Nábytek v domácnosti s dětmi? Vyplatí se dodržet pár pravidel!

0

Zařizujete domácnost a v brzké době plánujete děti? Nebo je už miminko na cestě či dokonce na světě? Postupně bude potřeba interiér přizpůsobit tak, aby byl pro děti bezpečný a pro vás snadný na úklid. To znamená minimalizace ostrých hran, otevřených polic nebo koberců s vysokým vlasem. Čalouněný nábytek je také zbytečnou komplikací. Vyčistit z něj rozlitou omáčku nebo šťávu… Pojďme na to ale popořadě.

Ložnice

V prvních dnech a měsících, dokonce více než rok, s vámi bude miminko (batole) trávit veškerý čas. Z počátku bude potřebovat uzavřený a bezpečný prostor kolébky, košíku nebo dětské postýlky, brzy se vám ale asi přestěhuje do postele. Možná v ní budete kojit nejen přes noc, ale i ve dne, pohodlí při kojení je totiž nade vše.

Pokud tedy teprve plánujete nákup postele do ložnice, sáhněte po té širší. Abyste se do ní všichni vešli, až vás bude třeba ještě víc. Postel by ani neměla být příliš vysoká. Děti rády padají a okraj postele, to jim nic neříká. Okolo postele se budou hodit i chlupatější podložky, které dopad vašich miláčků změkčí.

Kuchyně

Kuchyně je pro děti obecně prosto poměrně nebezpečný, a tak je musíte co nejdříve učit, že na některá místa lozit, chodit a sahat nemají. Malé demonstrativní přiskřípnutí ruky v šuplíku (pod vaší plnou kontrolou) může být velmi účinné. Protože jedině tak dítě pochopí, PROČ mu nechcete některé věci dovolit.

I tak se ale vyplatí v kuchyni pořídit různá bezpečnostní opatření, hlavně tehdy, když máte třena zásuvky opravdu všude a jsou i poměrně těžké.

Jestli máte přímo v kuchyni i jídelní stůl a židle, sáhněte po stole nejbezpečnějším. Tedy vyšším a opravdu pevném. Židle pořiďte takové, které nemají čalounění. Tedy celoplastové, kovové nebo s polstrováním z eko kůže.

Obývací pokoj

Obývák je oblastí, kde budete s dítětem trávit další velký úsek vašeho společného času. Musíte z něj udělat místo, kde bude dětem jednak dobře, kde budou mít prostor na hraní (dokud nevyrostou dost na to, aby byly hlavně v dětském pokoji), kde bude bezpečno a kde se bude dát snadno vyčistit vše, co děti zapatlají.

Až trochu povyrostou a začnou vodit tahací hračky či třeba jezdit na malých plastových odrážedlech, posílat si autíčka, budou ve velkém ohrožení i rohy místnosti, také samotný nábytek. Z toho všeho plyne, že v obyváku by měla být plovoucí podlaha – jedno jakého typu. Ale jistě ne koberec s vysokým vlasem.

Pokud máte podlahu v obyváku studenou, dejte na zem koberec, ale s vysokou gumou a nízkým vlasem. Jen tak se vám podaří ho vždy snadno vyčistit. Když zainvestujete do koberce na mokré vysávání, který umí koberce dobře vyčistit, budete spokojení.

Co se sedačky týká, tak může být čalouněná v případě, že máte doma onen kouzelný vysavač no vodu. Pokud ne, poohlédněte se po sedačce z ekokůže (i když ta je náchylná na odření) a po sedačce kožené, stačí třeba z bazaru. K těm čalouněným, pokud je máte nejraději, se vrátíte, až děti odrostou.

Ani nevsázejte na otevřené police a raději pořiďte komody. Jednak do nich můžete zavřít všechen povrchový nepořádek, když se nahlásí návštěva, jednak jde komoda elegantně uzamknout. A hlavně nemá police, které některým dětem mohou sloužit jako žebřík. A to je to poslední, co by se shodovalo s bezpečným interiérem.

Chodba

I na chodbách se snažte držet bezpečné a snadno čistitelné prostředí. Pokud jste doteď byli zvyklí na krásné dekorace, začněte se zaměňovat za hračky. Dekorace si dejte stranou, dokud je čas. Vrátíte je zpět, až budou děti větší a dokáží pochopit, že jde o dekoraci a nic jiného.

Dětský pokoj

Dětský pokoj přichází na řadu poslední. A tak je to i v životě dítěte. Proto jestli ho doteď ještě nemáte zařízený a miminko je na světě, nemusíte se bát, že byste měli něco zameškaného. Dětský pokoj bude vaše miminko zajímat až za mnoho měsíců, až bude mít schopnost (a bude chtít) trávit nějakou dobu s hračkami a ne s vámi, dokonce mimo vaši přítomnost.

I v dětském pokoji bude stačit koberec s vyšší gumou, ale nižším vlasem. Minimum čalounění a maximum bezpečí. Pozor samozřejmě na elektřinu, lampičky, případná tónovací světla určená ke snazšímu usínání pro děti, které už spinkají samy v pokojíku.

Plastový stoleček s plastovými židlemi. A pozor na stabilitu – vybírejte jen ty, které ustojí počáteční nemotorné nasedání dítěte. Hračky dávejte raději do látkových či papírových krabic a policím se z počátku vyhýbejte. Neuškodí ani skříně s posuvnými dveřmi. Jednak nezaberou prostor navíc a jednak je děti z počátku samy neotevřou.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/euronova-shop-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vivre-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/jena-nabytek-cz

 

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.