koupit auto, kterým budete jezdit do práce, či které využijete ve svém podnikání, tak není co řešit. Tady se vždy vyplatí si hned půjčit a hned používat a splácet, než šetřit a koupit až za několik let. Stejné je to i s bydlením či menšími investicemi do něj typu výměna oken.

Na půjčku se vyplatí koupit i to, čím si pomůžeme v práci či v podnikání. Například notebook, který používáme pro firemní záležitosti, je prostě nutnost. A  navíc díky němu budeme také vydělávat.

Když máte odvrátit ještě horší situaci

V podstatě stejná situace jako u těch rozpadených bot. Jen nám domů přijde nečekaně vysoké vyúčtování elektřiny, plynu, ohromná faktura za telefon anebo třeba pokuta. Za cokoliv. Pokud bychom nezaplatili hned, budou větší problémy než ty s vyřizováním a placením půjčky.

Když je sleva tak velká, že i s půjčkou vyjde koupě laciněji

Tohle je ale spíše situace ze světa fantazie, protože čeští obchodníci opravdovými slevami příliš nehýří. Kdyby se však někdy opravdu stal zázrak a v nabídce byla věc, kterou chcete či potřebujete, s tak velkou slevou, která by byla větší než cena půjčky, tak není o čem diskutovat. Třeba se toho někdy dožijeme i v ČR…

A kdy si ji raději rozmyslet?

Tehdy, když si něco koupit chceme. Alen chceme, nepotřebujeme. Tehdy, když se jedná o věc, bez které se my nebo naše děti prostě obejdeme. Ne že bychom si takovéhle věci neměli dopřát. To klidně můžeme. Ale za své. Tedy z našetřených peněz. Co patří k těm položkám, na které bychom měli raději šetřit?

Luxus a móda

Pokud chceme před naším okolím oplývat luxusními kousky a nejposlednější módou, musíme si na ně nejdříve našetřit. Luxus na dluh je totiž cesta do brzké záhuby. Obchody s luxusními značkami občas dělají výprodeje a jsou v tom celkem pravidelní. Takže si můžeme během roku šetřit a na výprodeje tam, kde se nám nabídka líbí, budeme prostě připravení.  

Zábava

Financovat věci pro zábavu formou půjčky, to je další z řady nevhodných kroků. Jak na módu a luxus, tak na zábavu si prostě musíme našetřit. Nový tablet či telefon, případně playstation, to ještě pár měsíců počká. Třeba se do té doby objeví na trhu zcela nový a výkonnější model – za stejnou cenu, ale s lepší výbavou…

Koupě na chvíli

Věci, které kupujeme jen na chvilkové uspokojení, je také potřeba hradit ze svého, předem našetřeného. Sem typicky patří třeba dovolená. Užijeme si ji jen chvilku, ale splácet ji pak musíme skoro rok? To je dost velký nepoměr. Věci s krátkým intervalem spotřeby, které k životu nepotřebujeme, raději zaplaťme našetřenými penězi


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/bbpujcka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/nejlepsipujcka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/hypotekomat-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.