Na modernizaci interiéru snadno a levně

0

Znáte to: interiér už je zase docela okoukaný. Chtělo by to změnu, jenže potřebujete šetřit na úplně jiné věci, které momentálně prostě mají prioritu. Anebo se stěhujete do jiného bytu, kde je potřeba ještě dost zapracovat na tom, abyste si ho zosobnili. Ovšem, kdyby to šlo za minimum nákladů, bylo by to super. No, není to situace zrovna ideální, ale i z ní lze nalézt elegantní východisko – stačí totiž vsadit na moderní vintage anebo na výrazné maličkosti!

Ujasněme si, že vintage a retro nejsou to samé

Když vidíte v obchodě cosi retro, stojí to hromadu peněz. A tady čtete, že vybavení bytu či změna v bytě ve vintage stylu bude levná. Takže někde je něco špatně. Problém je ve vnímání pojmů. Pojem retro má se starými věcmi společný pouze design. Ale ve skutečnosti jde o věci nové, s novými technologiemi a ze zcela nových materiálů. Typickým příkladem mohou být třeba retro LED žárovky.

S vintage věcmi je to zcela jinak. Ty opravdu jsou staré, již někým používané. Anebo jsou vyrobeny tak, aby působily staře (patina). Ty původní, staré věci, to je to pravé vintage. A najdete je v bazarech, na půdách, v suterénech, zkrátka kdekoliv, kam se dávají staré věci. Takže jejich získání může být buď zcela zadarmo anebo z bazaru za pakatel. Vintage věci, které jsou nově vyrobeny, vám sáhnout do kapsy hlouběji.

Stačí potom jen trocha snahy o oživení zašlých barev, o navrácení věci do téměř původního stavu a k plnění původního účelu. Výsledek je levný, dokonalý, navíc momentálně absolutně moderní. Nákup nových jakoby vintage věcí už tak levný není. Ale to také to není ten pravý vintage…

Co můžete doma mít vintage? Cokoliv!

Jen je potřeba se řídit několika základními zásadami, které vám pomohou udržet váš interiér na uzdě. Vzhledem k tomu, že vintage je velmi široký pojem plný různých prvků, je nutné, abyste se vyuhli nechtěnému vytvoření vetešnictví. Chcete přece moderní interiér, ne bleší trh. Jak na to? Snadno:

  1. Pokud chcete pořizovat věci ve vintage stylu, řiďte se tím, co potřebujete. Vyloženě přizpůsobte domácí vintage styl vlastním potřebám.
  2. Možnosti vintage stylu jsou téměř neomezené, inspirace přichází z různých historických etap i společenských vrstev. Aby ale nedošlo k nechtěnému přeplácání, vyberte si jen jedno historické období, řekněme třeba desetiletí, ze kterého budete vintage věci pořizovat. Jestli jste milovníky dob dávno minulých, tedy dávnější historie, můžete čerpat i z celého století.
  3. Vintage můžete dokonale umocnit využitím světla v interiéru anebo i kombinací zajímavých kontrastů.
  4. Výsledek bude dokonalý tehdy, když se zaměříte na původnost materiálů a dostatečně dobrý stav vybíraných kousků – aby se věci opravdu daly ještě oživit a použít.
  5. Důležité jsou také detaily – sladění použitých drobností totiž dodá celému výsledku ten pravý punc modernosti ze starých dob. Ovšem, i drobnosti, tedy detaily, zase musejí pasovat do zvoleného období.

Vintage styl vás nezaujal?

Staré věci nejsou pro vás? Tento směr moderního bydlení vám vůbec nevyhovuje? Nevadí! I v takovém případě můžete oživit interiér docela levně! Někdy postačí vyměnit pár detailů a výsledek je ohromující.

Co třeba nalepit pár zajímavých fotek na barevné či bílé kartony, zarámovat a pověsit na stěnu? Hned to na vás bude doma působit jinak. Fotky si můžete sami vytisknout nebo nechat udělat. A jestli nechcete mít členy rodiny i na stěně, stáhněte si nějakou příjemnou fotku z internetu!

Podobným způsobem můžete oživit i okno. Záclony nepotřebujete, když na okno dáte fólii, která má svou texturu. V nabídce potkáte levné, a přesto zajímavé varianty.

Vlastnoruční mozaika? Běh na dlouhou trať se super výsledkem

Máte trpělivost a aspoň trochu šikovné ruce? Vytvářejte doma dekory z vlastnoruční mozaiky. Anebo vytvořte přímo mozaikové obrázky na stěnu. Materiál vůbec nemusí být drahý. Jestliže máte rádi přírodní kamínky a zároveň i procházky, jistě jich potkáváte tisíce. Stačí se sehnout, posbírat, doma je očistit.

Pak je můžete upotřebit na zajímavou interiérovou mozaiku. A můžete si být jistí, že jinde takovou nepotkáte! Zalíbila se vašim přátelům? Máte tip na příjemné dárky!

Prostírání, podsedáky, utěrky…

Nové prostírání nebo sedáky na židle k tomu utěrka ve stejném stylu – to dokáže v kuchyni hotové zázraky. Umějí ji celou oživit, rozveselit. Když jste aspoň trochu zruční, zvládnete si prostírání i utěrky ušít sami. Takže stačí vlastně jen pořídit zajímavou látku!

Až půjdete nakupovat nové nádobí, doplňte je o barevné a veselé kousky, třeba alespoň o skleničky na pití s veselými motivy. Jejich koupě se vyplatí dvojnásob. Zlepší vám totiž náladu svou vizáží, a tím lépe se z nich bude pít a dodržovat pitný režim.

 

 

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vsedokoupelen-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/masiv24-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.