Musíte smartphone napoprvé nabíjet 8 – 12 hodin?

0

Nabíjení telefonu je činnost, kterou děláme téměř denně (pokud jsme majiteli běžného smartphonu). A tak se logicky zajímáme i o to, jak ochránit baterii telefonu před předčasným zničením. Diskusí najdeme kvanta. Ale materiály, které jsou v bateriích používány, se stále vyvíjejí. A tak se mění i požadavky na první nabití smartphonu. Na popularitě si získává super rychlé nabíjení, turbo nabíjení. A tak je nasnadě se ptát, zda turbo nabíjení vyžaduje, aby byl telefon napoprvé v nabíječce 8 – 12 hodin, jako tomu bylo ještě před několika lety nebo jako je tomu u telefonů, kde turbo nabíjení zatím ještě není podporováno.

Nabíjení se výrazně zjednodušilo s lithiovými bateriemi

Každodenní dobíjení neškodí
Každodenní dobíjení neškodí

Můžete přestat být úzkostliví ohledně doby, kterou váš telefon potřebuje ke správnému nabití. Lithiové baterie, které se do telefonů v poslední době dávají, nemají paměťový efekt. A tak je celkem jedno, jak dlouho a jak často je nabíjíte, může se jednat i o zcela nepravidelný rytmus s nepravidelnými dávkami energie. A to se týká i prvního nabití.

Pokud nabíjíte poprvé, budou u turbo nabíjení stačit 2 – 4 hodiny, protože turbo nabíječka dobije běžnou baterii ve smartphonu za cirka jednu hodinu. Až se na displeji objeví, že baterie dosáhla 100 procent nabití, nechte napoprvé nabíječku v telefonu ještě asi 15 minut. Pak teprve odpojte.

Každodenní dobíjení neškodí
Každodenní dobíjení neškodí

Úplné vybití dovolte jen výjimečně

Lithiové baterie nemají žádný velký paměťový efekt. Ale pokud je chcete udržet co nejdéle v dobré kondici, je vhodnější časté a krátkodobější nabíjení, než vybití baterie do minima a pak zase její nabití do maxima, i když méně často. Tahle baterie totiž funguje úplně jinak.

40 – 80

Soustřeďte se na udržování nabití baterie mezi 40 a 80 procenty. Nenechávejte ji vybít více a nenechávejte ji nabít více (samozřejmě to není vždy možné). Pokud maximálně využijete interval od 40 do 80 procent nabití baterie, vydrží vám baterie v telefonu několik let. A naopak, když budete baterii často hodně vybíjet a také častěji nabíjet do vysokých procent, brzy přestane fungovat.

Každodenní dobíjení neškodí
Každodenní dobíjení neškodí

Nabíjení během spaní? Už ne

Za poslední roky jsme si se smartphony zvykli na nabíjení přes noc. Večer do nabíječky, ráno z nabíječky. Ale tento postup není pro lithiové baterie správný, protože umožní příliš vysoké procento nabití. A to zkracuje životnost baterie. Staré telefony se dobíjely velmi pomalu. Ale těm novým stačí hodinka.

Originální nabíječka se stává nutností

Vzhledem k záplavě trhu nekvalitními produkty za nízké ceny je vhodnější investovat do originálních nabíjecích kabelů a adaptérů nebo do kabelů a adaptérů značkových, abyste při nabíjení nevyhořeli. To se týká hlavně turbo nabíjení.

Turbo nabíječka vašemu telefonu, respektive jeho baterii neublíží, pokud je telefon k turbo nabíjení vyroben a pokud používáte originální adaptér a kabel. Některé totiž mají specifické zakončení v USB-C, kdy například rovnoměrně rozdělují proud energie do plug-in powerbanky a do baterie. Toho s běžným USB-C kabelem nikdy nedosáhnete.

Pokud vaše původní nabíječka selže, můžete si tady vybrat novou.

Každodenní dobíjení neškodí
Každodenní dobíjení neškodí

Baterii ochráníte spíše teplotou než dlouhými intervaly nabíjení

Navíc je originální adaptér a kabel vybaven přesně takovými parametry nabíjení, pro které byla baterie přizpůsobena. Takže nepoužívat turbo nabíjení rozhodně není krokem k ochraně baterie ve vašem telefonu (pokud byl pro turbo nabíjení vyroben).

Účinně ochráníte baterii zejména tím, že při nabíjení vyndáte telefon z krytu, aby se mohl účinněji ochlazovat. Nebo když nebudete telefon vystavovat příliš vysokým teplotám, například v interiéru auta na plném letním žáru.


Kupóny

https://www.kuponovnik.cz/obchod/vsechnonamobil-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.