Moderní bydlení vám dokáže ušetřit spoustu peněz!

0

Přestože to u módních trendů vždy tak nebývá, jsou současné módní trendy v bydlení nasměřovány hlavně k úsporám. Doba je náročná a velká část z nás si prostě nemůže designové perličky dovolit. A tak na síle získávají trendy, které se přizpůsobují naší potřebě šetřit nejen peněženky a bankovní konta, ale také životní prostředí. Výsledkem je moderní nábytek s velkými nápady. A také spotřeba věcí tak, aby byla co nejdéle udržitelná.

Když se zeptáte designéra, architekta, technika nebo třeba člověka zabývajícího se ergonomií bydlení (tvoří nábytek a věci v domácnosti tak, aby vyhovovaly přirozené stavbě lidského těla), každý vám o moderním bydlení řekne něco jiného. Ale vždy se shodnou v tom podstatném: v současné době je moderní to, co je zároveň ekologické. Moderní bydlení je prostě trendem pro všechny, kdo chtějí bydlet dobře, levně a bez zbytečného negativního vlivu na životní prostředí.

Čím to je, že moderní bydlení nemusí být drahé?

Současné trendy bydlení si zakládá především na použití minima nových plastů a dalších nepůvodních materiálů. Naopak se snaží o co největší míru použití recyklovaných a recyklovatelných složek. I díky tomu je cena některého nábytku minimální.

Ovšem uvědomme si také, že tento trend není jen o vybavení domácnosti. Bydlení je celý způsob života, který doma vedeme. Jinak řečeno: jak zacházíme s vodou, s elektrickou energií, s odpady. V čem, na čem a z čeho vaříme, jaké chemické či biologické prostředky máme vyhrazeny pro úklid a praní. Neopomenutelnou složkou moderního bydlení je také způsob, jak nakupujeme. I kolik z toho všeho vyprodukujeme odpadu.

O bezobalových nákupech už jsme v blogu psali. Pojďme se teď podívat na ekologické NoWaste trendy v nábytku.

NoWaste nábytek jde cenově dvěma směry

V rámci současných trendů moderního nábytku, který je ekologický a také NoWaste, čili bezodpadový, se můžete vydat na dvě různé cenové cesty. Buď na cestu minimálních cen, které vám zajistí třeba nábytek paletový. Anebo se můžete pustit cestou nákupu designových kousků vyrobených z papíru či přímo z odpadu. Tady si však někdy až neskutečně připlatíte.

Palety za pár stovek

Ano, konferenční stolek stlučený z několika palet vyjde doslova na pár stovek. A nejen proto se v posledních letech dostaly dřevěné palety do kurzu ekologického bydlení. Rozhodující je nejen jejich cena, ale i to, že znečištění tohoto materiálu je minimální. Vždyť jde o dřevěná prkna a hranoly sbité pomocí hřebíků.

Palety postrádají jakoukoliv chemickou úpravu, lepidlo. Takže vám jednak neznečistí domácnost chemickými výpary, jednak i jejich pozdější recyklace bude velmi snadná. Cena palet je neskutečně příznivá. Jedna paleta vyjde na cirka 150 korun, i když třeba ty méně opotřebené jsou o něco dražší.

Pokud pořizujete palety za účelem sestavení nábytku z nich, počítejte s tím, že je budete muset doma trochu opracovat. Co s nimi uděláte? Alespoň minimální povrchovou úpravu. Vzhledem k tomu, že palety nejsou původně určeny k bydlení, jejich povrch je upraven jen hrubě. Takže je plný třísek. Pokud byste palety neobrousili, hrozilo by, že si při každém kontaktu s nimi budete zadírat třísky pod kůži. Anebo o ně budete ničit povlečení, prostírání, či cokoliv textilního, co přijde s paletami do kontaktu.

Palety můžete i natřít ekologickými vodou ředitelnými barvami. Anebo se posunout na vyšší level a palety rozebrat. Nábytek pak můžete stlouct z jednotlivých desek a hranolů. Výborně se tento postup hodí k výrobě lavic a stolů.

Masiv s dlouhou životností

Vyplatí se také pořídit masivní nábytek. Sice není nijak levný, ale díky tomu, že jde o přírodní dřevo, má velmi dlouhou životnost. Takže opakovaná koupě nábytku vás jen tak nečeká. Masiv oceníte zejména u stolů, postelí či skříní.

Drahý papír či ještě dražší odpad

Druhým cenovým směrem, kterým se ekologický nábytek vydal, je směr k velmi drahému designovému nábytku, který je však vyroben přímo z odpadu. Ať už papírového, kdy je nábytek tvarován z mnoha vrstev kartonu slepeného k sobě. Díky tomu je nábytek překvapivě pevný a designově moc zajímavý,

Jakýkoliv další odpad se také dá přetvořit v nábytek. V tomto případě výrobce dokonale zpracuje zemědělské odpady, textilie, ale i zbytky výbavy automobilů. Odpad prostě najemno rozdrtí. Pak drť slepí dohromady speciální pryskyřicí, která je pro člověka chemicky zcela nezávadná. Směs se na výrobní lince vytvaruje do desek. No a s těmi se už dá dále běžně pracovat. Navíc jdou díky pryskyřici a jemné struktuře dobře ohýbat. Takže čekejte designově vychytané kousky.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rodinnebaleni-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/idea-nabytek-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.