Na drobné letní nehody postačí i bylinky – víte jaké?

0

Ono se to prostě občas stane. Na výletě špatně došlápneme a kotník to hned pozná. Nebo se stačí nešikovně opřít o skalní římsu a podlitina je na světě. Případně se prostě přismahneme na sluníčku anebo se poškrábeme v ostružiní. Ale nemusíme hned sahat po syntetických lécích, malá zranění nám pomohou léčit naše bylinky.

Pokud si nevíte rady, jakou bylinku na co vzít, stačí si zapamatovat základní čtyři, které s většinou drobných poranění pomohou. Je to kostival, arnika, jitrocel a měsíček. Tyhle byliny jsou ozkoušené stovkami generací před námi. A naši dávní předkové zjistili i to, že když se bylinky smíchají s něčím mastným, fungují nejlépe. Proto se vždy vyplatí brát si s sebou na dovolenou a na výlety bylinné masti, právě z oněch čtyř bylinek.

Kostival lékařský

Kostival účinkuje zejména svým kořenem, ale i listem. Používá se na podvrtnutý kotník, otoky, pohmožděniny. Ty se díky kostivalu rychleji vstřebávají. Kostival léčí i namožené svaly, klouby a šlachy. Používá se ale i na ekzémy, které dokáže dobře zklidnit. Bodnutí hmyzem je též jeho parketou.

Měsíček lékařský

Tahle nádherně oranžová či žlutá kytička dokáže s kůží udělat zázraky. Ale též s cévami. Používá se zevně i vnitřně, v tom vnitřním případě jde o odvary na kašel, na játra namožená procesy náročného trávení, namáhaný žlučník, dokonce i na silnější a bolestivou menstruaci.

Pokud měsíček máme ve formě masti, použijeme ho na menší spáleniny od slunce, drobnější poranění kůže, ale i k celkové regeneraci pokožky.

Prha arnika

Arnika pomáhá při jakékoliv svalové regeneraci, včetně posílení svalu srdečního. Po úrazech snižuje otoky a modřiny, dokonce reguluje i záněty pohybového aparátu. Arniku předně použijeme po poranění – a to vnitřně.

Stačí homeopatické kuličky Arnica Montana, které pomohou poranění rychleji hojit. Zevně používáme arnikovou mast k péči o pokožku v poúrazových stavech a při potížích pohybového systému. Bodnutí hmyzem se s Arnikou rychleji vstřebá.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel je naší nejznámější bylinkou používanou při vnějším poranění, zejména kůže. Zaceluje rány, proto se mu někde říkalo i ranocel. Stačí několik rozmačkaných listů nebo šťáva z listů. Obojí se dává na oděrky, řezné i sečné rány. Jitrocel rány rychleji zacelí.

Slouží ale i k uvolnění hlenu a k usnadnění odkašlávání. Pokud vás bodne hmyz, jitrocel pomůže ke zmírnění otoků po jeho bodnutí. Ale jak jste si jistě všimli, na hmyz pomůže vlastně kterákoliv ze zmíněných bylinek.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pilulka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/drmax-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.